To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bakterie, grzyby i wirusy, czyli szklane formy życia

Bakterie, grzyby i wirusy, czyli szklane formy życia

W Muzeum Karkonoskim ruszyła dzisiaj (1.07) nowatorska wystawa szkła artystycznego – formy przywodzące na myśl grzybnie, jamochłony, czy pierwotniaki – „pełzać” mają po ścianach i podłogach muzealnych pomieszczeń w przypadkowych, wydawało by się miejscach… 

- Obecnej ekspozycji poświęciłam ponad dwa lata. Z moim natchnieniem jest różnie – czasem ukończę jakąś rzeźbę,
i wtedy dopiero zauważam podobieństwo formy, którą stworzyłam do czegoś, co realnie występuje w przyrodzie. Czasem jednak inspiruje mnie wygląd żyjącego świata, a owe analogie i artystyczne aluzje, nie są wówczas czymś przypadkowym – mówiła Monika Rubaniuk, autorka prac.

Obok Epidemii, do Muzeum Karkonoskiego trafiła kolekcja 42 eksponatów szkieł, wykonanych w śląskich hutach w XIX i XX wieku. Wystawę Nowe Nabytki 2014, powstałą dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, oglądać można będzie do 31 lipca 2014 roku.

Współorganizowana przez BWA we Wrocławiu, wystawa autorska Moniki Rubaniuk pt. Epidemia, potrwa do 10 sierpnia 2014 roku. Mecenasem projektu jest Tauron Dystrybucja.

epidemia szkła (1).jpg
epidemia szkła (2).jpg
epidemia szkła (3).jpg
epidemia szkła (6).jpg
epidemia szkła (7).jpg
epidemia szkła (8).jpg
epidemia szkła (9).jpg
epidemia szkła (15).jpg
epidemia szkła (16).jpg
epidemia szkła (17).jpg
epidemia szkła (18).jpg
epidemia szkła (19).jpg
epidemia szkła (20).jpg
epidemia szkła (21).jpg
epidemia szkła (22).jpg
epidemia szkła (23).jpg
epidemia szkła (4).jpg
epidemia szkła (5).jpg
epidemia szkła (10).jpg
epidemia szkła (11).jpg
epidemia szkła (12).jpg
epidemia szkła (13).jpg
epidemia szkła (14).jpg

Komentarze (3)

Popieram wszelakie działania promujące rozwój kultury i cieszę się na nie, niosą wiele wrażeń; pobudzają wyobraźnię, dostarczają przeżyć wrażliwemu odbiorcy;…,.
Ta wystawa uświadamia nam również – przypomina jak groźne są takie formy życia jak bakterie i wirusy – o epidemiach, które niegdyś zabiły miliony ludzi (dżuma Justyniana – 100 milionów ludzi na całym świecie, 50 milionów Europejczyków, wielka dżuma Mediolańska, ospa, cholera, tyfus, ptasia i świńska grypa, Ebola – gorączka krwotoczna – epidemie, których świat nie zapomni jako, że ich żniwo NIOSŁO MILIONOWE STRATY LUDZKICH ISTNIEŃ..
Dziś w Polsce pojawił się problem zwiększonej liczby osób, które dopadł wirus – zachorowały, zachorowania odnotowano na Podlasiu, a jutro w ….? wirusy i bakterie nie znają granic.
Wystawa nam uświadamia, że istnieją formy życia, które zagrażają człowiekowi, nieświadomemu/zapominającemu iż bakterie i wirusy czyhają,…..,.

A jeleniogórskie służby sanitarne śpią! Nie są mi znane ich działania w tym zakresie niosące korzyści społecznej edukacji – brak prelekcji, działań interdyscyplinarnych,…., z których zainteresowane osoby mogłyby skorzystać, by podnieść poziom świadomości szeroko pojętych zachowań zapobiegawczych przed narażaniem się na „atak” bakterii i wirusów – zapobiegając często epidemii !
Rozdawnictwo w szkołach, przedszkolach materiałów (plakatów, ulotek) i tworzenie statystyki na tą okoliczność nie niesie wymiernych korzyści w aspekcie edukacji, wystaw, które przemawiają do wyobraźni pozostając na długo w pamięci – jak te dzieła sztuki w szkle wykonane.
„ LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ JAK LECZYĆ” - a temu służy świadomość społeczna…………….
AKTYWNOŚĆ W SPOŁECZEŃSTWIE AUTORKI TEJ WYSTAWY NIECH BĘDZIE DYSKURSEM DLA SŁUŻB SANITARNYCH JAKO, ŻE TO ONE WINNY NAM SPOŁECZEŃSTWU – DZIAŁANIA NAKIEROWANE NA SZEROKO POJĘTĄ EDUKACJĘ PRZEDMIOTOWĄ!