To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Łemkowska kuchnia

Łemkowska kuchnia

Mastyło, keselica, wareniki, bryndzowe haluszki... kuchnia łemkowska odchodzi w zapomnienie. W Jeleniogórskim Centrum Kultury, podczas warsztatów poświęconych kulturze Łemków, dania tej kuchni serwował Andrzej Spólnik (na zdjęciu). Pochodzi spod Jasła, doskonale zna smaki z podbieszczadzkich terenów.

- To prosta kuchnia, oparta na produktach, które dostarczał las i pola - opowiadał Andrzej Spólnik. Gościom zaproponował...

KISZENIAKI
To rodzaj gołąbków, ale przyrządzanych z kapusty w całości kwaszonej. Podobno przed świętami, na jeleniogórskim ryneczku, gospodarze handlują jeszcze takimi produktami.
Do gołąbków z całej główki kapusty kwaszonej, na farsz potrzeba:

300 g kaszy gryczanej, 300 g kaszy jęczmiennej, 300 g grzybów leśnych, 200 g zesmażonego boczku, 4 cebule, jajko, z przypraw tylko sól i pieprz. Cebulę pokroić i podsmażyć razem z pokrojonym boczkiem, podsmażyć grzyby. Kasze ugotować. Produkty wymieszać z jajkiem i przyprawami. Farsz zawijać w liście kwaszonej kapusty i zapiekać w średnio nagrzanym piekarniku około 30 minut. Kiszeniaki najlepiej smakują z sosem przygotowanym na bazie sosu pomidorowego i podsmażonej, pokrojonej w kawałki, swojskiej kiełbasy.

W kuchni łemkowskiej dominowały ziemniaki, czyli kompery albo bandury. Do ziemniaków albo kasz ważono żur (kiesełycę), robiono kuleszę (odmianę mamałygi z kaszy kukurydzianej), wykorzystywano też mleko kozie, owcze, mniej krowie. Na stołach pojawiały się produkty na bazie miodu i... owsa. Dla tych, którzy chcą wypróbować łemkowskie smaki, podajemy przepis na proste...

BRYNDZOWE HALUSZKI
Produkty: pół kg maki, 1 jajko, woda mineralna gazowana, 10 dag wędzonej słoniny, kostka bryndzy.

Przygotowanie: mąkę rozmieszać z jajkiem i wodą mineralną na gęste ciasto. Przez rondel z dużymi otworami wlewać ciasto na wrzątek, cały czas mieszając. Z wędzonej słoninki zrobić skwarki. Ugotowane kluski wyjąć łyżką cedzakową, polać tłuszczem ze skwarkami. Posypać pokruszoną bryndzą, która pod wpływem ciepła rozpuści się w sos.

Nowiny Jeleniogórskie nr 42/2008

Komentarze (2)

ale frajer ciekawe czy ludziom kasę pooddawał łemek