To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bořek Šipek - geniusz designu. Zobacz piękne szkło

Bořek Šipek - geniusz designu. Zobacz piękne szkło

Znakomitą wystawę „Bořek Šípek - czarodziej szkła” oglądać  można do 20 sierpnia 2017 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Niedawno minęła pierwsza rocznica śmierci Bořka Šípka - czeskiego architekta, który znany był głównie jako projektant szkła. Jego pragnieniem było przygotowanie w jeleniogórskim muzeum wystawy autorskiej. Rodzina i przyjaciele zrealizowali ten zamysł. I teraz będzie można zobaczyć tę wyjątkową wystawę w stolicy Karkonoszy. Wernisaż odbędzie się 20 maja w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Początek o godz. 19.00.

Bořek Šipek pozostaje uznanym przedstawicielem nowoczesnego i oryginalnego kierunku artystycznego oraz jedną z czołowych postaci światowego designu. Nazywa się go ojcem „neobarokowego” stylu. Jego prace znane są na całym świecie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Był wieloletnim przyjacielem Vaclava Havla i głównym architektem Zamku Praskiego na Hradczanach w okresie prezydentury Havla. Tworzył także dla wielu światowych, renomowanych firm, takich jak:.Cleto Munari, Driade, Karl Lagerfeld, Maletti, Vitra, Wittman, Novito, Swarovski i wielu innych. Karl Lagerfeld, obecny dyrektor artystyczny domu mody Chanel, nazwał artystę „geniuszem designu” i wybrał go na projektanta swoich ekskluzywnych butików, od Paryża aż po Bejrut.
- W ramach przygotowań do wystawy odbyłem z Bořkiem Šipkiem kilka spotkań oraz wizyt w jego hucie w Novym Borze. Dzięki temu poznałem walory szkła jako materiału artystycznego, a piękno płynące z jego prostoty, wydobyte jednak poprzez kunszt artysty, fascynuje mnie do dziś. Bořek Šipek przedstawił mi własną wizję przyszłej wystawy. Życzył sobie, aby oddała ona w pełni jego fascynację, zaangażowanie, rozmach i perfekcję, z jakimi podchodził do pracy twórczej. Dlatego wspólnie z synami artysty, „Šipek Team” i przyjaciółmi, staraliśmy się jego wizje jak najpełniej urzeczywistnić - mówi Mirosław Lewandowski, kolekcjoner, kurator wystawy. Wierzy, że choć dziś wielkiego artysty nie ma już z nami, wystawa jest spełnieniem wielkiego życzenia zmarłego przedwcześnie Mistrza i otworzy ona długą drogę do dalszej popularyzacji jego niezwykłej twórczości, przekraczającej granice nie tylko Europy.  

 

Borek Sipek - plakat.jpg
BS_Alterego.jpg
BS_Kvitkimen.jpg
BS_Millenium.jpg
BS_Party GlassII.jpg
BS_Rafael-yellow.jpg

Komentarze (2)

maxim peptide tadalafil tadalafil 60 mg for sale erectafil 20 side effects

hydroxychloraquine http