To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Spektakl dla dzieci, „Królowa Śniegu wg Petra Nosalka", Jelenia Góra

Termin: 31 styczeń, 2018 (Cały dzień)

Spektakl dla dzieci: „Królowa Śniegu wg Petra Nosalka", reż. Bogdan Nauka

Zdrojowy Teatr Animacji, Park Zdrojowy 1

Godz. 10.00

Bilety: normalny 17 zł, rodzinny 35 zł (dla trzech osób), rezerwacja biletów tel. 512-219-907

 

"Królowa Śniegu wg Petra Nosalka"

Reżyseria - Bogdan Nauka,

Scenografia - Pavel Hubićka,

Muzyka - Pavel Helebrant,

Ruch sceniczny – Anna Krych,

Projekcje – Zofia Nauka,

Realizacja filmu - Bartosz Głodek

Obsada: Lidia Lisowicz, Dorota Fluder, Dorota Bąblińska-Korczycka, Katarzyna Morawska, Diana Jonkisz, Jacek Maksimowicz, Sławomir Modzelewski, Sylwester Kuper,Radosław Biniek, Rafał Ksiądzyna

oraz gościnnie: Helena Korczycka, Wiktoria Kisiołek

 

Spektakl nagrodzony Nagrodą Kulturalną Srebrnym Kluczykiem za dokonania sezonu artystycznego 2015/2016 w kategorii - najlepszy spektakl teatralny!!!

Sam tytuł jest zaskoczeniem dla znawców bajek, bo „Królową Śniegu” napisał przecież J.Ch. Andersen. Ale… Zaprzyjaźniony z Jelenią Górą, a szczególnie Teatrem Zdrojowym Petr Nosalek, czeski twórca teatralny (w Jeleniej Górze reżyserował m.in. „Dekameron”, który nie schodzi z afisza ZTA  od lat i miał już grubo ponad sto przedstawień. Reżyserował też wielce oryginalny spektakl, którego premiera odbywała się w …. Kościele Łaski, a kamienna ambona była elementem scenografii. Sztuka „ De regeneratzione… „bowiem dotyczyła historii życia mistyka i luteranina, szewca ze Zgorzelca, Jakuba Boehme, i był twórcą kilku innych przedstawień). Kolejną sztuką reżyserowaną przez Petra Nosalka w Jeleniej Górze miała być właśnie „Królowa Śniegu”.

Petr zmarł w trakcie opracowywania wstępnej jej koncepcji. Bogdan Nauka, dyrektor ZTA, ale przede wszystkim reżyser, postanowił wystawić właśnie tę sztukę, w oparciu o motywy wzięte z Andersena, ale „wpisać” również postać Petra Nosalka w tę prezentację. Petr występuje tu w roli „opiekuńczego ducha” dla Gerdy, która samodzielnie – jak w prawdziwej bajce Andersena – szuka Kaja, jednak korzystając z mądrych rad i refleksji przewodnika - Petra.

Inscenizacja więc nie jest wierną kopią „Królowej Śniegu”, ale przez to zyskuje na mnogości znaczeń. A  że zdecydowano się ją uwspółcześnić, pokazując, jakim metamorfozom może podlegać spektakl, to widzowie mogą być zaskoczeni. Wizyta Gerdy w Ogrodzie Kwiatów jest w tym spektaklu zilustrowana efektownym pokazem mody, gdzie modelki – kwiaty zachowują się tak, jak kwiaty w bajkowym ogrodzie Andersena. Spotkanie ze zbójcami zaś – to scenka (przezabawna zresztą) w pociągu, którego pasażerowie niekoniecznie są przyjaźnie nastawieni do Gerdy i Petra. Finału nie zdradzamy, ale także jest odmienny, niż w oryginale baśni. Zresztą sama Królowa Śniegu jest gościnną, ciepłą gospodynią swego – wcale nie lodowatego – pałacu i częstuje gości na rozgrzewkę malinową herbatą. Widzów ceniących dobry spektakl, a znających bajkę – zapraszamy z całym przekonaniem do wizyty w ZTA.