To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Biżuteria Gotów w Muzeum Łużyckim

Biżuteria Gotów w Muzeum Łużyckim

W Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu  możemy zobaczyć nową wystawę „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”. Wystawa otwarta jest dla indywidualnych zwiedzających oraz dla grup nie większych niż 6 osób.

Goci to lud pochodzenia skandynawskiego, który w V wieku n.e. przyczynił się do upadku Imperium Rzymskiego w Europie. Zanim jednak odegrali tak ważną rolę u schyłku okresu antycznego, przeszli bardzo daleką drogę – zarówno w sensie dosłownym, jak i kulturowym.

Wystawa w Muzeum Łużyckim przedstawia dzieje Gotów w pierwszych wiekach naszej ery, kiedy to zasiedlili oni południowe wybrzeża Morza Bałtyckiego, gdzie szybko wzbogacili się na handlu bursztynem. Z czasem część z nich ruszyła na południowy wschód. Trwająca kilka pokoleń wielka wędrówka zaprowadziła ich nad Morze Czarne i nad środkowy Dunaj.

Główną oś wystawy stanowią skomplikowane relacje Gotów z potęgą ówczesnego świata – Cesarstwem Rzymskim, oraz ich niezwykle charakterystyczna kultura materialna, po której dziś odnajdujemy głównie zestawy kobiecej biżuterii z brązu, srebra i złota. Eksponaty prezentowane na wystawie to zarówno wytwory rzymskiego rzemiosła, jak również niepowtarzalne przykłady gockiego jubilerstwa.

Wystawa ta przygotowana została wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, a eksponaty udostępniły także Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry.

Wystawę zwiedzać można: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 w środy (dzień bezpłatny) od 10:00 do 18:00.  Ponadto w czerwcu zapraszamy w wybrane soboty i niedziele : 27.06-28.06 w godzinach od 11:00 do 16:00.