„Memento” - koncert symfoniczny pod dyrekcją Tomasza Bugaja
Bazylika Mniejsza św. Erazma i Pankracego, Pl. Kościelny 1
Godz. 18:45
Wstęp wolny
Koncert symfoniczny pod dyrekcją Tomasza Bugaja w wykonaniu: Anna Patrys - sopran, Piotr Olech - kontratenor z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Giovanni Battista Pergolesi - Stabat Mater
Komentarze (1)
Moi Drodzy Jeleniogórzanie.
Szczególna GRATKA dla wielbicieli śpiewu klasycznego!!!!!
Ponieważ w miejscowej prasie (jakże kompetentnej w kwestii kultury) ani na miejscowych portalach nie przeczytacie ( jeśli już to puste info) o pewnych ważnych i wspaniałych wydarzeniach kulturalnych uprzejmie was oto informuję, że już w najbliższy Piątek 7 III 2014r. będziecie mogli posłuchać w NASZYM mieście znakomitego artysty śpiewaka! Specjalnie na koncert ku pamięci ofiar straszliwej zbrodni z 8 marca 2013 roku przyjedzie i wraz z Panią Anną Patrys zaśpiewa Stabat Mater G.B.Pergolesiego znakomity polski śpiewak - kontratenor PIOTR OLECH, a wraz z nim wystąpi pochodząca z Jeleniej Góry, a występująca obecnie na najlepszych scenach Europy sopranistka Anna Patrys!!! Artystów śpiewaków tej klasy rzadko możemy w naszym rodzinnym mieście gościć wiec jest niebywała okazja by posłuchać jednego z najwspanialszych dzieł baroku STABAT MATER G.B.Pergolesiego w wyjątkowym wykonaniu.
Koncert tym bardziej jest niezwykły gdyż odbywa się w 1 rocznicę ogromnej zbrodni, wielkiej tragedii jaka wydarzyła się rok temu w marcu w gmachu Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Koncert jest wielkim hołdem dla brutalnie zamordowanych i wyrazem szacunku i solidarności dla ich bliskich.
O Pani Annie już wszyscy melomani wiedzą, ale warto przedstawic sylwetkę drugiego solisty wieczoru (czego nj24 już nie zrobiło - wstyd jak zwykle):
Piotr Olech (alt) ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza. Jest także absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
Swoje umiejętności wokalne doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich u takich artystów, jak Paul Eswood, Kai Wessel, Stephen Taylor oraz u członków zespołu wokalnego The King's Singers. W latach 1995 - 2000 był członkiem Kameralnego Zespołu Wokalnego Cantus, z którym zdobył II nagrodę na pierwszym Konkursie Muzyki Dawnej "Przeszłość dla przyszłości" w Warszawie oraz nagrodę za najlepszy debiut na VIII Festiwalu Muzyki Dawnej w Warszawie. Współpracuje z Warszawską Operą Kameralną (opery m.in. C. Monteverdiego, G.F. Haendla, W.A. Mozarta), z wybitnymi solistami, zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej (m.in. Ars Cantus, Ars Nova, Concerto Polacco, Dekameron, Il Tempo, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense), a także z filharmoniami i orkiestrami kameralnymi.
Występuje na znaczących festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (Czechy, Francja, Holandia, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Włochy i in.) W roku 2003, w ramach Europejskiej Akademii Barokowej Ambronnay we Francji, brał udział w spektaklach operowych Athalia G.F. Haendla, pod dyrekcją Paula McCreesh'a.
Dokonuje wielu nagrań muzycznych dla Polskiego Radia i Telewizji. Ma także w swoim dorobku niemal 30 nagranych płyt CD. Kilka z nich otrzymało nominacje do nagrody Fryderyka, a płyta z cyklu "Musica Claromontana" z utworami Amando Ivančiča uhonorowana została nagrodą "Fryderyk 2006".
Piotr Olech prowadzi też, jako adiunkt, zajęcia emisji głosu w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Jest także zapraszany do prowadzenia kursów poświęconych wykonawstwu muzyki dawnej (Lidzbark Warmiński, Rajnochovice - Czechy).