To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

70 lat „Ekonoma”

70 lat „Ekonoma”

W lipcu 1945 roku powstało Państwowe Gimnazjum Kupieckie w Jeleniej Górze. Od tamtej pory, po różnych przemianach i reformach nieprzerwanie kształci kadry na potrzeby hotelarstwa, turystyki i ekonomii jeleniogórski „Ekonom”. Dziś, w czasie uroczystości jubileuszu 70-lecia, szkoła otrzymała nowy sztandar i nowe imię – Unii Europejskiej.

Podczas uroczystości w Filharmonii Dolnośląskiej podziękowano byłym dyrektorom szkoły za ich pracę. Prezydent miasta, Marcin Zawiła, który także jest absolwentem „Ekonoma” zapewniał obecnych uczniów, że to naprawdę dobra szkoła i dodał, że jeśli dziś są „ciśnięci” przez nauczycieli na lekcjach, to dobrze, bo to w przyszości zaprocentuje. I przekazał szkole czek na kwotę 7 tysięcy złotych.
Na uroczystości nie mógł przyjechać eurodeputowany Jerzy Buzek, ale nagrał video-życzenia dla szkoły. W swoim wystąpieniu mówił o uniwersalnych wartościach europejskich, szansach jakie daje współczesnej młodzieży mieszkanie i możliwość pracy we wspólnej Europie.
Wzruszającym momentem było przekazanie placówce nowego sztandaru, jako symbolu wartości i tradycji kultywowanych przez szkołę.

IMG_9499.JPG
IMG_9375.JPG
IMG_9377.JPG
IMG_9386.JPG
IMG_9398.JPG
IMG_9402.JPG
IMG_9421.JPG
IMG_9422.JPG
IMG_9423.JPG
IMG_9430.JPG
IMG_9431.JPG
IMG_9435.JPG
IMG_9442.JPG
IMG_9444.JPG
IMG_9448.JPG
IMG_9456.JPG
IMG_9466.JPG
IMG_9468.JPG
IMG_9469.JPG
IMG_9476.JPG
IMG_9479.JPG
IMG_9483.JPG
IMG_9486.JPG

Komentarze (17)

to straszne - juz nie czuje sie jak absolwent tej placowki- ja konczylam TE im Oskara Langego- i tej szkoly juz nie ma!!!! jednym ruchem zniszczono tradycje tej szkoly - powstal twor unijny- mozna bylo tego zaoszczedzic absolwentom - ktorzy dowiedziawszy sie, ze bedzie zmiana imienia, jak widac na zdjeciach -olali te sztuczna impreze-

Ekonom dobrą szkołą?Hmm?Chodziłem do podstawówki do 2 i mile wspominam do gimnazjum do 1 i też mile wspominam potem zamiast do Norwida poszedłem do Ekonoma bo niby zawód po tej szkole, do dziś żałuje wyboru na 1 wywiadówce Pani wychowawczyni stwierdziła że jej się nie podobam i to powiedziała moim rodzicom chodziłem do szkoły aż 3 dni i przez ten czas zapewne zdążyła mnie poznać bardzo dobrze, na wf trzeba było uważać żeby piłka do kosza kogoś nie zabiła bo nauczyciel miał kompletnie gdzieś co klasa robi... A za posiadanie własnego zdania własnych idei i odmiennych poglądów byłem mieszany z błotem. Mało było nauczycieli z którymi dało się dyskutować i wymieniać poglądy. Za własne zdanie pisałem maturę rok później, ale zdziwienia komisji na egzaminach komisyjnych nie zapomnę kiedy to nauczyciele nie uczący mnie się pytali moich nauczycieli Jezu jak to możliwe, przecież on ma 100% poprawnych odpowiedzi czemu go nie puściłaś... Teraz mam otwarty przewód doktorski i śmieję się z tego ale swojego czasu dużo mnie to kosztowało. Są też fajni nauczyciele Np. Pan Tomasz od chemii z którym zawsze można było pogadać i nikogo nie faworyzował taka ocena jaka wychodziła taka była bez wołania kogoś 100 razy do tablicy 2 przed wystawieniem ocen.

Prezydent przekazał czek na 70000,00zł a nie na 7000,00zł
Proszę podawać prawdziwe dane !!!!

Na zdjęciu nr 15 widać wyraźnie kwotę wpisaną na czeku: 7.000 zł. Chyba, że to jakiś inny czek...

Kompletnie nie macie pojecia jak powinna przebiegac ceremonia wreczenia sztandaru ... 2 poczty ? no niezle :)

co to za durny pomysł dać tej szkole imię Unii Europejskiej... coraz mniej Polskości w Nas jest....

Wstyd dla tej niegdyś cudownej szkoły za nadanie jej imienia ue; porażka. Jesteśmy Polakami do jasnej cholery!

Kiedyś się nadawało Rewolucji Październikowej, a dziś UE...

A Huta była im. Lenina.

Dokonano zmiany patrona szkoły. Dotychczasowym patronem szkoły o profilu ekonomicznym był wybitny polski ekonomista Oskar Lange o uznanym na świecie dorobku naukowym, specjalista w dziedzinie ekonometrii oraz cybernetyki. W latach 1938 -1945 wykładał ekonomię na uniwersytecie w Chicago. Wiele pokoleń studentów uczyło się z jego podręczników statystyki, ekonometrii czy cybernetyki ekonomicznej. To jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów. Jego postać jak najbardziej nadawała sie na patrona szkoły o profilu ekonomicznym. I tak właśnie było przez kilkadziesiąt lat. Ale Oskar Lange był socjalistą i członkiem władz w PRL-u, co pokazuje że we władzach PRL-u zdarzały się wybitne jednostki czego nie można powiedzieć o obecnych rządzących. A tego , że Oskar Lange by ł socjalistą obecne władze już tolerować nie mogły. Szkoda że zamiast wybitnego ekonomisty, szkoła będzie mieć teraz za patrona mieć bezbarwną , zbiurokratyzowaną , niezdolną do skutecznego działania „ciocię” Unię Europejską .

Dlatego, że Oskar Lange był agentem NKWD i wielbicielem Stalina. Pisano o tym swego czasu w Rzeczpospolitej.

No i co z tego za stalina przynajmniej nikt się nie bał że od zakapturzonego pajaca dostanie kijem w tył głowy na ulicy

Podobnie,niestety, odebrano naszej wrocławskiej (i jeleniogórskiej) uczelni ekonomicznej Tego Patrona. Profesora Oskara Langego bronił jedynie w oficjalnym wystąpieniu Ś.P. Jerzy Szmajdziński. Teraz jest tylko nazwa Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Nazwanie tej szkoły mianem Unii Europejskiej też mi nie pasuje. Mogli chociaż nazwać imieniem innego polskiego ekonomisty, np. Władysława Grabskiego.

Nadano imię Unii Europejskiej , bo liczono na przyjazd Buzka albo Tuska
a oni i tak się wypięli z braku czasu oczywiście..więc wszystko spaliło
na panewce

Gratulacje.
Gratulacje za przepiękną i wspaniałą impreze. Kultura i profesjonalizm organizatorów. A malkontentów do pieca.
Pozdrawiam

A mnie ta szkoła dała bardzo dobre podstawy, zwłaszcza językowe - dziękuję pani Monice (j. angielski). Jeszcze wtedy 5 lat technikum hotelarskiego - fajny czas w życiu, jak ktoś chciał się uczyć to szkoła stwarzała dużo możliwości, jak ktoś nie chciał - to nie obóz pracy - nic na siłę. Wszystkiego najlepszego dostojnej jubilatce;)