To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ankieterzy zbadają – miasto dofinansuje…

Ankieterzy zbadają – miasto dofinansuje…

Kolejny etap walki ze smogiem przygotowuje jeleniogórski magistrat. Miasto będzie nadal dofinansowywać wymianę źródeł ciepła w prywatnych mieszkaniach (później także w innych lokalach) w ramach kolejnego programu. Wcześniej jednak trzeba dokładnie ocenić, jakie źródła ciepła są wykorzystywane w lokalach oraz sprawdzić potrzeby i zamiary mieszkańców. Zrobią to ankieterzy, którzy od wtorku 1 sierpnia odwiedzać będą jeleniogórzan.

Opracowanie inwentaryzacji systemów grzewczych na terenie Jeleniej Góry przeprowadzi wybrana w przetargu opolska firma Atoterm. Jej ankieterzy od 1 sierpnia do końca listopada zbiorą dane ze wszystkich lokali w Jeleniej Górze, które są ogrzewane w inny sposób niż ciepłem z PEC-u. Zapukają do  do domów jednorodzinnych, mieszkań prywatnych, komunalnych, spółdzielczych, zakładowych (tam gdzie to będzie możliwe wykorzystają informacje od zarządców nieruchomości), pytając przede wszystkim o rodzaj ogrzewania oraz czy dysponenci lokalu zamierzają zmienić źródło ciepła i na jakie. Pytać tez będą o przeprowadzoną  lub planowaną termomodernizację.

Ankiety będą anonimowe, nie będą zawierać żadnych danych osobowych, tylko techniczne.

Zleceniodawcy, czyli urzędowi miasta bardzo zależy, żeby akcja była bezpieczna i nie wzbudzała żadnych obaw odwiedzanych mieszkańców. Dlatego ankieterzy legitymować się będą identyfikatorem z ich danymi i zdjęciem oraz uwierzytelniająca ich kserokopią listu prezydenta miasta. Są też zobowiązani – na życzenie odwiedzanej osoby – podać numer telefonu do urzędu miasta, pod którym będzie można zweryfikować ich tożsamość.  

Władze miasta bardzo liczą na współpracę mieszkańców w sporządzeniu tej inwentaryzacji. Chodzi przecież o wspólne dobro, czyli możliwość mieszkania w mieście wolnym od smogu… 

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich" z 1 sierpnia 2017 r.

Komentarze (12)

Niech zaczną od Cieplic - w tym momencie zatruwają powietrze w stopniu zbliżonym do Celwiskozy za najlepszych lat.

ci co wymienili ogrzewanie w roku 2016 do dzisiaj nie otrzymali żadnego dofinansowania z powodu braku środków to skąd pieniądze na nowe inwestycje i dla ankieterów.

Wymieniłem ogrzewanie na ekologiczne 2010r i miałem otrzymać zniżkę w podatku od nieruchomości,Owszem otrzymałem całe 35 zł jeden raz. Radni cichaczem zlikwidowali ten rodzaj ulgi. 35 zł rocznie niby nie wiele ale liczy się fakt , a tak pozostał niesmak. Jak tu wierzyć urzędnikom

Mała uwaga. Radni to nie urzędnicy.

A ulgi szkoda. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale i zasady.

Panie Ankieterki już działają :) Jedna z nich całkiem, całkiem... miła :)

Jak zwykle naciaganie. Wiadomo iż najtańsze jest ogrzewanie PZC-u. Przez te wszystkie lata powinno się sukcesywnie przyłączać mieszkania .Rozbudować ciepłownie. Wówczas byłoby kilka kominów anie tysiące kopcących z reguły róznej maści odpadami.

Albo jesteś przyzwoitym człowiekiem i nie palisz śmieciami albo jesteś bezmózgiem i palisz szajsem pomimo zakazów administracyjnych, paragrafów, dekalogu, koranu, thalmudu i czort wie czego tam jeszcze. Wybór należy do Ciebie. Ankieterki i ankieterów gonię precz!

Śmieciarzy, jak przyjeżdżają po śmieci, też gonisz precz? Albo kominiarza, jak przychodzi zrobić przegląd? Ankieterzy też są zatrudnieni z Twoich pieniędzy (jeśli tu płacisz podatki) i mają zrealizować usługę dla Ciebie i gminy. Nie ma się czego bać, bo nie przychodzą szpiegować czy palisz śmieci. O tym w razie czego doniosą sąsiedzi, a ankieterzy mają inne zadania.
Ankieta ma pomóc gminie w oszacować, ilu mieszkańców zechce skorzystać ze wsparcia w wymianie źródła ciepła. Jakoś trzeba zaplanować udział gminy w programach wsparcia z różnych funduszy dla takich działań (Kawka to było tylko jedno źródło, wystarczy poszukać w sieci, żeby wiedzieć, że planowane są różne inne, gdzie w zależności od funduszu są/będą różne ograniczenia i możliwości). Żeby cokolwiek gmina mogła zrobić ze smogiem, musi mieć dane, jakie są źródła ciepła i jakie plany związane ze zmianą nieekologicznych źródeł mają mieszkańcy - czy chcą w ogóle zmieniać, czy nie, jeśli tak, to na jakie. Czy są możliwości techniczne i chęci przyłączenia się do ogrzewania z ciepłowni itp. Nie ma się czym bulwersować.

do Prezydenta miasta Jelenia Gora - mgr.Marcina Zawily,przypominam,ze az 77% emisji spalin do powietrza
odbywa sie poza przemyslem.Mowi sie, ze cale zlo to robota Polakow.Glownie chodzi o brak swiadomosci,ogrzewanie polskich domow niskiej jakosci weglem w piecach starego typu.Okazuje sie rowniez,ze palenie drewna w KOMINKACH nie jest niewinne/drewno jest bardzo emisyjne/
- CHOROBY "smogowe" to bezplodnosc,zawaly,alergie,poronienia,nowotwory.. umieramy i nie wiedzac,dlaczego.Panie Prezydencie,przypominam, mamy lato i w bezwietrzne dni mamy znowu powrot "zimowego smoga"
z pozdrowieniami Las

Nie tylko smog - proszę sprawdzić ile chorób powoduje m.in. spożywanie chleba:
wolna-polska.pl/wiadomosci/chleb-podobno-najwazniejszy-pieczony-wspolczesnie-drozdzach-niezdrowy-powoduje-chorob-2017-07

Obecnie wszelkie programy pomocowe wymiękają przed 500+, który służy tylko i wyłącznie tresowaniu elektoratu. Program Kawka już dawno poległ, podobnie jak obiecane obniżki w podatkach lokalnych co opisał jeden z przedpiśców - Wykiwany. Pozostaje tylko liczyć na morale palących w piecach, niektórzy potrafią stanąć na wysokości zadania a wielu okazuje się misiami o bardzo malutkim rozumku. Tu przepraszam wszystkie Misie. Śmieciarzy i kominiarzy nie gonię, gdyż wykonują pracę przynoszącą widoczne i wymierne efekty. Ankieta jest bzdurą totalną, wywalą nasze pieniądze i nic pożytecznego z tego nie będzie. Wyniki ankiety wpadną do przepastnych szaf w urzędzie, pokryją się kurzem a z czasem trafią na makulaturę, o ile jeszcze w Polsce będą papiernie.

Jana - co wy tu fanzolicie o szkodliwości smogu i chleba? Najbardziej szkodliwe dla życia jest samo życie, gdyż zawsze kończy się śmiercią. Jakiś boski feler czy co?