To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Brzmienie przyszłości

Brzmienie przyszłości

Już 19 października startuje bardzo ciekawa impreza towarzyszące słynnemu jeleniogórskiemu „Krokusowi”, czyli „Powiew młodego jazzu”. To przede wszystkim dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych czeskich i polskich artystów jazzowych, ale nie tylko. W programie także cykl warsztatów, wystaw i koncertów popularyzujących muzykę jazzową.

Koncert konkursowe odbywać się będą w sobotę i niedzielę (20-21 października), od godziny 12.00 do ok. 16.00 w Sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Na konkursowej scenie o laur „Złotego Krokusa” rywalizować będzie szesnaście formacji z Polski i Czech wybranych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Uczestnicy konkursu prezentują bardzo wysoki, profesjonalny poziom. Jest już tradycją, że uczestnicy i laureaci „Krokusa” to muzycy bardzo szybko zyskujący popularność, odnajdujący się w profesjonalnych i uznanych w Polsce i na świecie projektach muzycznych. Ich występy to gratka dla publiczności, tym większa, że wstęp na przesłuchania konkursowe jest bezpłatny!

Kolejnym wydarzeniem w ramach „Powiewu młodego jazzu” są warsztaty „Cały ten jazz” w jeleniogórskich szkołach.
Czy prezentowany przez „zawodowców” jazz nowoorleański, ewoluujący do free jazzu, zainteresuje wielbicieli Dawida Kwiatkowskiego? Spróbujemy się przekonać. Pomogą w tym zespoły pedagogiczne szkół, które w tym roku otworzyły swoje podwoje do jazzu: ZSOiT w Jeleniej Górze im. Jędrzeja Śniadeckiego, SP nr 7 im. Adama Mickiewicza, SP nr 6 im. Włodzimierza Puchalskiego, SP nr 11 im. Fryderyka Chopina, SP nr 10 im. Marii Skłodowskiej Curie. Wspólne muzykowanie czeskich i polskich młodych artystów, z włączającymi się doń muzycznymi gwiazdami, to już nie powiew, ale jazzowy huragan, o czym przekonują się najwytrwalsi słuchacze uczestniczący w spotkaniach z młodymi artystami.

Dopełnieniem tegorocznego jazzowego święta, organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, będzie wystawa fotograficzne „Jazz Word Photo 2018 ”, przygotowana przez partnerów projektu z czeskiego Trutnova, prezentowana w Galerii Korytarz JCK oraz w przestrzeni miejskiej.

W piątej edycji konkursu ośmioosobowe międzynarodowe jury anonimowo oceniało rekordową liczbę zgłoszonych zdjęć. “W tym roku zarejestrowano 311 fotografii z 39 krajów świata. Najwięcej prac przysłano z Włoch, Polski i Francji. Cieszy nas, że co roku wzrasta też liczba biorących udział w konkursie kobiet. Kobietę znajdziemy też wśród trojga najlepszych fotografów” - mówi Tomáš Katschner, inicjator i organizator JAZZ WORLD PHOTO. Pierwsze trzy miejsca zajęli Didier Jallais z Francji, Markus Lackinger z Austrii i Anna Rezulak z Polski.

Trzydzieści najlepiej ocenionych jazzowych fotografii roku 2018 wystawionych będzie w Galerii Korytarz Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Kolejne 22 fotografie zabrane z wielu edycji „Word Jazz Photo” będzie można zobaczyć podczas wystawy plenerowej na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.