To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bezrobocie rośnie, co na to rada?

Bezrobocie rośnie, co na to rada?

Powołania komisji do spraw bezrobocia chce Janusz Jędraszko, szef jeleniogórskich bezrobotnych. - Taka komisja kiedyś istniała w radzie. Teraz znowu jest potrzebna – uważa. W Jeleniej Górze bezrobocie ostatnio znacznie wzrosło. - Na koniec października w samym mieście było 4 tysiące bezrobotnych, stopa sięgnęła 10,4% - argumentuje.

Taka komisja miałaby zajmować się m.in. możliwościami pozyskiwania nowych miejsc pracy, spotkaniami z pracodawcami, kontaktem z Powiatowym Urzędem Pracy.
Nowy szef Jerzy Lenard na sesji jednak stwierdził, że nie ma żadnych wniosków o utworzenie nowych komisji.

- Chodziło mi o to, że żaden z radnych takiego wniosku nie złożył – precyzuje. - Nie widzę przeszkód, żeby ją utworzyć. Powstaje pytanie, czy będą chętni do pracy w takiej komisji. Można utworzyć nawet 5 czy 6 nowych, ale chodzi o to, żeby ktoś w nich pracował. Jeśli będą dwie osoby chętne, to tworzenie komisji nie ma sensu.

Sam przyznał, że nie jest zwolennikiem tego pomysłu. - Myślę, że jeśli już to powinna się nazywać „do spraw zatrudnienia” i walczyć o utworzenie nowych miejsc pracy – argumentuje.

Możliwe jednak, że pomysł zostanie zrealizowany. - W najbliższym czasie i tak będą zmiany w komisjach, dojdzie dwóch nowych radnych, którzy zastąpią Huberta Papaja i Zofię Czernow. Planujemy rozdzielenie istniejącej już komisji Prawa i spraw społecznych na dwie. Być może też rozdzielony zostanie sport i turystyka od kultury. Dlatego sprawa cały czas jest otwarta – zakończył J. Lenard.

Do pomysłu pozytywnie odniósł się jedynie radny Rafał Szymański z PiS-u. Na swoim blogu internetowym (jg24.pl) napisał, że szkoda, że komisja została zlikwidowana i że sam był bezrobotnym i wie, jak działa urząd pacy. Może więc jednak znajdą sie chętni do tego, by walczyć z bezrobociem.

Komentarze (11)

a rada na to - podwyżka dla prezydenta:)

Na co możemy liczyć w Jeleniej Górze?
Kolejne "śmieciowe miejsca pracy"w galeriach za 1000zł i na czas określony,hm...świetne perspektywy...

jak na razie to nie widzę zainteresowania miasta aby bezrobocie zlikwidować do minimum ....!!! tylko pojąć nie mogę dlaczego ....???

Wniosek o utworzenie takiej komisji miał złożyć klub PO, jednak takiego wniosku nie złozył :)

Sam się ciesze że mam prace w 3 zmianowym obozie pracy na umowę zlecenia za 1000zł w warunkach uran gających godności człowieka, w halach gdzie jest tylko 4stopnie ciepła i ciągłe przeklinanie prezesa na pracowników "Diokano" po włosku. Inaczej bym nadal stał w kilku godzinnych kolejkach w PUPie by podpisać się na karcie stawiennictwa bez jakiegokolwiek przedstawienia mi oferty pracy ani szkolenia.

Zamiast tworzyć komisje i nabijać sobie kasę . Należy stworzyć strefe eknomiczna z prawdziwego ZDARZENIA i ściągnąć DOBRĄ ofertą pracodawców. Ale w tej sprawie prawdopodobnie możemy tylko sobie tu popisać. Obym się mylił ;)

Obywatelu trafiłeś do "makarona" i jego bandy z J.na czele.Współczuję :silly:

sęk w tym, że komisja do spraw bezrobocia już kiedyś była powołana... Czy ktoś w ogóle pamięta, o jej działalności? Cóż takiego jej się udało dokonać, że należałoby ją reaktywować... poza złudnym i wyłącznie propagandowym wrażeniem, że Rada się tym problemem na poważnie zajmuje. Ale czemu nie, pan przewodniczący Lenard jak widać z zapałem mnoży komisje; będzie więcej stołków przewodniczących, wiceprzewodniczących, więcej komisji do obsadzenia przez radnych... w końcu jakoś trzeba dorobić do tej "dziadowskiej" diety.

szkoda,że to sa tylko komisje,bo od gadania nie przybędzie stanowisk pracy dla tych którzy tej pracy potrzebują,a bezrobocie rośnie.Niestety Polska słynie tylko z gadania,a Jelenia Góra to też Polska tylko w wymiarze tym naszym malutkim.Pozdrawiam Pana Zawiłę iżyczę mu aby bezrobocie zmalało,może zatrudni kilka osób w Książ nicy która jest Jego ''oczkiem w głowie''

Zwalczać należy np. stonkę, walczyć trzeba z kiłą i gruźlicą. Natomiast w przypadku bezrobocia zbędne są komisje i tabuny urzędników, lecz sprzyjające warunki, umożliwiające przedsiębiorcom tworzenie nowych miejsc pracy. Zawiła niech wdraża swoją wyborczą obiecankę "Park technologiczny". Tylko na litość boską niech nie angażuje do tego tzw. Wydziału Inicjatyw Gospodarczych ani Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Widać nie jest to temat popularny skoro nie ma chętnych w radzie do pracy w takiej komisji. Po co mają sobie d..ę zawracać jakimiś bezrobotnymi, przecież oni wszyscy tylko po to startują w wyborach aby miec dochód i kasę, a także załatwić prace znajomkom i rodzinie. A jak ktoś nie ma układów i znajomości to znaczy,że jest mało zaradny. W takim kraju i mieście żyjemy jeszcze długo nic się nie zmieni, a w każdym razie ja na to nie liczę!!!