„Jeleniogórska Wiosna”, czyli polsko-czeskie spotkania artystyczne dla dorosłych - szkło, ceramika, drewno, filc
JCK, ul. 1 Maja 60
godz. 09:00 – 17:00
wstęp wolny (ilość miejsco ograniczona – zapisy)
SZTUKA BEZ GRANIC
To projekt realizowany wspólnie przez Jeleniogórskie Centrum Kultury oraz Dom Kultury Jilm w Jilemnicach (Czechy). Projekt polega na realizacji kilku wydarzeń kulturalno-edukacyjno-rekreacyjnych, skierowanych do różnych grup uczestników, mieszkańców obu miast. Wydarzenia te mają na celu wzmocnienie kontaktów i współpracy. W ramach projektu odbędą się: warsztaty artystyczne, programy kulturalne podczas jarmarków - koncerty polskich i czeskich grup amatorskich. U partnera polskiego odbędą się ponadto prelekcje dotyczące tradycji ludowych i pokazy rzemiosł wraz z pokazami specjalnymi. Głównym celem projektu jest rozwój polsko-czeskiej współpracy społeczności lokalnych, rozwój życia społecznego, kultury i transgranicznych kontaktów mieszkańców gmin partnerskich.
CZAS WIELKIEGO WIOSENNEGO ŚWIĘTOWANIA - ŚWIĘTO BUDZĄCEJ SIĘ PRZYRODY
Bez święta nie ma codzienności. Świętowanie, święto, czas niezwykły, obrzędy, rytuały i obyczaje - rozpoczynają w naszym kalendarzu nowy cykl życia. Czas świąt wielkanocnych zamyka stary czas (zimę) i otwiera nowy (wiosnę). Święto to szczególny rodzaj czasu. Teoretycy święta powiadają, że dla człowieka wręcz nie do pomyślenia jest czas jednorodny. Czas święta i czas codzienności to podstawowa kulturowa klasyfikacja czasu. Nie ulega wątpliwości, że pojęcie czasu jest kategorią uniwersalną, nadrzędną nad istnieniem człowieka. Kulturowa kategoryzacja czasu i jego podział opierały się na wiedzy człowieka o rzeczywistości. Składały się na nią wiedza o dobowych wędrówkach słońca (i bez znaczenia dla człowieka było to, że to nie słońce obiega ziemię), miesięcznych odmianach księżyca, przemianach pór roku. Już w starożytnym Egipcie znano podział doby na 24 jednostki, które dzieliły się po równo na porę nocy i jasności. Różnorodne czasomierze - od najprostszych do skomplikowanych zegarów włącznie, wyznaczały przemijający czas. Święta są powtarzaniem czasu początku, są początkiem nowego cyklu życia. Warsztaty, które proponujemy, dotyczyć będą jednostki porządkującej czas - Zegara. Artyści posługując się różnymi materiałami plastycznymi tworzyć będą zegary - symbole, archetypy czasu.
WARSZTATY DREWNIANE „Zegary Drewniane”
Drewno - jeden z najstarszych i niezwykle szlachetnych materiałów plastycznych. Drewniana deska powstaje z natury - będąc początkowo DRZEWEM - dumnym, wolnym, radosnym. Deska może też pełnić funkcje usługowe w stosunku do człowieka - być meblem, podłogą, bądź umacniać strop w jego domu. Bywa więc niemym świadkiem ludzkich przeżyć i emocji, może być również świadkiem dziejowych przemian, mogła słyszeć różne języki jakimi posługiwali się kolejni gospodarze domu. Mogła zostać wreszcie spalona, dając ciepło albo też radość patrzenia na ognisko. Ale jeśli tak się nie stało - i oto leży przed Wami - jedynie Wasza wyobraźnia pod stertą kurzu i brudu, przepowiada jej piękno - to warto, aby to piękno zaistniało w rzeczywistości. Deska stanie się materiałem, z którego zbudujemy zegar. Nic prostszego - drewniany zegar. Ale też zegar symbol, nasz osobisty świadek upływającego czasu. Czy zauważyliście, że to właśnie zegar jest przedmiotem na który najczęściej patrzymy - kontrolujemy czas, cieszymy się, że mamy go tak dużo, denerwujemy się, gdy pewne czynności są już spóźnione. Wymyślimy go, ozdobimy, zaprojektujemy kształt i formę, narysujemy ornamenty, nadamy kolor - ożywimy stare deski, aby podjęły się jeszcze jednego zadania - wskazywały człowiekowi czas, porządkowały pracę, oddzielały dzień od nocy.
Dodatkowe informacje:
* formy wycinane będą ze starych i nowych desek,
* warsztat będzie łączył różne techniki plastyczne, deski będą malowane głównie farbami akrylowymi,
* kształt i forma ostateczna zależeć będzie od pomysłu wykonawcy,
* dodatkowo przewiduje się wykonanie innych form drewnianych, np. drewnianych kapliczek,
* bazą do plastycznych rozważań będą LUDOWE elementy wielkanocnych zdobień, zarówno polskie jak i czeskie; wymieniać się będziemy doświadczeniami, sposobami odczytywania symboli, poszukując cech wspólnych, szanując inność.
WARZSZTATY WITRAŻOWE „Zegar z kukułką”
Warsztaty skierowane są do osób dorosłych, pragnących zgłębić wiadomości ze szkła artystycznego, wykonując pracę przestrzenną techniką witrażową nazywaną „Tiffany” z elementami decoupage. Witraże tematycznie będą nawiązywać do tradycji wielkanocnych oraz szerzej do narodzin, odrodzenia, wiosny. Jajo, ważny symbol wielkanocny przejęty został z wierzeń przedchrześcijańskich, a zwyczaj dekorowania jaj znany był już w starożytności. Najstarsze przykłady liczą ponad 5000 lat. Kolorowo pomalowanymi jajkami Chińczycy obdarowywali się wraz z nadejściem wiosny. Jajka zdobiono w celach magicznych, a w ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata. W motywach zdobniczych ukryta była bogata symbolika, która odwoływała się do takich wartości jak odrodzenie, wieczność i czas. W związku z tym uczestnicy będą mieli za temat stworzyć własny „Zegar z kukułką” ogólnie nawiązując i inspirując się powstałymi wcześniej obiektami sztuki zegarmistrzowskiej. Zegar z kukułką jest zegarem typu wahadłowego z wbudowaną mechaniczną kukułką, a tradycyjnie regionem słynącym z ich produkcji jest niemiecki Schwarzwald, gdzie są one wytwarzane od połowy XVIII w. W czeskich Jilemnicach tradycyjne zegary typu schwarzwaldzkiego nabrały oryginalnej formy i są ważnym elementem kultury materialnej regionu. Ważne, by w pracy nawiązać do symboliki wiosny, odrodzenia, ptaków i ich budek lęgowych, kolorystyka i motywy powinny być radosne, zabawne, dowcipne ponieważ śmiech to zdrowie! Celem warsztatów oprócz działań artystycznych jest wzmacnianie relacji między uczestnikami, a radosna aura tworzenia sprzyja pogłębianiu więzi znosząc uprzedzenia i stereotypy.
WARSZTATY CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ „Słoneczny zegar”
Myślą przewodnią artystycznych warsztatów ceramiki będzie zegar, czasomierz, rzeźba solarna. Ideą powstania obiektów powinno być odniesienie do czasu - odrodzenia, przemijania, cykliczności przemijającego czasu. Bezpośrednią inspiracją mogą być: tarcze zegarów ściennych lub kominkowych, zegary słoneczne lub wodne jako czasomierze w miastach, parkach czy ogrodach, rzeźby solarne, kierunkowskazy. Ze względu na zastosowany materiał warsztatowy, a w szczególności jego trwałość po wypaleniu, powstałe dzieła artystów amatorów mogą być zaprojektowane i wykonane do wnętrz (domu, biura, szkoły) oraz jako małe formy rzeźbiarskie bezpośrednio korespondujące z krajobrazem w środowisku miejskim (zegary słoneczne), czy w przyrodniczym - parku, ogrodzie na łące (rzeźby solarne, drogowskazy i inne). Materiałem wykorzystanym do pracy twórczej będzie: glina szamotowa, szkliwa barwne i szkło spiekane w temp. 1050-1200 oC, możliwość wykorzystania drewna, desek jako materiał konstrukcyjny do wykonania podstaw, podestów, ram, powierzchni ekspozycyjnej.
WARSZTATY FILCOWANIA „Wełniany czas”
Nauka sposobów filcowania (filcowanie na sucho i na mokro, filcowanie nuno). Wykonanie różnego rodzaju przedmiotów, biżuterii, broszek, ozdób, lalek, figurek, zwierząt. Poznanie technologicznych możliwości filcowania oraz sposobów farbowania wełny(info: JCK)
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...