To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

1989

Nie jest znany jeszcze sposób przyszłego wykorzystania odnowionych stawów w Parku Zdrojowym i Norweskim w Cieplicach. Według dokumentacji opracowanej przez naukowców z Akademii Rolniczej w Poznaniu, stawy te powinny być nieodłączną częścią Muzeum Przyrodniczego, tworząc swego rodzaju enklawę botaniczną z ciekawą roślinnością wodną i ptactwem. Natomiast część mieszkańców Cieplic opowiada się za powrotem do charakteru rekreacyjnego, który z tych poglądów zwycięży jeszcze nie wiadomo. Warto jednak by decyzje o przyszłej ich funkcji zapadły w miarę szybko, choćby dlatego, żeby nie trzeba było później przeprowadzać dodatkowych robót adaptacyjnych.

**
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Jeleniej Górze, ul. Goduszyńska 57, zatrudni do pracy w oborze: 2 osoby (małżeństwo). Zapewniamy mieszkanie.

**
Zrodziła się koncepcja wydłużenia godzin pracy lokalnego programu telewizyjnego nadawanego dla Dolnego Śląska i województwa kaliskiego. Budowany we Wrocławiu ośrodek będzie będzie w stanie to zagwarantować pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wyposażony, podobnie jak wojewódzkie przedstawicielstwa TV. W Jeleniej Górze zawiązała się grupa inicjatywna, która zaproponowała utworzenie fundacji wspierającej ten zamiar.

**
Poważnym mankamentem ośrodka wypoczynkowego „Juventuru”, położonego za osiedlem „Zabobrze”, był brak bazy żywieniowej. Jednak już w przyszłym roku, turyści korzystający z tamtejszej bazy noclegowej, będą mogli spożywać posiłki na miejscu, ponieważ dobiega końca wnoszenie odpowiedniego obiektu. Początkowo miała tu być tylko stołówka, ale inwestor, czyli Międzynarodowy Ośrodek Sudecki BTW ZSMP „Juventur” w Karpaczu, biorąc pod uwagę brak eleganckiej restauracji w tej części Jeleniej Góry, postanowił rozbudować obiekt.

**
Biuro Handlu Zagranicznego „INTERSTER SA” zaprasza na zakupy za waluty wymienialne i bony PKO SA do Składu Konsygnacyjnego w Jeleniej Górze, ul. Złotnicza 12. Proponujemy tkaniny i dzianiny: wełniane, bawełniane, syntetyczne, skóropodobne na bluzki, suknie, spódnice, spodnie, kostiumy.

**
Sprawom związanym z kampanią wyborczą do sejmu i senatu, budownictwem sakralnym (w woj. Jeleniogórskim powstaje ponad 50 tego typu obiektów) oraz polityce wyznaniowej w Polsce poświęcone było spotkanie w Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu kardynała Henryka Gulbinowicza z I sekretarzem KW PZPR w Jeleniej Górze Jerzym Gołaczyńskim

**
Rozmowa z Piotrem Tutakiem, przewodniczącym Wojewódzkiego Porozumienia Związków Zawodowych w Jeleniej Górze:
- W ilu zakładach pracy zdążył już pan być?
- Jeszcze nigdzie. Prowadzę w PSS Społem organizację związkową i za to biorę pieniądze. Funkcję przewodniczącego WPZZ pełnię społecznie. Ta sytuacja zmusza mnie do dzielenia się na dwoje. Spółdzielnia jest dużą, sprawy w niej zajmują mi wiele czasu, tym bardziej, że sprawy czysto ludzkie są nagminne.

**
Członkowie egzekutywy KW PZPR przeanalizowali stan przygotowań do zimy pod kątem zaopatrzenia ludności w warzywa i ziemniaki. Mimo występującej w br. tzw. zarazy ziemniaczanej zaopatrzenie w ziemniaki jadalne zostanie w pełni zrealizowane. Mniejsze niż zwykle zainteresowanie zapasami na zimę związane jest z nieprzystosowaniem większości piwnic w nowych budynkach do długotrwałego składowania ziemniaków, warzyw i jabłek, co powoduje, że ciężar ich przechowywania spada na handel i centrale zajmujące się dostawami tych artykułów.

**
Mieszkańcom Karpnik, którzy telefonowali do nas w sprawie zepsutej centrali telefonicznej odpowiadamy, że zajął się tym Wojewódzki Urząd telekomunikacji w Jeleniej Górze. Jak poinformował nas kierownik sieci zamiejscowej Leopold Minakowski kwestii tej „od ręki załatwić nie można”. Obecna centrala w Karpnikach jest stara, pracuje w bardzo ciężkich warunkach.

**
W rejonie Stogu Izerskiego w Świeradowie Zdroju dobiega końca budowa wyciągu orczykowego długości 1230 metrów. Inwestycję finansują legniccy górnicy miedziowi, dla których w pobliżu powstaje nowoczesne sanatorium o nietypowej architekturze.

**
Rejonowe Kolegium ds. wykroczeń przy naczelniku miasta Kamienna Góra na rozprawie w dniu 4 października w postępowaniu zwyczajnym ukarało ob. Czesławę R. karą grzywny w wysokości 25 tys. złotych za to, że: 1) w dniu 14 sierpnia w Bolkowie w restauracji „Kosmos” oszukała konsumentów co do miary wódki czystej o wartości 24 zł; 2) wprowadziła do sprzedaży 5 porcji jajka na sałatce i 5 porcji sałatki po terminie przydatności do spożycia, co stanowi wykroczenie z ustawy o warunkach zdrowotnych.

**
Spółdzielczy Dom handlowy "Liczyrzepa" na osiedlu Orle w Jeleniej Górze został – jako drugi w województwie – 6 bm. przemianowany na sklep wzorcowy.

**

Rozmowa z Bogdanem Supłem, dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze:
- Co w takim razie pozostaje młodym w Jeleniej Górze?
- Naprawdę jest to trudne pytanie. Większość z nich siedzi w domu. Jest dużo fanów muzyki młodzieżowej, ale... po to, by ich skupić i przyciągnąć do siebie, ta placówka musi kupić odpowiedni sprzęt. A co ja mogę im zaoferować, jeśli nie będę miał magnetofonów? Mam trzy, a co będzie jak jeden się zepsuje?

**
PGR w Czadrowie jest pierwszym znanym mi uspołecznionym przedsiębiorstwem rolniczym, które wzięło w ajencję restaurację. „Willmanowa Pokusa” należy do GS w Kamiennej Górze. Uprzednio GS pozbył się kłopotu oddając ją w ajencje prywatnej osobie. Ajent, aby wyjść na swoje, zmienił tę niegdyś miłą knajpkę w mordownię. Turystów, którzy po zwiedzeniu zabytków Krzeszowa chcieli coś zjeść na miejscu, skutecznie wypłoszył. Zniechęcił ich smród kwaśnego piwska, brud, sterty petów na stole i widok zapijaczonych gąb stałych bywalców.

**
Uwaga kandydaci na senatora lub posła! Zobowiązuję się głosować wraz ze swoją rodziną i namawiać swoich znajomych, aby głosowali na tego kandydata, który bronić mnie będzie przed bezdusznością niektórych urzędników urzędu miasta w Kowarach. Franciszek Blaut, Kowary, ulica Wiejska.

**
Rozmowa ze Zbigniewem Jujką, rysownikiem-satyrykiem:
- Czy zdarzyło się panu spotkać z negatywną reakcją swoich odbiorców, którzy pisali i dzwonili do pana z oburzeniem, że jak pan śmiał...?
- Nie, nigdy. Pamiętam tylko, że kiedyś pan Łukasiewicz, panujący jeszcze jako sekretarz KC, zakazał mi rysować i rzeczywiście na parę tygodni musiałem zamilknąć.
- Po jakim konkretnie rysunku?
- Było kilka takich, które go tak wkurzyły, że przyszedł nakaz do redakcji, aby mnie wyrzucili, do czego jednak nie doszło.

**
Po trzydziestu latach starań w Bolesławcu, uruchomiono wreszcie miejską komunikacje autobusową. Od końca maja w godzinach między 5. a 19. kursują autobusy, które swa trasą obejmują odległe dzielnice miasta. Obecnie w ramach próby uruchomiono trzy linie, ustalono cenę biletu dla dorosłych na 50 zł, a dla młodzieży szkolnej 25 zł.

**
Na zapleczu pałacu-filii Politechniki Wrocławskiej powstaje zespół basenów termalnych, w których bez względu na porę roku kuracjusze będą mogli się kąpać w ciepłej wodzie leczniczej. Póki co gotowe są już kamienne niecki, a w przyszłości jeden z basenów zostanie przykryty dachem. W wyposażeniu przewiduje się pomieszczenia na szatnię, przebieralnię, toalety, natryski i tunel komunikacyjny.