Miasto ogłosiło wyniki Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Zwyciężył pomysł budowy Jeleniogórskiej Promenady Bobru (rzeka Bóbr, wykonanie traktu rekreacyjnego na odcinku od ul. Wiejskiej do ul. Lwóweckiej) – 928 głosów.
Kolejne projekty zakwalifikowane do realizacji to:
– Ścieżka pieszo – rowerowa wzdłuż ul. Ogińskiego – włączająca Zabobrze w system istniejących dróg rowerowych w Jeleniej Górze – 914 głosów
– „Tu mieszkam tu odpoczywam” – zagospodarowanie podwórka u zbiegu ulic Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej w Jeleniej Górze – 795 głosów
– Modernizacja oraz rozbudowa istniejącego ciągu pieszo – jezdnego w obrębie Szkoły Podstawowej nr 8 w aspekcie poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły ( ze szczególnym uwzględnieniem dowożonych dzieci niepełnosprawnych ) – 782 głosy
– Siłownia w Parku Norweskim – 677 głosów.
Ogółem głosowało 9145 osób w tym 349 uczniów/studentów. Głosów nieważnych oddano 275 (ważnych – 8870). Wielu zgłaszających te projekty czuje niedosyt. Choć miasto na projektu z budżetu obywatelskiego przeznaczyło aż 1,5 miliona złotych, kwota ta wystarczy jedynie na zrealizowanie powyższych projektów. Miasto zapewnia jednak, że pozostałe nie trafią do kosza.
- Jestem pod wrażeniem zaangażowania ludzi w głosowanie i bardzo wszystkim za to dziękuję – powiedział Marcin Zawiła. – Mieszkańcy zdecydowali swoimi głosami, które z pomysłów będą realizowane z tych kwot, ale lista zgłoszeń jest bardzo ważną sugestią społecznych oczekiwań. Zapewniam, że ta sprawa nie zakończy się finansowaniem pięciu zwycięskich projektów. One – co oczywiste – będą zrealizowane najpilniej, bo mamy pokrycie finansowe na te prace. Taka była idea budżetu. Ale będziemy w kolejnych okresach rozpatrywać możliwości innych realizacji. Tak wielu mieszkańców zaangażowało się w tę procedurę tworzenia budżetu obywatelskiego, w konstrukcję tego przedsięwzięcia, że uważam, iż nie można skwitować tego wysiłku powiedzeniem „wygrali najlepsi” i zapomnieć o tych pozostałych.
Pełne wyniki głosowania mozna znaleźć na stronie miasta. Link znajduje się TUTAJ.
Komentarze (7)
W komentarzu do artykułu o rozpoczęciu głosowania z 13 pażdziernika przewidziałem zwycięzców tego plebiscytu. - JSM oraz SP 8 zorganizowały zmasowane batalie i stało się, że zwyciężyły projekty najdroższe i sterowane. Uważam, że należy w przyszłości zastanowić się nad kryteriami dopuszczania wniosków już w fazie ich zgłaszania. Wśród tych zgłoszonych w tym roku było wiele wspaniałych pomysłów które przepadły na rzecz tych, które sfinansować można było z innych środków - choćby przy remoncie Młynówki należało wystąpić o fundusze europejskie. Podobnie jak budowa ścieżki rowerowej czy drogi do szkoły - te powinny być realizowane w oparciu o budżet Miasta. I należy także odpowiednio traktować te projekty, które mieć będą wielu beneficjentów a pomijać te, które dotyczą wąskich grup osób zainteresowanych ich realizacją. Przy lepszej organizacji i jaśniejszych zasadach wyróżnić można było nie 5 lecz 10 czy 15 złożonych wniosków. Nadzieja w tym, że wybrane projekty zostały przeszacowane i otworzy się szansa dla następnych z listy zwycięzców.
795 głosów za modernizacją podwórka, albo to podwórko jest wielkości lotniska, okalanego niezliczoną ilością domów, albo też są tam wieżowce - stąd taka liczba głosów. Każdy by chciał, by jego podwórko było uporządkowane za społeczne pieniądze - ale taka liczba popierających TO jedno - dziwne... A może się jak zwykle czepiam, jednak może NAPRAWDĘ fakt takiego głosowania miał miejsce?
Podwórko obejmuje zabudowę zwartą, 21 kamienic i tyleż
wspólnot mieszkaniowych, mieszkańców ok. 600 osób.
Podwórko to działaka Miasta, budynki przy ul Złotniczej, Drzymały i Świętojańskiej są sprzedane po obrysie, a plac wśrodku Miasto zostawiło sobie. Teraz ma problem.
Cieszę się, że wygrał pomysł na promenadę wzdłuż Bobru. Sam na niego głosowałem. Mam nadzieję, że za te pieniądze uda się zrobić trasę w miarę dobrej jakości, która posłuży pieszym i rowerzystom przez dłuższy czas. Mam nadzieję, że będzie możliwość bezproblemowego przejazdu rowerem z już istniejących tras na ten nowy odcinek. Zastanawia mnie np. sposób realizacji przejścia przez ul. Mostową albo przez Jana Pawła II. Czy będzie to pod mostami przy samej rzece, czy jak? Jeżeli droga ma się urywać w tych dwóch miejscach, to bardzo kiepsko.
Niestety, kompletnie się z Panem nie zgadzam. To własnie te projekty dlatego zwyciężyły, że osoby stojące za tymi projektami wykonały najcieższą pracę i to zaprocentowało. Śmieszy mnie takie myślenie, że to były "zmasowane batalie" - tym ludziom sie chciało i to jest właśnie działanie obywatelskie. Zasady były janse dla każdego i w każdym projekcie mogły być takie zaangażowane osoby. Mi osobiście podobała się determinacja osób ze szkoły nr8 i dlatego sam głosowałem na ten projekt.Uwielbiam takie sytuacje, kiedy poprzez działanie obywatelskie w ludziach budzi się pasja i dizłanie. Moim zdaniem w takich akcjach właśnie o to chodzi. Pozdr.
Śmiechu warte te wpisy - chciałem zaznaczyć że remont fontanny u zbiegu Wolności - Wojska Polskiego kosztował około 1 310 000 PLN - a tu Prezydent z łaski przeznaczył na budżet obywatelski 1 500 000 PLN - UBAW PO PACHY - a wiecie ile kasy utopiono w stadion - tyle że te wszystkie projekty zgłoszone można by zrealizować - tak tak ha ha ha - już wiecie jaka kasa jest mielona w RATUSZU - no to ciemniaki dalej głosujcie na tych co tylko czekają na kasę unijną aby wydać na debilne projekty - ha ha ha