To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

15 lat Teatru za Murem

15 lat Teatru za Murem

Za murami Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze 31 stycznia odbyła się kolejna premiera Teatru za Murem. Tym razem Tadeusz Wnuk ze swoimi podopiecznymi zrealizował dramat pt. „Diabły” Mariusza Murawskiego. 

W surowej przestrzeni aresztu śledczego dramatyczny tekst Murawskiego wybrzmiewa niezwykle sugestywnie, zwłaszcza, jeżeli uświadomimy sobie, że autor jest również osadzonym. Tekst „Diabłów” został bowiem nadesłany na Ogólnopolski Konkurs na sztukę teatralną „Zrozumieć siebie”, który organizowany jest przez Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, a adresowany do osadzonych w polskich więzieniach – w 2018 roku miał swoją 6. edycję. Mracin Murawski wygrał konkurs w 2017 roku.

Projekt „Teatr za Murem” to przede wszystkim działania warsztatowo–resocjalizacyjne prowadzone w oparciu o techniki teatralne z więźniami zmagającymi się z problemem alkoholowym. Autorem programu i prowadzącym warsztaty jest Tadeusz Wnuk, on też przygotowuje z osadzonymi kolejne spektakle, między innymi: „Przerażenie” wg „Czekając na Godota” S.Becketta, „Na pełnym morzu” S.Mrożka.

Janusz, Marek i Robert, czyli trzech aktorów występujących w „Diabłach” znakomicie poradziło sobie nie tylko z trudną materią tekstu, ale też z aktorskimi zadaniami, które nawet dla zawodowca pozostawionego na wyciągnięcie ręki z widzem, są trudnym wyzwaniem. Aplauz na zakończenie był więc w pełni zasłużony. 

Diabły (2).jpg
Diabły (3).jpg
Diabły (4).jpg
Diabły (5).jpg
Diabły (6).jpg
Diabły (7).jpg
Diabły (8).jpg