Lwóweckie Lato Agatowe to największa w Polsce międzynarodowa giełda minerałów i wyrobów jubilerskich (ponad 200 stoisk), kilkanaście wystaw kolekcjonerskich i tematycznych, prezentacje cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych i płukania złota, chata walońska z zaaranżowanym wyrobiskiem agatowym, bezpłatne ekspertyzy okazów i rodzinny festyn rekreacyjny z bogatym programem estradowym na dwóch scenach (występy popularnych zespołów Enej, Feel, W Tym Sęk oraz Patrycji Markowskiej, kabaretu Nowaki) i z barwnym jarmarkiem rozmaitości. Są mineralogiczne wykłady, wycieczki terenowe i spotkania integracyjne. Szczegóły na plakatach i afiszach oraz w biurze organizacyjnym LLA.
Na głównej wystawie w ratuszu zatytułowanej „Kolorowy świat miedzi” obejrzeć można blisko 350 eksponatów z całego świata. Setki mieszkańców Lwówka Śl. i regionu oraz turystów zachwyca wystawa „Ameryka Południowa” prezentująca okazy i fotografie z naukowych wypraw do Chile i Peru. Po hejnale lwóweckim odbyła się barwna celebra walońska. Hymn waloński odśpiewali członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego ze Szklarskiej Poręby. Kolorowa, głośna, widowiskowa, podziwiana przez tysiące osób. Tak najkrócej można opisać wieczorną, efektowną, godzinną paradę poszukiwaczy skarbów. Oklaskiwano ponad setkę motocyklistów, pomysłowo prezentujące się ekipy kowarskich kopalni, złotoryjskie Bractwo Kopaczy Złota, Karguli i Pawlaków z Lubomierza, ceramików z Bolesławca, tancerki orientalne z „Arabeski”, Akademię Ruchu Nordic Walking, wędkarzy i PTTK-owców, delegację Powiatowego Centrum Zdrowia, zespoły ludowe, grupę teatralną Pławna 9, strażaków, reprezentacje firm z miasta i regionu oraz wiele innych. Uczestników parady z głównej sceny oklaskiwali zacni goście honorowi, m. in. posłanki Zofia Czernow i Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, senator Jan Michalski, szefowie partnerskich miast, Lwówka Wielkopolskiego i czeskiej Hlastavy i innych.
Burmistrz stolicy agatowego zagłębia Ludwik Kaziów symbole lwóweckiej władzy przekazał szefowi komitetu organizacyjnego LLA Janowi Serafinowi, który odczytał laudację. Toast za poszukiwaczy skarbów Ziemi i za pomyślność trzydniowej imprezy spełniono piwem z tutejszego browaru, którego historia sięga 1209 roku.
Po niedzielnych występach zespołów Funky Day i Feel, około godziny 22.45 zaplanowano finałowe laserowe show.
Szczegółowy programi imprezy w publikacji, do której link znajduje się poniżej.
Komentarze (9)
Dzisiaj jest tlum. Wieczorem beda wystepowac znani artysci wiec przybedzie jeszcze wiecej ludzi. Mozna kupic zeby rekina i wyjatkowo wielgachne pajdy chleba ze smalcem. Knajpki na rynku maja niezly obrot.
Byłam dzisiaj. Bardzo sympatycznie. Pomysł z minerałami udał się miastu.Soiska dobrze zorganizowane,czytelnie oznakowane, wystawcy mili, chętnie objaśniają i informują o eksponowanych kamieniach. Sklepy z żywnością otwarte, na placu gastronomii full, rozrywki dla dzieci są, policja grzeczna i uczynna, wolontariusze (młodzież)też spełniają swoją rolę. Kłaniam się organizatorom
Pozdrowienia dla pani Krysi i pana Wiesława!
Rzeź wołyńska - 70. rocznica kulminacji zbrodni
Niewyobrażalne okrucieństwo. Zabito 100 tys. Polaków
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanych ataków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano fakt, że ludność gromadziła się w niedzielę w kościołach - doszło do mordów w świątyniach, m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.
Co obecnie Ukraińcy robią w Polsce.
http://konflikty.wp.pl/gid,15801507,kat,355,title,Bestialskie-mordy-na-P...
~enej [2 godziny temu]
Prośba do bardzo popularnego w Polsce ukraińsko-polskiego zespołu âEnejâ (to pseudonim jednego z banderowskich oprawców, osobiście obcinającego Polakom głowy). Źle się chłopcy bawicie. Zmieńcie nazwę zespołu (np. na âEneaszâ â bo takie właśnie imię nosi prawdziwy bohater âEneidyâ). To przecież taka prosta, oczywista rzecz, nieistotna dla was. Chyba, że się mylę... Jeśli jednak z uporem godnym lepszej sprawy trwacie uparcie przy swoim, znaczy to, że żyjąc z nami pod jednym dachem zupełnie nie szanujecie ani nas, ani naszej wrażliwości...
Enej powstał w 2002 w Olsztynie[7]. Początkowe fascynacje zespołu związane były z kulturą ukraińską. Wynikało to z faktu, że część członków ma ukraińskie korzenie[5].
Petro Olijnyk „ Enej” banderowiec.
http://kmf.blog.pl/tag/petro-olijnyk/
Wpisy otagowane Petro Olijnyk
Czy Enej to ten Enej? (11.06.2013)
Napisane przez web w Kołonotatnik
Wczoraj przeczytałem w sieci o ewentualnej etymologii nazwy zespołu z Olsztyna.
Miesiąc temu pisząc o polskiej muzyce przytoczyłem przykład Eneja jak tego, który wprowadza trochę energii i życia w smutną, polską muzykę popularną.
Dzisiaj się zastanawiam czy wybór nazwy był do końca przemyślany?
Na stronach wikipedii jest napisane, że Enej to bohater Eneidy Iwana Kotlarewskiego i to on był protoplastą nazwy.
Jednak Enej to także pseudonim Petro Olijnyka , pułkownika UPA, który dowodził oddziałami mordującymi polską ludność na Wołyniu w 1943 roku.
Ciężko mi uwierzyć, ze członkowie zespołu nie mieli wiedzy na ten temat.
Nie nawołuję do ostracyzmu, jednak niesmak niestety pozostał i zupełnie inaczej będę odbierał ich muzykę. Nie tak entuzjastycznie jak do tej pory.
http://encyklopedia.naukowy.pl/Petro_Olijnyk_(wojskowy)
Petro Olijnyk ps. Enej (ur. 1909 w wsi Mołodnycze, zm. 17 lutego 1946 koło wsi Rudnyki na Wołyniu) - ukraiński wojskowy, członek OUN, pułkownik UPA, w 1943 roku kierował mordami ludności polskiej na Wołyniu. Służył w Wojsku Polskim, w czasie studiów wstąpił do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Z zawodu był lekarzem.
Zdjęcie pochodzi ze strony:
www.bibula.com
Przypadek czy rozmyślne działanie. Być może jest to świadome, bo być może to są pogrobowcy tych ukraińskich bandytów i banderowców, którzy w duchu gardzą Polakami i czekają na okazję by mordować.
Ty - refleksuj się się gdzieś indziej (polecam zebrania pis)
Czas odstawić leki bo te już nie działąją!!!!!
Trzeba być bezdennie g****m albo jakimś cholernym uciekinierem z wiaderka po skrobance aby pisac takie bzdury.Wokalista Eneja w momencie zakłądania zespołu miał 14 lat!!!! Więc jakiej ideologi używał aby tak nazwać zespół? Do Panów z Eneja wielka prośba: nigdy nie zmieniajcie nazwy zespołu i w ogóle nigdy się nie zmieniajcie bo gracie świetną rozrywkową muzę i macie już swój styl, rozpoznawalny na rynku polskim. Jak dla mnie to ostatnio jedno znajlepszych odkryc na polskim rynku :) Pozdrawiam wszystkich normalnych :)
Można zobaczyć wywiad z Patrycją Markowską po koncercie
http://wywiadowca.tv/wywiad-z-patrycja-markowska.html