To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Arcydzieła polskiej emigracji

Arcydzieła polskiej emigracji

W najbliższy czwartek, 17 września, o godz. 19.00, kolejny z cyklu Zdrojowych Czwartków z Filharmonią w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze – Cieplicach.

W programie kameralnego wieczoru muzycznego, zatytułowanego „Arcydzieła polskiej emigracji”: Polonez A-dur op. 21 na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego, Fantasie na skrzypce i fortepian Aleksandra Tansmana, Berceuse op. 4, Serenade, Melodie orientale Józefa Zygmunta Szulca oraz Grand Duo Polonaise na skrzypce i fortepian Henryka i Józefa Wieniawskich.
Zagrają: Jarosław Pietrzak (skrzypce) i Julita Przybylska-Nowak – fortepian. Koncert poprowadzi Maciej Kieres.

Jarosław Pietrzak jest absolwentem warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W 1988 roku został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z tym zespołami koncertował na kilku kontynentach oraz dokonywał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych. Od 1996 roku jest koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”, której był współzałożycielem. Prowadzi też intensywną działalność solistyczną i kameralną. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie od 1994 roku prowadzi klase skrzypiec. Od kilku lat koncertuje w duecie z pianistką Julitą Przybylską–Nowak, absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, od 2001 roku związaną również z wrocławską uczelnią muzyczną. Artyści prezentują wspólnie utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego, w swoim repertuarze mają także nieznane, odnalezione przez siebie kompozycje.

Maciej Kieres jest pianistą, kompozytorem, aranżerem, wieloletnim akompaniatorem wybitnych artystów, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, reżyserem i dokumentalistą filmowym, autorem i reżyserem widowisk muzycznych realizowanych dla TVP, wreszcie pomysłodawcą i realizatorem wielu wydarzeń artystycznych. Był organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na  ten właśnie Zdrojowy Czwartek organizowany przez Filharmonię Diolnośląską. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" z 15 września 2015. Zapraszamy do lektury!