To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

44. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego na starcie

Fot. Bieg Piastów

Ponad sześć i pół tysiąca zawodników z 30 krajów z 3 kontynentów zgłosiło się na 44. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego, który rozpocznie się w sobotę, 22 lutego i potrwa do niedzieli, 1 marca. Jego areną będą wspaniałe trasy w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach na Dolnym Śląsku. 

Budowa nowego ośrodka na Polanie Jakuszyckie zajmuje wprawdzie dużo miejsca, ale poza nią jest go w Jakuszycach wystarczająco wiele, by wszystko odbyło sie jak należy. W Jakuszycach śniegu jest wystarczająco dużo, by przygotowywać ponad 80 kilometrów narciarskich tras biegowych, na których biegają i spacerują na nartach codziennie setki ludzi z różnych stron Europy.

Wiele wskazuje na to, że padną dwa rekordy. Na bieg na 25 kilometrów zgłosiła się rekordowa liczba zawodników w historii biegów narciarskich w Polsce – prawie dwa tysiące. W ubiegłym roku było ich – także na 25 km – ponad 1700. Oczywiście to, że się zgłosiło tak wielu, nie oznacza, że tylu wystartuje i dotrze do mety. Ale jest wielka szansa na historyczny rekord. I to podwójny, bo na żaden bieg w Polsce nie zgłosiło się jeszcze tak wiele kobiet – ponad pół tysiąca!

Kolejny rekord – najważniejszy - może paść w biegu na 50 km. Dotychczasowa rekordowa frekwencja na tym dystansie wynosiła 1592 w 2009 roku. W 2020 na pięćdziesiątkę zapisało się około 1850 biegaczy.

W biegu na 25 km pobiegnie mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk. Będzie jej towarzyszył partner życiowy Kacper Tekieli – debiutant w Biegu Piastów. Na 25 km pobiegnie serwisant Królowej Polskich Nart Mateusz Chowaniak (przed rokiem drugi na tym dystansie).

Również na 25 km pobiegną szefowie Wordloppet – prezydent Juha Viljamaa z Finlandii i dyrektor zarządzająca Epp Paal z Estonii. Towarzyszyć im będzie rzeczniczka Worldloppet Anna Crosignani z Włoch, co oznacza, że relacje z Biegu Piastów będą przekazywane na cały narciarski świat kanałami informacyjnymi Worldloppet. Międzynarodową obsadę wzmocnią też dyrektorzy biegów Worldloppet z Islandii i Włoch (słynnej Marcialongi) – obaj pobiegną na 50 km.

Biegi na 50 km i 25 km to danie główne 44. Biegu Piastów. Wcześniej zobaczymy biegi na 6 kilometrów (coś w rodzaju rozgrzewki i szansy debiutu dla początkujących), 30 km (jedyny bieg techniką dowolną, czyli w praktyce łyżwą). Te cztery biegi zostaną rozegrane w główny weekend Biegu Piastów (28 i 29 lutego oraz 1 marca). Tydzień wcześniej w programie zjawiskowa PGE Nocna 11, Rodzinna 11 (klasyfikacje dla najszybszej i najstarszej rodziny) oraz Memoriał Stanisława Michonia, upamiętniający trzykrotnego zwycięzcę Biegu Piastów, w tym pierwszej edycji.

Bieg Piastów utrzymuje status zawodów zarówno rodzinnych, na które zjeżdżają familie rozrzucone po różnych częściach Europy, jak i wyczynowych dla zawodników z górnej półki, oraz globalnych. Najwięcej zawodników spoza Polski zgłosiło się z Czech – prawie 400. To najwięcej w historii, na co z pewnością ma wpływ partnerstwo Biegu Piastów z czeskim cyklem biegów długodystansowych SkiTour – punkty do rankingów SkiTouru można zdobywać na Piastach. Na liście startowej są też zawodnicy z m.in. Kanady, Australii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii. Najliczniej reprezentowane miasta to Warszawa, Wrocław, Jelenia Góra, a spoza Polski Drezno.

Memoriał Stanisława Michonia z kolei – bieg na 15 km, jest zaliczany do Pucharu Polski Amatorów Polskiego Związku Narciarskiego – cyklu 14 zawodów w różnych regionach Polski od Bieszczad po Góry Izerskie. Zapewnia mu to udział najlepszych polskich amatorów.

Na liście startowej Biegu Piastów jest wielu debiutantów, ale nie brakuje weteranów. Jak Walter Judka – jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów od 1976 roku, który pobiegnie na 6 km ze swoją wnuczką Olą. Na pięćdziesiątce rodzinę Judków będą reprezentować syn i synowa Waltera: Paweł i Monika. Ponadto Paweł i drugi syn Tomek pobiegną na 25 km.

Jak zwykle Bieg Piastów będzie pełen atrakcji pozasportowych. W programie jest expo, czyli targi czołowych producentów sprzętu sportowego, oraz strefa rozrywki, w której będzie można poćwiczyć i pobawić się pod opieką animatorów. W pierwszy weekend rozegrane zostaną dwa biegi dla dzieci – Wyprawa Zuchów i Bieg Przedszkolaka.

Dojazd do Jakuszyc w główny weekend Biegu Piastów zostanie zapewniony przez bezpłatne autobusy z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Biuro wydawania numerów startowych będzie usytuowane w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.
Organizatorem Biegu Piastów jest Stowarzyszenie Bieg Piastów ze wsparciem około 160 wolontariuszy oraz licznych partnerów, sponsorów i instytucji wspomagających. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź, a Sponsorem Wspierającym PGE Polska Grupa Energetyczna.

Program sportowy

22.02.2020 Rodzinna Jedenastka
22.02.2020 Wyprawa Zucha
23.02.2020 IV Memoriał Stanisława Michonia (15 km)
23.02.2020 Bieg Przedszkolaka
24.02.2020 PGE Nocna 11
28.02.2020 Bieg na 6 km
28.02.2020 Bieg na 30 km
29.02.2020 Bieg na 50 km
1.03.2020 Bieg na 25 km

Wydarzenia sportowe 44. Biegu Piastów wzbogaci szereg imprez towarzyszących.  

Więcej o tegorocznym Biegu Piastów w Nowinach Jeleniogórskich.