To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

1969

Ostrzegamy właścicieli pianin i fortepianów, że w Kotlinie grasuje obecnie kilku „Naprawiaczy”, których kwalifikacje wystarczają wprawdzie do rozłożenia pianina na części pierwsze, ale bynajmniej nie gwarantują naprawienia mechanizmu. W Kowarach „spec” zaproponował nawet nasycenie delikatnych filcowych młoteczków... uniwersalnym płynem, co do reszty zrujnowałoby instrument, ogromnie wrażliwy na wilgoć. Fachowiec nie omieszkał zresztą zainkasować niezłej zaliczki a conto „Skutecznej” naprawy.

**
Aż 7000 butelek świetnego włoskiego wina „Cinzano” dostarczyły na rynek w okresie świąt oraz Nowego Roku Jeleniogórskie Centralne Piwnice Win Importowanych. Zakład ten wyprodukował ponadto dodatkowe ilości wysoko gatunkowych win radzieckich „Kokur”, „Suroż” i „Saamo” oraz białych, wytrawnych win jugosłowiańskich.

**
Karnawał w pełni – każdej soboty kluby i lokale gastronomiczne zapełnione są do ostatniego miejsca. Zwiększoną ilość klientów notują również zakłady krawieckie oraz sklepy odzieżowe i obuwnicze. Tych, którzy nie uszyli jeszcze karnawałowej kreacji zapraszamy do cieszącej się dobrą renomą Mody Dolnośląskiej przy ul. Konopnickiej. Uszycie sukienki balowej kosztuje tam 249 zł, długiej sukni, względnie garsonki – 294, zaś trzyczęściowego garnituru – 690 zł.

**
Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych „Turystyka” zatrudnia od niedawna autentycznego wilka morskiego – kapitana Mariana Lecha. Będzie on prowadził kolejną jeleniogórska jednostkę pływającą: pasażerski motorowiec MS „Dembowski”, który na wiosnę rozpocznie regularne rejsy po jeziorze Pilchowickim. Kpt. Lech ma za sobą 22 lata pracy na statkach. Bardzo chwali nowy akwen – jezioro Pilchowickie – ze względu na dużą przestrzeń wodną i ciekawa linię brzegów, pełną zatoczek i fiordów.

**
W ramach SFBSiI zarezerwowane są pokaźne środki na tzw. akcję wiejską: budowę domków jednorodzinnych dla nauczycieli. Janowice wykorzystały tę szansę. Wyznaczyły niedaleko stacji i ośrodka zdrowia spora parcelę, sprowadziły elementy, a własna brygada zakładu gospodarki mieszkaniowej przystąpiła do budowy 10 nowoczesnych domków typu „Namysłów”. Każdy będzie miał trzy pokoje z kuchnią i łazienka, centralne ogrzewanie oraz garaż.

**
Biorąc udział w ogólnopolskim konkursie krajoznawczo-turystycznym „Szlakami Polski Ludowej”, młodzież postanowiła dokonać konserwacji i uporządkowania szlaku turystycznego „czarnego” na trasie Jagniątków – schronisko pod łabskim Szczytem tak, by nadawał się do uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej. Jest to nasz czyn społeczny dla uczczenia 25-lecia powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy.

**
Najbardziej pechowym dnie dla przyjezdnych jest chyba sobota (chociaż to samo dzieje się we wszystkie przedświąteczne dni). Prawdopodobnie Miejski Handel Mięsem upłynnia wówczas remanenty, bo poza kiełbasą „zwyczajną” nie ma żadnej innej wędliny. Ludzie przez niedzielę muszą coś jeść, więc kupią ten niesmaczny, wodnisty wyrób.

**
Władze miasta i powiatu na wniosek organizacji młodzieżowych podjęły postanowienie o budowie wysiłkiem społecznym dużego rekreacyjnego ośrodka wodnego dla jeleniej Góry na Zabobrzu. Po spiętrzeniu wód strumienia między Raszycami a szosa prowadząca do Dziwiszowa, powstanie lustro wody o powierzchni około 3 ha, zostaną zbudowane drogi dojazdowe, parkingi, szatnie, boiska, zaplecze gastronomiczne i przystań kajakowa. Najpóźniejszy termin zakończenia prac – 22 lipiec 1970 r.

**
W sekretariacie jeleniogórskiego oddziału Tow. Opieki nad Zwierzętami (ul. Wolności 43 m 2, w godz. Od 14 do 16) wydaje się bezpłatnie półkilogramowe paczki pokarmu dla ptaszków oraz przyjmuje zamówienia na dostawę karmników z daszkiem.

**
Pracownicy Przędzalni Czesankowej zadeklarowali gotowość przepracowania dwóch tysięcy godzin dla potrzeb miasta i czekają obecnie na wyznaczenie zadania przez jeleniogórski ośrodek czynów społecznych. Niezależnie od tej pracy uporządkują oni teren wokół zakładu oraz własnego budynku mieszkalnego i ozdobią go kwiatami.

**
W depozycie KM i Pow. MO w Jeleniej Górze znajduje się zegarek marki „Pobieda” odnaleziony w miesiącu listopadzie 1967 r., na terenie miasta Jeleniej Góry. Właściciel zegarka proszony jest o zgłoszenie się do Komendy MO, ul. Armii Czerwonej nr 5, pok. Nr 22, w godz. Od 8 – 16.

**
Uznaniem jeleniogórzan cieszy się Miejska Służba Drogowa – współtwórca nowych chodników i asfaltowych jezdni. Unowocześnienie miejskich arterii jest przede wszystkim zasługą ludzi, którzy w czasie wieloletniej pracy wyspecjalizowali się w swoim fachu.

**
Od 1 czerwca MPK uruchamia bezpośrednia linię autobusową, łączącą dworzec główny w jeleniej Górze przez Cieplice – z Sobieszowem. Sześć Czerwonych „sanów” z numerem „5” będzie kursowało co 15 minut z dworca PKP ulicami 1 Maja, Wojska Polskiego, Matejki, Pl. Bieruta, Wolności – do Cieplic i od pętli dotychczasową trasą w kierunku Sobieszowa. W miejsce uruchomionych autobusów zostaną wycofane trzy wozy tramwajowe.

**
Z nowych zamierzeń po 1970 r. Największym jest adaptacja sztolni starej kopalni w Kowarach na podziemne inhalatorium (koszt 18 mln zł) oraz budowa zakładu kąpieli leczniczych z dużym basenem rehabilitacyjnym w Cieplicach (koszt 12 mln zł). Makieta tego supernowoczesnego obiektu o wspaniałym frontonie ze szkła, zwróconym w stronę Karkonoszy, jest już gotowa. Rozbudowa obejmie poza tym zakład borowinowy.

**
Droga redakcjo! U nas w Barcinku kwitnie pokątny handel wódką. Interweniowałyśmy już o rejonowego funkcjonariusza MO, ale to nie pomaga. Cztery handlarki (służymy nazwiskami) po całych dniach rozpijają naszych mężów, a my – żony i dzieci – na próżno czekamy na pieniądze. Aby jakoś wyżyć musimy ciężko pracować w PGR-ze, a w melinach leje się wódka. Posyła się po nią dzieci do Pasiecznika, znosi całymi torbami, a potem wyłudza ostatnie grosze od naszych mężów lub sprzedaje im na kredyt. Czy nie ma na to rady?
Matki z Barcinka

**
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlęcinie uruchomiła basen kąpielowy z prawdziwego zdarzenia dla swoich pracowników i ich rodzin oraz dla rodzin dostawców mleka tej placówki. W ubiegłych latach obiekt ten bywał niekiedy napełniany wodę, ale wkrótce stawał się sadzawką.

**
MHD „Uzdrowiska” w Cieplicach Śląskich Zdroju zorganizował 11 sierpnia br. Degustację drobiu pieczonego w kuchni mikrofalowej „Agata” (polskiej produkcji) zainstalowanej w Szklarskiej Porębie w sklepie ogólnospożywczym nr 5. W degustacji udział wzięło ok. 40 klientów, na których oczach w kuchni mikrofalowej pieczono kurczaki, a następnie estetycznie podawano do konsumpcji. Ponad 30 klientów wypełniło następnie specjalne ankiety, w których nie zabrakło słów pochwalnych pod adresem sklepu i dyrekcji MHD.

**
Dnia 7 lipca 1969 roku wpłynęło do Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze zarządzenie nr 1 podpisane przez kuratora wrocławskiego okręgu szkolnego. Czytamy tam m.in.: „Od dnia 1 września 1969 r. Zalecam wprowadzenie obowiązku noszenia mundurków przez młodzież wszystkich typów szkól podległych Kuratorium Okręgu Szkolnego...” Nareszcie znikną z ławek szkolnych drogie zagraniczne bluzki i fantazyjnie łatane skórą dżinsy.

**
Informator:
Klub ”Uśmiech”
13.09, godz. 18 – klubowy wieczorek taneczny; 16.09, godz. 19 - „Co wiesz o Armii Radzieckiej”? - konkurs; 17.09, godz. 19 – nowości na pólkach księgarskich – pogadanka bibliotekarki.