Drewniany ołtarz z I połowy XVIII wieku był w nienajlepszym stanie. Uszkodzony przez korniki, zniszczony zmiennymi warunkami panującymi we wnętrzu świątyni z wyblakłymi obrazami – wymagał pilnej konserwacji. Rewaloryzacją ołtarza i jego elementów zajmie się Maria Lelek-Pietrzak z pracowni konserwatorskiej Ars Fortis z Krakowa. Część ołtarza została wywieziona właśnie do krakowskiej pracowni, a część do Krzeszowa, gdzie pani konserwator także prowadzi prace rewaloryzacyjne.
Ołtarz zbudowany jest z prostokątnej płyty ujętej z dwu stron w skrzydła ze złożonych akantowych splotów. Patronka konających, św. Barbara, z kielichem i hostią w ręku, otoczona aniołami, unosi się nad wyciągającym ku niej umierającym. Podpis pod obrazem mówiący o patronce zawiera "chronostych" w którym ukryta jest data fundacji: 1713 rok. Obraz w górnym polu ołtarza przedstawia Chrystusa w towarzystwie św. Piotra i Pawła.
W tym tygodniu rozpoczynają się także ratunkowe prace rewaloryzacyjne przy witrażowych oknach świątyni. Na początek odnowione i naprawione zostaną okna w prezbiterium.
Komentarze (4)
Jelenia ma bardzo ladne koscioly z pieknymi i rozbudowanymi ołtarzami.
Malo jest takich bogatych kosciołow. B)
W każdym normalnym kraju są takie bogate kościoły z pięknymi ołtarzami. Dolny Śląsk jest właśnie takim krajem.
..Czy Ksiadz-Proboszcz mowi..PRAWDE ?.Sprawdzcie(to tez MEZCZYZNA) !!.
Czy ty jestes les???