To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Ekonom” ma 65 lat i znanych absolwentów

„Ekonom” ma 65 lat i znanych absolwentów

Hotelarz i ekonomista to bardzo popularny zawód – mówi Jolanta Marczewska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Szkoła dzisiaj obchodziła 65-lecie.

Uroczystość odbyła się w kinie „Grand”. Wśród gości było dwóch kandydatów na prezydenta: obecny prezydent Marek Obrębalski i poseł Marcin Zawiła. Obaj są absolwentami „Ekonoma”.

Poseł wyznał, że do szkoły trafił trochę przypadkiem. Chciał uciec przed wojskiem i zamierzał przetrwać w niej jedynie rok. Po tym czasie jednak został. Z kolei Marek Obrębalski podkreślił, że „ekonom” wpłynął na jego zainteresowania. Prezydent z okazji 65-lecia szkoły przekazał placówce z kasy miejskiej 6,5 tys. złotych na bieżące wydatki.
Wśród zgromadzonych w sali kinowej gości było szereg absolwentów, przyjaciół szkoły, sponsorów. Nie zabrakło byłych dyrektorów.

Po przywitaniach i licznych wystąpieniach, na scenie zaprezentowała się młodzież, która przybliżyła życie i twórczość Edwarda Stachury. Widzom bardzo podobał się też kabaretowy występ szkolnego radia „Węzeł”. Absolwenci szkoły przedstawili swoje przeżycia towarzyszące im razem z nauką, widziane z punktu widzenia pierwszoklasisty, który przeżywa szok związany z przejściem z gimnazjum do szkoły średniej. Wraz z wiekiem zmienia się sposób postrzegania przez uczniów szkoły i nauczycieli, a także rodziców i rówieśników.
Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

- To piękna rocznica – przyznaje Joanna Marczewska, absolwentka ZSE-T a od września dyrektor szkoły. - Szkoła wewnątrz nie zmieniła się bardzo, utrzymuje to, co pamiętam z czasów swojej nauki: poziom, wymagania i dobre samopoczucie wszystkich.

Podkreśliła, że ekonomista i hotelarz to dobre zawody. - Kotlina Jeleniogórska będzie żyła z turystów, z hotelarstwa, dlatego liczę, że nasi absolwenci znajdą tu pracę. Dzisiaj nie jest to taki najgorszy rynek, ale liczę, że będzie się rozwijał – podsumowała.

Szkoła powstała w 1945 roku jako Gimnazjum Kupieckie z siedzibą przy ul. Nowowiejskiej. Zatrudniała 8 nauczycieli a w dwóch oddziałach było 98 uczniów. Po roku przekształciła się w Państwowe Gimnazjum Handlowe. Punktem zwrotnym w historii szkoły był – jak przyznała Joanna Marczewska – rok 1965. Funkcję dyrektora objął Bohdan Liksztet. Powstało wówczas technikum hotelarskie i policealne studium zawodowe. W tym okresie szkoła przyjęła nazwę Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych.