To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Babka szwedzka pani Krystyny

Babka szwedzka pani Krystyny

Krystyna Czajkowska z Łomnicy (na zdjęciu), mama naszego redakcyjnego kolegi, jest specjalistką od wszelkiego rodzaju ciast. Choć z zawodu jest kucharką, nigdy nie pracowała w tym zawodzie. Może dlatego nadal lubi gotować i piec ciasta. Domownicy uwielbiają jej ruskie pierogi popijane czerwonym barszczem albo kaczkę nadziewaną podrobami.

 Tradycyjnej polskiej kuchni nie zastąpią żadne nowinki kulinarne... W naszej redakcji pani Krystyna jest znana jako „czarodziejka od ciast”. Piernik z ciemnym piwem i drożdżowe makowce pani Krystyna piecze w grudniowy czas, serniki - na cieście, bez spodu, z pierzynką - piecze na Wielkanoc. Wśród ciast „niedzielnych” - bo bez nich „niedziela jest jakaś taka nijaka” - na pierwszym miejscu znajduje się jednak babka szwedzka z bakaliami. To wyśmienite ciasto utrzymuje świeżość przez kilka dni.

BABKA BAKALIOWA SZWEDZKA (porcja na 2 foremki po 50 dag)
Produkty: 3 szklanki mąki pszennej, 1,5 szklanki cukru, 4 jaja, 4/5 kostki masła (lub margaryny), 25 dag twarożku homogenizowanego waniliowego, 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, olejek waniliowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, bakalie: rodzynki, skórka pomarańczowa, orzechy włoskie, tłuszcz do nasmarowania formy do pieczenia.

Przygotowanie: zmiękczone masło utrzeć z cukrem, dodać twarożek, żółtka, śmietanę, mąkę z proszkiem do pieczenia oraz białka ubite na pianę. Wszystko dokładnie wymieszać. Pod koniec dodać bakalie. Ciasto włożyć do nasmarowanych tłuszczem foremek. Piec około 45 minut w temperaturze 190 stopni.

Nowiny Jeleniogórskie nr 40/09.