To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Boże Ciało. Nieliczne procesje, wierni w maseczkach

Boże Ciało. Nieliczne procesje, wierni w maseczkach

Dzisiaj (11.06) obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa obowiązują szczególne zasady organizowania procesji. Tradycyjne procesje  odbędą się w nielicznych kościołach. Między innymi w kościele pw. św. Wojciecha na jeleniogórskim Zabobrzu.

Zalecenia biskupa legnickiego są jasne: „Biskup legnicki nie zabrania organizowania procesji eucharystycznych w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – czytamy w komunikacje diecezji legnickiej.

Podczas procesji eucharystycznej uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. Nie obowiązuje limit 150 osób, jednak ze względu na trwającą pandemię biskup legnicki zachęca, by procesje odbywały się po każdej mszy świętej z mniejszą liczbą osób – decyzję w tej sprawie pozostawia proboszczom poszczególnych parafii". Procesje mogą odbywać się w tradycyjnej formie, tzn. ze stacjami przy czterech ołtarzach. Biskup legnicki zezwolił na możliwość rezygnacji z ich budowy, pozostawiając decyzję proboszczom. Zachęca jednak, by procesje odbywały się w pobliżu kościoła parafialnego, „co będzie wyrazem uszanowania pracy służb porządkowych, w sposób szczególny policji i straży miejskiej, które od kilku miesięcy intensywnie pracują dla dobra nas wszystkich”.

Procesje w kościele i po ulicach

W większości kościołów w Jeleniej Górze nie będzie dzisiaj tradycyjnej procesji ulicami miasta.

W bazylice mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego zaplanowano procesję wokół kościoła do czterech ołtarzy. Początek o godz. 10.00.

Na Zabobrzu w kościele pw. Jana Apostoła i Ewangelistów procesje eucharystyczne odbędą się wokół kościoła po mszach o 9.30, 11.00 i 12.30.

W Sobieszowie wierni parafii kościoła pw. św. Marcina wezmą udział w procesjach wokół kościoła. Odbędą się one po każdej mszy świętej, by mogło w nich wziąć udział jak najwięcej osób. Podobnie będzie w kościele pw. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

Kościół pw. św Wojciecha jako jeden z nielicznych zorganizował tradycyjną procesję. Wierni przejdą ulicami Moniuszki, Kolberga i Karłowicza. Proboszcz parafii św. Wojciecha informując o procesji, przypomina wiernym o zabraniu na procesję maseczek ochronnych. Procesja wyruszy po mszy, która rozpocznie się o godz. 10.00.

Procesje Boże Ciało

Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.

Komentarze (11)

Będzie wielka zemsta Boga na tych pątników za grzechy ,prześladowania heretyków, innowierców, Żydów, "lawendowe lobby",za pedofilstwo. Rozniosą zarazę po całym kraju .
To co robią to pycha i przypodobanie się rządowi .Kościół jest znany z zadawania cierpień ludziom.

W Wojciechu lubią chyba jak jest o nich glsno, tylko szczegól, że ciągle negatywnie.

ci z Wojciecha to taką opinie na lewackiej stronce przymuja jako komplement - a komentującemu powiem (o zgrozo:)) piękna była ta procesja. Wyznawanie Chrystusa jako Pana i Zbawiciela jest radoscia dla wierzacych. A że niewierzący nie zrozumieją, cóż - żal... Warto, żeby choć na tolerancję się zdobyć. A i od razu - z góry - na procesji byłem i przepisy epidemiczne zachowano - nie było widać żadnej interwencji ochraniającej policji. Pozdrawiam serdecznie.

nie obrażaj pismaków nazywając ich lewakami

to pięknie, że było pięknie, mam nadzieję, że równie pięknie wszyscy uczestnicy przestrzegają 10 przykazań, czego z całego serca życzę wszystkim wierzącym i niewierzącym też.

Ludzie nie lubią myśleć samodzielnie. Pierwsze pytanie, w stresującej sytuacji, u przeciętnego Kowalskiego zawsze brzmi "co mam robić?". W tym momencie wchodzi kościół, ze swoimi bzdurami o bogu i za sowitą opłatą mówi gawiedzi jak mają żyć. Niestety koszta które ponosimy społecznie są przerażające. Zniszczenie otaczającego nas środowiska, znęcanie się nad zwierzętami, ich upodlenie w różnej maści hodowlach, stanowi całkowite zaprzeczenie ludzkich wartości, których brakuje w religiach. Nawet nie wspomnę o wojnach i promocji pedofilii czy trenowaniu budżetu państwa przez nienasycony kler. Kościół jest źródłem zła w naszej cywilizacji.

... drenowaniu ...

Posłuchajcie mądrego człowieka //tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-krzysztof-simon-epidemia-nadal-jest-ale-udalo-sie-przytlumic-4607937

Otrzeźwiejcie oby nie było za późno.

Wiara, wiarą, ale po co organizować procesje, skoro problem z koronawirusem nie jest jeszcze zażegnany, co widać zwłaszcza na Śląsku. Bóg jest wszędzie i pomodlić można się także w domu, czy obejrzeć transmisje mszy św. To samo w sklepach - duży odsetek olał już maski i wchodzi do sklepu bez. Ostatnio mężczyzna bez maski kichnął kilka razy w Polskiej Chacie na Zabobrzu. To niewielki sklep osiedlowy. Ile trzeba do tragedii? Część osób przechodzi chorobę bezobjawowo i nikt nie wie, czy nie stoi obok takiej lub w jej pobliżu.

Osoby bezobjawowe nie zarażają - info WHO. Sprawdzone zresztą na Sabci.

Czy to prawda że uczestnik tej parady jak zemrze z powodu Covid19 za friko będzie miał pochówek ,do raju prosto a ostatnie namaszczenie to wirtualnie?