To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

Premierą gospodarzy - w sobotę, 26 września - w Teatrze Norwida rozpoczną się tegoroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Na inaugurację teatralnego święta widzowie obejrzą „Zimową opowieść” Szekspira w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality. 

Do 5 października, finału 45. JST, zaprezentowanych zostanie trzynaście spektakli i dwa koncerty. Z publicznością spotka się legenda tego teatru - Krystian Lupa oraz Mikołaj Grabowski. Na Placu Ratuszowym będzie można 3 października posłuchać finałowych tekstów konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej. W Teatrze Norwida z kolei adepci sztuki pisania wezmą udział w warsztatach dramatopisarskich. Scenariusz na 45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zapowiada się interesująco.
Jeleniogórskie Spotkania Teatralne na dziesięć dni zagarną przestrzeń teatru, kawiarni teatralnej, a nawet Placu Ratuszowego. Do Jeleniej Góry przyjadą twórcy teatru znani z teatralnych scen w Polsce. Wymienić choćby Krystynę Jandę, Jerzego Stuhra, Jerzego Łapińskiego. Jeleniogórzanie, którzy od wielu lat śledzą jesienne spotkania w teatrze, będą mogli przeżyć ponowne spotkanie z tymi, którzy w Jeleniej Górze budowali historię teatru. A zainteresowani teatrem współczesnym z pewnością nie przeoczą ważnych przedstawień: Michała Zadary „Chopina bez fortepianu”, czy Wojciecha Farugi „Balladyny. Kwiaty Ciebie nie obronią” Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.
Nie zabraknie regionalnych akcentów. Teatr Cinema z Michałowic pokaże spektakl Zbyszka Szumskiego „Rewia ognia”, a w kameralnym koncercie Krzysztof Rogacewicz wyśpiewa sonety Szekspira (do muzyki Pawła Sikory). Jeleniogórzanie będą mieli także okazję do obejrzenia warszawskiej produkcji teatralnej Piotra Jędrzejasa, dyrektora Teatru Norwida („Histerie miłosne”).
Organizatorzy święta teatru zapowiadają różnorodne gatunki i tematykę: od komedii, przez kabaret, po klasykę i teatr zaangażowany. Ale Jeleniogórskie Spotkania Teatralne nie ograniczają się do tego, co dzieje się na scenie. Do tradycji należą spotkania z twórcami spektakli w sali kawiarnianej.
Na finał zapowiedziano wydarzenie: spektakl „32 omdlenia” Andrzeja Domalika z Teatru Polonia z Warszawy, z udziałem Krystyny Jandy, Jerzego Łapińskiego i Jerzego Stuhra.