III Festiwal dell’Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów:
Dozan Fujiwara
Artystyczna Stodoła
Godz. 17:00
Wstęp wolny
Capella Bydgostiensis
Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa
Godz. 19:30
Wstęp wolny
Dozan Fujiwara - „Książę świata tradycyjnej muzyki japońskiej”to znany w Japoni artysta Shakuhachi. Urodzony w Tokio, na Shakuhachi zaczął grać w wieku 10 lat. Nauki gry na tym instrumencie pobierał u mistrza Hozana Yamamoto. W 1993 zdał egzamin instruktorski „shihan” w Szkole Shakuhachi Tozan z najwyższymi ocenami, uzyskując tytuł „Dozan”.
W 1995 roku ukończył Klasę Tradycyjnej Muzyki Japońskiej na Wydziale Muzyki na tokijskim Narodowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki. W 1996 roku przeszedł przesłuchania sekcji muzycznej japońskiej stacji radiowej NHK. Jako absolwent Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Muzyki podjął w 1997 roku pracę jako wykładowca na niepełny etat. Na Międzynarodowym Festiwali Shakuhachi w Boulder w Colorado w 1998 roku wystąpił z koncertem, poprowadził również warsztaty. U boku Ryuichi Sakamoto wystąpił na dużej imprezie w 2002 roku. W 2004 roku wyruszył w trasę koncertową po Ameryce, która okazała się wielkim sukcesem. Obecnie artysta zaangażowany jest w wiele rozmaitych projektów. Występuje z koncertami tradycyjnej muzyki japońskiej, współpracuje z zachodnimi muzykami, nagrywa również muzykę współczesną. Pojawiając się w telewizji, w radiu i na łamach prasy promuje sztukę Shakuhachi. Na jego dyskografię składają się: „UTA” (2001), „Yume” (2002), „East Current” (2003) oraz „Ku” (2004), wszystkie dobrze przyjęte przez krytykę.
Capella Bydgostiensis: etatowy zespół artystyczny Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis jest dziś zaliczany do czołowych polskich orkiestr kameralnych. Zadebiutowali w 1962. Kierownictwo artystyczne Orkiestry sprawowali: Stanisław Gałoński, Włodzimierz Szymański, Karol Teutsch, Daniel Stabrawa, Mirosław Jacek Błaszczyk i Wiesław Kwaśny, a obecnie z Orkiestrą stale współpracuje José Maria Florêncio. Capella Bydgostiensis występuje na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy, w salach tak prestiżowych, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, Schauspielhaus w Berlinie, Schloss Mirabell w Salzburgu, Pałac Królewski w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, w sali Radia Holenderskiego w Utrechcie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Auli Leopoldinum we Wrocławiu czy Filharmonii Lwowskiej. Wśród gościnnych dyrygentów i solistów zespołu są: Ewa Podleś, Wanda Wiłkomirska, Roman Jabłoński, Garry Karr, Wieland Kuijken, Konstanty Andrzej Kulka, George Malcolm, Takao Ukigaya, Paweł Przytocki, Paul Esswood, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Tomasz Tomaszewski, Jan Stanienda i inni. Zróżnicowany repertuar Orkiestry obejmuje różne epoki i style muzyczne - od baroku do współczesności. Capella Bydgostiensis dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni polskich, holenderskich, hiszpańskich, a także nagrań radiowych i telewizyjnych. Do ostatnich przedsięwzięć orkiestry należą kilkutygodniowe tournée w Brazylii w 2010, 2011 i 2012, które objęło wiele koncertów, m.in. w takich miastach, jak: Rio de Janeiro, São Bernardo do Campo, São Paulo, Vitória, São Josè dos Campos, Diadema, Atibaia, Piracicaba, Pedra Azul. Występy kameralistów bydgoskich zostały przyjęte entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytykę. W 2012 Capella Bydgostiensis pod dyrekcją J. M. Florência, z udziałem skrzypaczki Marii F. Krug z Brazylii, nagrała płytę, pierwszą z 2-płytowego albumu (DUX), który zawierać będzie muzykę poważną kompozytorów brazylijskich i polskich.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...