To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

619 na mecie: Patrol Graniczny II w biegu i na rowerze

Fot. Leszek Kosiorowski

Trasy pełne błota i deszcz nie zraziły ponad 600 uczestników biegu i wyścigu rowerowego na dystansach 18 i 51 km ze startem i metą w Opawie w gminie Lubawka. To był Patrol Graniczny II, czyli druga edycja zawodów na pięknych, górskich trasach wschodnich Karkonoszy.

To wydarzenie wyróżniło się z kilku względów. Po pierwsze – dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej w ramach wspierania współpracy polsko-czeskiej – udział w nim jest darmowy. Po drugie, sobotnia (22 maja) edycja była pierwszym biegiem i wyścigiem rowerowym w naszych stronach i jednym z pierwszych w kraju po poluzowaniu obostrzeń antycovidowych, dzięki czemu możliwe były wspólne starty i więcej swobody w bazie zawodów, jak i na punktach żywieniowych na trasie. Ponieważ wszystko było usytuowane na powietrzu, nie wymagano – jak na wielu biegach jeszcze niedawno – od zawodników zakrywania ust i nosa.

Mimo to pandemia miała wpływ na zawody – z powodu ograniczeń w przekraczeniu granicy organizatorzy musieli skrócić trasę, rezygnując z odcinka po stronie czeskiej.

Trasa w kilku miejscach przebiegała przez fragmenty bardzo widokowe, z pięknymi panoramami Karkonoszy i Kotliny Kamiennogórskiej. Prowadziła w dużej mierze po leśnych duktach, dość wygodnych, natomiast jej niżej położone fragmenty były pełne błota i wody.

Patrol Graniczny II wspaniale pokazał po raz kolejny wschodnie, mniej znane oblicze Karkonosze. Został zorganizowany bardzo sprawnie lokalnymi siłami, w czym duża zasługa szefa organizacji Arkadiusza Dybca – pasjonata biegania. Na starcie stanęli zawodnicy nie tylko z naszego regionu, ale z różnych stron Polski. To zasługa równie udanej pierwszej, ubiegłorocznej edycji tej imprezy.

ZWYCIĘZCY BIEGU

51 km: Vitezslac Solc i Klaudia Petters (124 uczestników)

18 km: Piotr Pazdan i Ewa Ardelli (307 uczestników)

ZWYCIĘZCY WYŚCIGU ROWEROWEGO

51 km: Lukas Cap i Monika Kuc (68 uczestników)

18 km: Dawid Mosoczy i Dominika Niemiec (21 uczestników)

Organizatorzy: Miasto Zaclerz, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce, Miejskie Centrum Kultury Fizycznej w Kamiennej Górze, Ochotnicze Straże Pożarne, Komenda Powiatowa Policji w Kamiennej Górze. (