To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Brakuje chętnych do pracy w policji

Fot. policja.gov.pl

Mimo prowadzonego od lat systemu naborów, w jeleniogórskiej policji, podobnie jak i w innych jednostkach Dolnego Śląska, wciąż są wakaty. Z czego to wynika?

– Nie zwlekaj! Złóż dokumenty! Wstąp w szeregi jeleniogórskich policjantów – czytamy w najnowszym ogłoszeniu jeleniogórskiej komendy. Nabór od kilku lat prowadzony jest w trybie ciągłym, tzn. bez podawania terminów. Ale to nie rozwiązuje problemu. Wciąż przyjętych do służby jest mniej, niż miejsc do obsadzenia w jednostkach.

Z czego to wynika? Powodów jest wiele. Na skutek zmian w przepisach prawa policjanci stracili część przywilejów (np. emerytura po 15 latach). Poza tym, zarobki nie są konkurencyjne w odniesieniu do rynku pracy. Kandydat, który zostanie przyjęty do szkółki, w tym okresie otrzymuje około 1,5 tysiąca złotych na rękę. Co prawda ma w tym czasie zapewniony wikt i opierunek, ale trudno przy takich poborach myśleć np. o budowaniu rodziny czy wynajęciu mieszkania. Z chwilą rozpoczęcia do pracy pensja wzrasta i to dość wyraźnie: policjanci zarabiają powyżej 2 tysięcy złotych. – Ale to też nie jest aż tak dużo – mówi nam Marcin, 22-letni jeleniogórzanin, który rozważał możliwość wstąpienia do policji. – Wymagania są duże, trzeba zdać testy sprawnościowe, psychologiczne. Praca ciężka. W sklepie na kasie można zarobić podobne pieniądze. A jeszcze można sobie dorobić, co w policji nie jest takie proste.
Na wyższą pensję policjanci mogą liczyć dopiero o kilku latach służby. Wszystko to powoduje, że zawód ten nie jest tak atrakcyjny, jak jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, gdzie chętnych było znacznie więcej, niż miejsc. Nie wszyscy jednak narzekają. – Mnie tam się podoba – mówi nam policjant z niespełna 5-letnim stażem. – Mam normalną umowę o pracę, normalne godziny pracy.
Wcześniej pracował na wolnym rynku, w kilku miejscach, zaliczył m.in. epizod w warsztacie mechanicznym. – Fakt, zarabiałem więcej, ale to była umowa-zlecenie – mówi. – No i ciągle musiałem zostawać po godzinach. Zdarzało się, że tyraliśmy do wieczora, aż skończymy dane auto naprawiać, bo na następny dzień musi być gotowe.
Kandydaci do pracy w policji powinni posiadać przynajmniej średnie wykształcenie, nieposzlakowaną opinię. Nie mogą być karani. Ponadto powinni mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej. Kto jest zainteresowany pracą w policji, może składać dokumenty w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze od poniedziałku do piątku (od 7.30 do 15.00). Szczegóły dotyczące naboru można uzyskać pod numerami telefonów – 75/75-20-124, 75/75-20-224.
 

Komentarze (87)

Bo policja się upolityczniła.

Upolityczniona jest od zawsze bez względu na to jaka partia rządzi. Problemem są ciągłe nagonki na funkcjonariuszy, zwolnienia ze służby bez udowodnienia winy, ciągłe postępowania dyscyplinarne za byle g***o, przełożeni którzy nie wykazują odrobiny intelektu, tylko ogrom dupolizostwa. Problemem jest fakt, że frontowy policjant - czyt. prewencjusz w patrolu zarabia w Polsce 2400 złotych, gdzie każdy na każdym kroku go j***e. Jak uda się wrócić ze służby nie nagranym przez społeczeństwo przez kilkunastu pseudoreporterów uwieczniających tylko wyrywek przeprowadzonej interwencji to zje Cie zaraz przełożony bo nie założyłeś czapki wychodząc z radiowozu /patrz przykład garnizon białostocki i serie postępowań/. To są problemy Policji. Chcąc służyć społeczeństwu, jesteś notorycznie poniżany z każdej strony. Ludzie rezygnują po kilku latach, bo widzą co się dzieje.To trzeba zmienić. Policjant w Polsce nie wzbudza żadnego szacunku zarówno społeczeństwa jak i przełożonych.

A Milicja Obywatelska to był wzór apolityczności.....

Na 1 manifestanta piślaka na ostatniej miesięcznicy przypadał 1 policjant .
Młynarski wyspiewał że na1 przestępcę 1 szeryf przypadal ,ale to bylo na Dzikim Zachodzie.

To nie praca a Służba- młode roszczeniowe pokolenie w większości nie nadaje się do formacji.
Policjantem się jest a nie się bywa.

Powiedz to tym co w sluzbie przygotowawczej ida na oficerki i tym co dobrze sluza po wiele lat na 2 gr. zaszeregowania :)

idę o zakład że sam tego nie wymyśliłeś tylko wykułeś się na blachę i tak pieprzysz. To prawda - zawód policjant to powołanie. Ale nie można wycierać sobie mordy powołaniem, aby usprawiedliwić sknerstwo i niechęć należytej zapłaty za ciężką i często niebezpieczną służbę
z pozdrowieniami - były już glina

p***isz głupoty chłopie

Nie roszczeniowe a potrafiace myślec o swoich prawach. a ty dalej tkwij w tym bagnie i chodz z brazowym jezykiem i niech cie każdy w kicio kopie bo policjanta najłatwiej i oddac nie moze. widac ze beretke masz zryta od tej pracy, bo to zwykla praca a nie sluzba, chyba ze mowimy o byciu sluzac dla każdego.

to idz sluzyc za 2000 na reke.
tyle to dostaniesz za sluzenie na kasie w markecie nie narazajac zycia...

Coś Ci się pokręciło. Człowiekiem się jest, a policjantem się bywa. A policja to nie żadna służba tylko zwyczajna praca, której celem jest osiągniecie określonego TARGETU. W mojej karcie pracy nie ma rubryki ilu osobom pomogłem, tylko ilu wylegitymowałem, ilu ukarałem itd

To ze służę a nie pracuje to nie znaczy ,że w sklepie kupie coś za darmo. Młodzi chcą normalnie zarabiając...za służbę nic nie kupią , kupią za pieniądze

DOKŁADNIE JAK PISZESZ. PATRIOTYZM I ODDANIE SŁUŻBIE NIE OPŁACĄ CI CZYNSZU I NIE NAKARMIĄ RODZINY PONIEWAŻ NA LEGITYMACJĘ POLICJANT NIE ZROBI ZAKUPÓW.

Człowiekiem się jest a policjantem bywa

Człowiekiem się jest a policjantem bywa

Nie masz ambicji wstąp do policji...

Bo policjantów nie szanuje społeczeństwo ale jak coś się wydarzy niebezpieczeństwo to ludzie wiedzą gdzie zadzwonić.

bo dzisiejszy milicjant to jest jak wytresowany kundel, na hasło siad to siada, a na hasło bierz to gryzie!! dzisiaj milicja jest zaprogramowana jak robot i wykonuja polecenia przelozonych bez mozliwosci bycia i myslenia jak człowiek, bo to sa tempe dzidy!!ot co...

A tobie aby epoki się nie popieprzyły. Nie zauważyłeś że teraz jest policja a nie milicja.

Słusznie zauważyłeś, że jest to służba i wykonuje się rozkazy wydane przez przełożonego. Duże grono pisze, że policja nie jest "ludzka"- jest na to jedna rada,żyj zgodnie z prawem i nic ci nie grozi ze strony tej złej policji. A jeśli tego nie rozumiesz i robisz co chcesz i na swój jakże durny sposób interpretujesz to co często usłyszysz a nie przeczytasz to już twój problem i nazywa się to ANARCHIA.
Swoją drogą jeśli oczywiście gdziekolwiek pracujesz, to poleceń przełożonego nie wykonujesz? Jak ten kundel, o którym już wyżej wspomniałeś?

To niech zapłacą 2 x więcej.

Nic się nie zmienia?Od 20 lat słyszę, że brakuje chętnych do pracy w policji.

"...mam normalną umowę o pracę, normalne godziny pracy..." , z pięcioletnim stażem normalne godziny ? To ciekawe co ten chłopczyk robi , lub czyim jest poplecznikiem ?

Chłopaku, którego komendanta jestes ziomkiem? Nie obrażajac nikogo w moim Wydziale trzeba lat doświadczeń i wiedzy a zarabiamy na 5 grupach jak chłop zza wschodniej granicy, ktory przyjechal tu na budowę. I nie mów mi, zebym się zwolnił bo jak ja się przyjmowałem do Policji to ta praca byla cos warta a przez 8 lat PO zostałem spolecznie i ekonomicznie dziadem

Witam,
Tak się składa, że przeszedłem całą rekrutację - w moim przypadku trwała ona grubo ponad rok czasu...Pracowałem w tym czasie na etacie. Uzyskałem dość dużą liczbę pkt - w rankingu na Dolnym Sląsku byłbym w pierwszej "10". Informacje telefoniczną, że mam się stawić do szkółki dostałem raptem na kilka dni przed planowanym stawieniem się. Moim zdaniem cała rekrutacja jest źle zbudowana. Testy sprawnościowe - Katowice, Psychotesty - Wrocław. Badania lekarskie - parodia (raz nie ma tego lekarza, innym razem tego).
Zarobki - fakt mało zachęcające - przy tej odpowiedzialności jaką ponosi Policjant.
Mam 30 lat - jednak 90% osób które startowały ze mną - to osoby młode - często po liceum. Liczą one na pewną pracę - niektórzy startują po kilka razy, aż w końcu się uda. A to nie praca tylko służba... Ogólnie cała formacja działa dziwnie - jak dla mnie patrole powinny składać się z nowego i doświadczonego policjanta. A często jest tak, że idzie dwóch młodych i dzieją się dziwne rzeczy...Wynika to z braku doświadczenia.

Jak mu nie pasuje to niech idzie na tą kasę do sklepu
i zobaczy jaka to "lekka" praca i niech sobie jeszcze dorabia?!Będąc dopiero na szkółce 1,5 tyś. zł na rękę to nie jest dużo?Połowa jeleniogórzan musi tyrać za takie pieniądze nie mając perspektywy większej podwyżki chyba, że stąd wyjdą.

Dobre godziny pracy???? Gdzie Ty chłopczyku robisz? Na recepcji?

multiselect robi sito

Ciężkie czasy, prawie każdy, kto ma "jaja" był karany. Przysłowiowe "cipy" tylko zostają.. ;)

Multiselectu juz nie ma... tak dla scislosci...

Multiselectu juz nie ma... tak dla scislosci...

..za moich czasow to byla Milicja i byl porzadek,a teraz szkoda pisac.Moj sasiad sp.Mundek pedzil w piwnicy bimber,ale przestal ,gdy syn sp.Kazimiery naszej sasiadki zostal Milicjantem

''Większości"' tak jest WYMOGI MAKSIMUM PRZY WYNAGRODZENIU MINIMUM-żenada

nie wstepujcie do policji

Pieniądze to nie wszystko. Z pracy odchodzą nagminnie młodzi policjanci rozczarowani warunkami służby. Ścieżka kariery nie istnieje bo stanowiska obsadzane są po układach. W firmie nagminnie występuje mobbing ale oficjalnie jest nazywany zależności służbową, czyli przełożony może wszytko wobec podwładnego. Niedziele, soboty, świeta, nocki i nadgodziny bez żadnych dodatków pracuje się za free. Za L 4 pensja = 80% ale nie jak w cywilu, że 80% jest liczone za 30 dni zwolnienia i w rezultacie wychodzi się prawie na 0. Dużo wakatów czyli praca za kogoś za ta samą pensję bez żadnych premii, swoją droga niezła oszczędność jak 1 pracuje za 2 a płaci się temu jednemu. Dużo by tu jeszcze pisać.

Jak czytam, że Policjanci stracili część przywilejów to mnie trafia szlag, jakiś idiota nazwał wcześniejsze przejście na emeryturę i inne dodatki za przywileje i tak już zostało. To nie są i nigdy nie były żadne przywileje to była rekompensata za warunki służby, za czas służby za to że służyło się i pomagała, ludziom którzy policjantów później opluwali. Taka tak skończyła się rekompensata i ludzie zaczęli się zastanawiać nad sensem tej pracy bo to społeczne naciski i naganka, polityczne naciski, naciski debilnych przełożonych, którzy dla statystki i swoich korzyści nie liczą się z podwładnymi przepisami, a przede wszystkim z ludźmi - ofiarami przestępstw. Babranie się nierzadko w " gównie" bez pomocy z znikąd. Podwładni mają zapierda....... a przełożeni brać nagrody i wolne zaległe i 15:30 ślina plastelina i do domu a ty zwykły Policjancie zpaierda.... za co? Wszystkie opcje polityczne jakie były zabierały rekompensatę Policjantom za warunki czas służby i patrz wyżej a teraz się dziwią że nie ma ludzi. Albo są ludzie pokroju patrz Wrocław, Lublin bo obniża się wymagania na przyjęcie do służby i przyjmuje się pociotów lub ludzi miernych biernych ale wiernych.

Wszędzie wakaty. Szkoda, że nikt nie mówi ile osób zwalnia się na kursie podstawowym lub w pierwszych trzech latach służby.

Normalne godziny pracy?!?!? Akurat ;)
6 lat służby, 2 grupa, 2600zl, służba naa ulicy swiatek, piątek i niedziela i ciągle pod telefonem. I zero poszanowania od ludzi i przełożonych.
Zachciało się koperku....

Obecnie służba w Policji to dno!!!!! Paraca 50 g w tygodniu każde święto w pracy, zmiany z dnia na dzień. Pieniądze śmiech na sali - po 2400, a przełożeni czepiają się braku czapki innych bzdetów, obciążenie psychiczne na dochodzeniach jak w żadnej innej pracy. Depresja rozsypana rodzinya brak znajomych i pensja 2400 jeśli ci się podoba składaj papiery. Kto ma troche odwagi obecnie odchpodzi ze służby.

Dla kamikadze. Nie polecam. Jesli nie macie pleców to będziecie wykonywać najbardziej niewdzięczną policyjną robotę za gówniane pieniądze. Nie liczcie na żadny szacunek, nie ma go. Olewać was będą ludzie na ulicy, sędziowie i prokuratorzy, o przełożonych nie wspomnę.Tylko dla pasjonatów, którzy niczego nie oczekują w zamian. Żołnierze się z nas śmieją i mają rację.

He dobre gościu w Policji nie ma nadgodzin. Ludzie omijajcie tą firmę wielkim łukiem. Chyba,że chcecie pracować dwa miesiące w miesiącu. Oczywiście za jedne słabiutkie pieniądze.Zapomnijcie co to są wolne soboty,niedziele i święta. Żeby wam się nie mażyły awanse bo większość skończy na trzeciej grupie z g.. dodatkiem szczęściarze dostaną 4-5 grupę i trochę większy dodatek a to będzie z 500zł więcej.Ktoś powie, ale 13 oczywiście zabiorą wam bo czapki nie miałeś albo przez inną głupotę.A po 3 latach dostaniecie potężny dodatek mieszkaniowy na 4 os. rodzinę to z 380 zł będzie.

ta służba jest przykra dla policjantów liniowych, odpowiedzialność nie warta 1500,2000,3000,a nawet i 4000zł. Jeszcze chyba tylko Straż Pożarna trzyma fason choć zarobki i tak marne

Trzyma mnie tylko wcześniejsza 40
proc emerytura. Gdyby teraz kazali mi pracować do 55 roku życia to rzucam papiery o zwolnienie na biegu a legitymację wysyłam pocztą. Brak w tej firmie poszanowania z każdej strony - od przełożonego, społeczeństwa, prokuratora i sędziego . Dodatkowo człowiek staje się gburem bo z każdej strony nikt cię nie lubi . Nie polecam .

Dziękujemy Policjantom za prawdziwe opinie!!!

Powiatówka, nadkomisarz,27 lat w mundurze, studia oficerskie, studia cywilne,studia podyplomowe, nie karany, +/- 1000 euro na rękę......może lepiej do Anglii ?

odszedłem z tego cyrku po 16 latach. gdyby dziś ktoś mi zaproponował wypłatę 20000 tyś zł miesięcznie to i tak bym nie wrócił do tego cyrku.Nie wchodźcie do tego bagna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"gdyby dziś ktoś mi zaproponował wypłatę 20000 tyś zł miesięcznie to i tak bym nie wrócił do tego cyrku" - za dwadzieścia milionów miesięcznie byś nie wrócił?! To gratuluję oszczędności!

odszedłem z tego cyrku po 16 latach. gdyby dziś ktoś mi zaproponował wypłatę 20000 tyś zł miesięcznie to i tak bym nie wrócił do tego cyrku.Nie wchodźcie do tego bagna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

wstap do policji moze ci kiedys nie zabierzemy emerytury Naobiecujemy ci w ch roznych rzeczy ale pozniej porzyjdzie inny rzad zmieni ustawe i pojdziez z torbami

policjantów nie szanuje społeczeństwo a strazacy to bohaterowie nie wkurza Was to? wiadomo jaka specyfika pracy/zmiany itp...