To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ballady i romanse w wykonaniu Julii Vikman

Ballady i romanse w wykonaniu Julii Vikman

Utwory Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Żanny Biczewskiej, Anny German i Czesława Niemena w wykonaniu Julii Vikman zabrzmią na koncercie „Ballady i Romanse”, który odbędzie się w sobotę, 26 września, o godz. 19.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Julia Vikman ma polsko - szwedzkie korzenie rodzinne. Z Polski pochodziła jej babcia, a dziadek ze Szwecji. Jeszcze przed rewolucją, za czasów carskiej Rosji, jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę. Ojciec Julii - zasłużony artysta Paweł Vikman - był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, osobiście znał Bułata Okudżawę, któremu wyznaczał trasy koncertowe w Rosji i Mołdawii.

Julia Vikman jest wykształconą pianistką. Po przeprowadzeniu się do ojczyzny swojej babci rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła swój zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gość specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce (pod patronatem Olgi Okudżawy) oraz na Festiwalu Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.
W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz. W maju 2012 pojawił się drugi album Julii - „Bielyje rozy” - nagrany z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje jak „Kalinka” czy „Oczy czarne”, wykonane w nowoczesnym stylu. Obok nich są także utwory w tradycyjnym brzmieniu oraz melodie cygańskie i tango, w których usłyszeć można dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec. Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór „Ta ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki - po polsku, przez Józefa Masternaka, i po rosyjsku w wykonaniu Julii.
Popularnością cieszy się równie jej płyta z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German, wydana przed dwoma laty. W sierpniu ubiegłego roku na rynku pojawiła się pierwsza płyta z autorskim materiałem Julii Vikman „The Autumn Dreams”. Album zawiera 6 utwoców, którymi Julia prezentuje swój talent kompozytorski, wokalny i producencki. To unikatowy projekt, którego styl artystka sama określa jako „Fantasy”. Odzywają się w nim elementy muzyki folkowej splecionej z oryginalnymi pomysłami muzycznymi.