To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Żmija znowu atakuje

W Dziwiszowie ukąsiła psa, w Szklarskiej Porębie wije się przy budynkach socjalnych.... Czytelnicy ostrzegają, że w naszym regionie znowu masowo występują żmije zygzakowate.

Spotkania ze żmiją nie należy się jednak bać. Wystarczy nie tracić opanowania. Żmija atakuje wtedy, gdy czuje zagrożenie. Gdy zostawimy ją w spokoju, czyli nie będziemy się do niej zbliżać, nic nam nie zrobi.
Często atakuje psy, które – widząc ją – w naturalnym odruchu zbliżają się, by ją powąchać. Żmija panikuje i kąsa je. Czworonogi wycofują się ze zranionami nosami.

Od pełnomocnika starosty zgorzeleckiego do spraw zarządzania kryzysowego Piotra Pawlasa otrzymaliśmy garść informacji o żmijach. Najczęściej można je spotkać na terenach podgórskich, łąkach i pastwiskach. Ich jad jest dość słaby, ale może być groźny, zwłaszcza dla dzieci (z uwagi na ich małą wagę). Nasza pociecha może jednak nie zdawać sobie sprawy, że została ukąszona przez żmiję. Nawet, jeśli odczuwa ból.

Po czym poznać ranę? Po dwóch śladach po zębach jadowych, oddalonych o 5-10 milimetrów, zaczerwienieniu, obrzęku i martwicy.

Zraniony cierpni na ból głowy, wymioty, biegunkę, powiększenie węzłów chłonnych, niepokój, spadek ciśnienia, duszności i zaburzenia świadomości. Należy obmyć ranę zimną wodą i unieruchomić kończynę, najlepiej poniżej poziomu ciała. Wskazane jest chłodzenie jej woreczkami z lodem, okrycie poszkodowanego i podanie picia.
Przede wszystkim trzeba podać surowicę przeciwko jadowi – w w ciągu 20-24 godzin po ukąszeniu. Ponieważ szpitale nie mają dużo surowicy, należy upewnić się telefonicznie, czy jest dostępna.

Zdjęcie z portalu naturfoto.cz

Komentarze (9)

Dlaczego na zdjęciu jest zaskroniec a tytuł głosi żmije atakują

Już jest prawidłowe zdjęcie.

Może się czepiam Redaktorze, ale o co chodzi w zdaniu: "Należy obmyć ranę zimną wodą i unieruchomić kończynę, najlepiej poniżej poziomu ciała." ?

Albom ja ślepiec ??? Gdzie ta żmija??? gdzie to zdjęcie ??? bo tylko tesiowa mi w głowie.I gdzie jest ten POZIOM CIAŁA ???

Albom ja ślepiec ?,gdzie ta żmija?,gdzie to zdjęcie,bo tylko teściową mam w głowie.I gdzie jest ten poziom ciała ?

Albom ja ślepiec ? gdzie ta żmija ? gdzie to zdjęcie ? I gdzie jest ten poziom ciała ?

Już jednego ukąsiła i dlatego pierdoły wypisuje. Żmija nie zaatakuje,prędzej ucieknie.Patrzeć pod nogi i uważać a na pewno nie zaatakuje.Po przeczytaniu takiego tytułu wszystkie "wieśniaki" wraz z niedoukami,wezmą szpadle oraz inną broń i pójdą zabijać żmije ,zaskrońce ,padalce,jaszczurki i inne żaby.

"Ponieważ szpitale nie mają dużo surowicy, należy upewnić się telefonicznie, czy jest dostępna."

Haha, czyli przed każdym wyjściem do lasu mam obdzwonić szpitale z pytaniem czy mają może w swoim magazynie surowicę?

W jakim kraju przyszło mi mieszkać...

,,Taki mamy kraj jaki potrafimy zrobić-oddaj cześć wodzowi-niech żyje Kononowicz!!!''