Tegoroczne Spotkania Teatralne zdominują teatry warszawskie. Do Jeleniej Góry przyjadą (5 października) aktorzy, którzy w warszawskim Teatrze Scena Prezentacje zrealizowali „Sarabandę” Ingmara Bergmana: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Olga Sarzyńska (młoda aktorka, którą doskonale pamiętamy z... jeleniogórskiej sceny młodzieżowej!), Marian Kociniak i Krzysztof Gordon. To propozycja dla tych, którzy w teatrze poszukują analizy psychologicznej, spraw dotykających strun psychiki ludzkiej.
Teatr Współczesny z Warszawy zaproponuje jeleniogórskim widzom (6 października) spotkanie z Mają Komorowską i Wiesławem Komasą w sztuce „Mimo wszystko” Murrela. To kolejne nawiązanie do środowiska teatru: sztuka o schyłku życia francuskiej aktorki z przełomu XIX i XX wieku, Sarze Bernhardt.
Znani aktorzy: choćby Jadwiga Jankowiak-Cieślak, Maria Pakulnis czy Tadeusz Borowski przyjadą ze spektaklem „Trash Story” (Teatr Ateneum z Warszawy, 7 października). Tekst Magdy Fertacz („o pamięci, z którą trudno jest się rozliczyć”) na scenę przeniosła Ewelina Pietrowiak.
Na dużej scenie zaistnieje Teatr Woskresinnia z Ukrainy „Hiobem” - spektaklem w muzycznej oprawie, opartym na tekstach Karola Wojtyły (9 października). Dzień później (10 października) będzie okazja obejrzeć balet w wykonaniu aktorów Teatru Goerlitz.
Na małej scenie zagości teatr jednego aktora: Wiesław Komasa zaprezentuje się w monodramie Yorick według Szekspira (7 października). Aktor uwodzić będzie opowieścią o... „błazeństwie, czyli aktorstwie, czyli życiu”. Grupa „Niewinni chłopcy” pokaże również na małej scenie (4 października) „Prawo McGoverna” z tekstem Wiesława Hołdysa w reżyserii (zmarłego niedawno) Piotra Łazarkiewicza. „To energetyczna wypowiedź o naszej współczesności” - pisano o tym spektaklu. Zwolenników absurdalnego humoru w teatrze zainteresować może (8 października) propozycja krakowskiego Teatru KTO. Zwykle mieliśmy okazję oglądać Teatr KTO w widowiskowych realizacjach w plenerze - tym razem na małej scenie czwórka aktorów uwodzić będzie słownym i sytuacyjnym komizmem w spektaklu „Atrament dla leworęcznych” (scenariusz i reżyseria Krzysztof Niedźwiedzki).
Mocnym akcentem JST ma być przyjazd do Jeleniej Góry wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła, o którym mówi się „objawienie”. Spektakl „Lacrimosa” w reżyserii Grzegorza Brala, w opracowaniu muzycznym Marii Sendow (10 października) rozgrywać się będzie na scenie w sali poza budynkiem teatru. „Lacrimosa” została zbudowana na kanwie literackiej „Mszy za miasto Arras” Szczypiorskiego i muzycznych motywach „Requiem” Mozarta. Inspiracji natomiast trzeba szukać w starożytnym kulcie i praktykach „chodzenia po ogniach”.
Na finał 39. JST (11 października) przyjedzie Teatr Jaracza z Łodzi w... jednoosobowym składzie. Kamil Maćkowiak przybliży nam postać legendarnego tancerza i choreografa, prekursora tańca nowoczesnego, Wacława Niżyńskiego. Kamil Maćkowiak jest nie tylko aktorem, ale także tancerzem po szkole baletowej, stąd partie baletowe współtworzące monodram pt. „Niżyński”.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...