To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

Termin: 1 marzec, 2018 (Cały dzień) - 11 marzec, 2018 (Cały dzień)

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

 

JELENIA GÓRA

Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28

wtorek - niedziela 09:00 - 17:00, poniedziałek nieczynne bilety: 10/5 zł, środa - wstęp bezpłatny

 

MDK "Muflon", Galeria "Muflon", ul. Cieplicka 172

poniedziałek - piątek, w godz. 8.00 - 20.00

Wstęp wolny

 

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32

Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00

Bilety: 6/4 zł, środa bezpłatnie

 

 

„Życie wokół Kopalni Mysłowice” – Marian Jamrozy – wystawa fotografii z cyklu „Polska na starej fotografii”

Galeria "Hall" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12

Wystawa czynna od 11.01 do 11.03.2018 r.

Wstęp wolny

Marian Jamrozy, 66 lat, absolwent Technikum Fototechnicznego w Katowicach Piotrowicach (1968 r.) oraz Studium Fotografii i Filmu we Wrocławiu (1971 r.). W latach 1968-1997 pracował jako fotograf zakładowy w kopalni „Lenin” w Mysłowicach Wesołej (od 1990 r. kopalnia „Wesoła”). Instruktor fotografii w domach kultury przy kopalniach „Boże Dary”i „Wesoła”. W latach 70. współpracował z Głosem Górniczym w Mysłowicach. Po przejściu na emeryturę związany z tyskimi mediami: Górnośląskim Tygodnikiem Regionalnym „Echo”i „Twoje Tychy”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Miejskiego w Mysłowicach. W 2016 r. gość specjalny Tychy Press Photo, którego laureatem był w 2005 r. Wystawa jest prezentacją fotografii z okresu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

 

Niedopowiedzenia- wystawa plastyczna

Książnica Karkonoska, Galeria Małych Form, III piętro, ul. Bankowa 27

Do 8 marca

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00

Wstęp wolny

Prace uczniów klasy III Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze. Młodzi artyści dzielą się z widzem swoimi spostrzeżeniami, poglądami, czy refleksjami. Na co dzień bawią się tym, co robią, sprawdzają, odkrywają, dopracowują warsztat, inspirują się pracami różnych artystów, ale przede wszystkim próbują odnaleźć swój styl, siebie. W swoich pracach łączą różne techniki i formy, by intrygować i ciekawić. Próbują swoich sił w różnorakich dziedzinach artystycznych począwszy od rysunku, po malarstwo, rzeźbę, czy szkło artystyczne.

 

Wystawa "Mój Przyjaciel"

Książnica Karkonoska, Galeria Inspiracje, ul. Bankowa 27, I piętro

Wernisaż godz. 10.00

Od 20 lutego do 15 marca

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00

wstęp wolny

Wystawa prezentuje prace laureatów i uczestników  I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną „Mój Przyjaciel‘’  zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jeleniej Górze. Konkurs miał zasięg ogólnopolski i adresowany był  do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w dwóch kategoriach wiekowych : kategoria I -13-17 lat oraz kategoria II-od lat 18. Zadaniem uczestników było  uchwycenie  związanych z przyjaźnią uczuć i emocji, opowiedzenie historii w taki sposób, by widz dostrzegł emocjonalną głębię na fotografii. Sposobów pokazania przyjaźni na fotografii przez uczestników było bardzo wiele  i opisywały różne oblicza przyjaźni.

 

Wystawa „Kamil Kuskowski. Prace z lat 2012-2017”

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1

Do 17 marca

Poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00, w soboty w godz. 10.00 - 16.00

Bilety: 5 zł

Podczas wystawy pokażemy cztery cykle Kamila Kuskowskiego: M2, Wolni strzelcy, Neue Dada i Obrazy obraz.

M2 (2012 r.) to 36 obrazów na płótnie. Cykl dotyczy kwestii wartości nieruchomości. Artysta przyrównał metr kwadratowy obrazu do metra kwadratowego lokalu mieszkalnego, ponieważ cena płótna o takich wymiarach ma być równa średniej cenie metra kwadratowego mieszkania w Warszawie.

Wolni strzelcy (2013 r.) to DVD, które dotyczy tego, że na Dzikim Zachodzie mężczyźni, którzy nie potrafili wyciągnąć broni szybciej niż ich rywale po prostu ginęli. Nazywano ich ironicznie „Wolnymi strzelcami”.

W ramach cyklu Neue Dada Kuskowski podejmuje próbę rozwinięcia oraz recyklingu idei dadaizmu. Odwołuje się do twórczości Marcela Duchampa i Rene Margritta, do dzieł, które stanowią fundament sztuki współczesnej.

Tytuł cyklu Obrazy obraz (2015 r.) jest grą słów odwołującą się do złożoności relacji pomiędzy: odbiorcą – dziełem sztuki – twórcą. Relacja ta daje odbiorcy nieograniczoną możliwość werbalnej reakcji krytycznej w stosunku do oglądanego artefaktu a pośrednio także samego autora.

Prof. dr hab. Kamil Kuskowski (ur. 1973) jest Dziekanem Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kieruje Pracownią Działań Audiowizualnych i Performatywnych na tej uczelni. Jest malarzem, autorem instalacji oraz video. W swojej twórczości łączy tradycyjne i współczesne strategie artystyczne. Przełamuje schematy w myśleniu o sztuce i prowokuje do refleksji nad jej instytucjonalną reprezentacją.

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu ZOOM Zbliżenia 2018.

 

Wystawa prac Elżbiety Suchcickiej pt. "Rośliny wodne. Inny stan skupienia"

Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A

Do 31 marca

Bilety: 5/4 zł

Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Mróz - zjawisko zwyczajne i powszechne a jednak zdumiewająco piękne. Obrazy lodowe. Obrazy wysublimowane, bo powstały dzięki zjawisku sublimacji. Bo są delikatne i wytworne. Natura jest autorką tych prac, ja  jestem jedynie medium, pomocą techniczną. Asystowałam przygotowując papier i farby, podsunęłam w odpowiedniej chwili a ona z zadziwiającą łatwością i szybkością wykonała całą twórczą pracę. Z rozmachem i lekkością , z zegarmistrzowską precyzją komponując zawiłe i wdzięczne wzory. Jak łatwo znalezć takie określenie- natura artystka. Zbyt łatwo, wszystkie takie porównania wydają mi się niestosowne, bo z pozycji człowieka ustawiającego siebie w centrum zjawisk. To pułapka –ograniczam przyrodę do swoich wyobrażeń, na swój sposób personifikując. Bo to nie natura udaje artystę, to artyści usiłują z lepszym lub gorszym skutkiem naśladować naturę. Ja jedynie znalazłam sposób na zatrzymanie  ulotnego stanu „lodowej roślinności”, mogę się cieszyć rysunkiem który nie zniknie  i podzielić się tą radością z innymi. Mogę poczuć pod palcami fakturę „lodowych kwiatów”- nie rozpuszczą się pod wpływem ciepła. Przyglądam się z podziwem jak na płaszczyznie papieru powstają rysunki : rozpasane dżungle, wijące się egzotyczne kwiaty, pióropusze paproci - kiedyś pokuszę się o odnalezienie odpowiedników w przyrodzie ożywionej. Jonathan  Leverkuhn, bohater „ Doktora Faustusa” Tomasza Manna zgłębiał strukturę lodowej roślinności na szybie okiennej zastanawiając się -dlaczego nie trzyma się ona matematycznego porządku geometrycznych wzorów tylko „udaje” roślinność? Czy jest wzorem czy kopią przyrody ożywionej? Stwierdza, że „twórcza natura śni tu i tam równolegle ten sam sen”. Dzisiaj możemy posiłkować się teorią fraktali, matematycznym porządkiem  kształtów samopodobnych. To, że można naukowo wytłumaczyć jakieś zjawisko natury wcale nie powoduje że mniej ono ciekawi i zachwyca, przeciwnie, daje dodatkową przyjemność intelektualną.

Richard Dawkins w „Rozplataniu tęczy” opisuje niechęć poetów romantycznych wobec rozwoju nauki. Twierdzili oni, że fakt wytłumaczenia zjawiska tęczy rozszczepieniem światła  odziera owe zjawisko z otoczki romantyzmu, tajemnicy, wiary w cudowność nadprzyrodzoną. Jednak racjonalne wytłumaczenie zjawisk przyrodniczych dostarcza dodatkowego zachwytu nad światem, mechanizmy powstawania zjawisk mogą ciekawić i zachwycać na równi z efektownymi obrazami, dzwiękami, zmysłowym odbieraniem i przeżywaniem świata.

Mam nadzieję, że oglądając te obrazy poczują Państwo radość odkrywcy, eksploratora nieznanych terytoriów, pięknych ogrodów i łąk ukrytych w mroźnym powietrzu.

 

Wystawa fotografii Piotra Hałki

Książnica Karkonoska, Galeri@ w Tle – przestrzeń monitorów na I piętrze przy ul. Bankowej 27

Od 15 lutego do 31 marca

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00

wstęp wolny

Wystawa fotografii Piotra Halki, którego aż 3 fotografie znalazły się w tegorocznym kalendarzu wydanym przez Karkonoski Park Narodowy. Piotr Halka urodził się i wychował w Polsce, jednak wrodzona potrzeba odkrywania od zawsze gnała go w świat. Z czasem potrzeba ta wyrosła na prawdziwą pasję, co w połączeniu z dobrym okiem fotografa daje wspaniałe rezultaty. Na wystawie zobaczycie Państwo fragment świata wg Piotra.

 

Wystawa "Przegląd fotografii środowiska jeleniogórskiego 2018"

Jeleniogórskie Centrum Kultury, Galeria "Korytarz", ul. Bankowa 28/30

Wernisaż godz. 17:00

Od 2 marca do 20 kwietnia

Wstęp wolny

Jest to wystawa prezentująca prace 28 autorów w różny sposób związanych z Jelenią Górą i z lokalnym środowiskiem fotograficznym. Wystawa ta służy zarówno konfrontacji twórczości w dziedzinie fotografii, jak też pełni funkcję integrującą środowisko fotograficzne.

W wystawie wezmą udział: Daniel Antosik, Jacek Jaśko, Piotr Komorowski, Krzysztof Kuczyński, Waldemar Grzelak, Marek Liksztet, Halina Morcinek, Jacek Szczerbaniewicz, Krzysztof Niewiadomski, Janusz Moniatowicz, Janusz Jaremen, Janina Hobgarska, Robert Kutkowski, Tadeusz Piotr Prociak, Mariola Nehrebecka, Katarzyna Karczmarz, Marcin Masiewicz, Adam Bencal, Mariusz Haczela, Wojciech Miatkowski, Andrzej Kołodziejczyk, Alicja Kołodziejczyk, Wojciech Bykowski, Dariusz Goetze, Zygmunt Trylański, Jan Zawadzki, Kazimierz Pichlak

Oprócz doświadczonych fotografów znajdą się również debiutanci.

 

BOLESŁAWIEC

Galeria „W sam raz” BOK MCK, ul. Piłsudzkiego

Czynna od 19 stycznia do 28 lutego

wstęp wolny

 

Wystaway „Dwie drogi” prac Bronisława Wolanina i Edwarda Roguszczaka, Bolesławiec

Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa

od 16 lutego do 8 kwietnia

wtorek – sobota 10:00 do 16:00, niedziela od 11:00 do 16:00

bilety: 4/2 zł; czwartek wstęp wolny, na wernisaż wstęp wolny

 

Wystawa stanowiąca trzecią odsłonę cyklu: Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina w Wałbrzychu, prezentująca prac Bronisława Wolanina i Edwarda Roguszczaka.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 80 prac obu artystów pochodzących ze zbiorów: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Fundacji Unikat Iwony Siewierskiej, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz zbiorów prywatnych rodzin Artystów: Teresy i Anny Wolanin oraz Elżbiety i Moniki Roguszczak.  Ekspozycja zbudowana jest na zasadzie kontrastu, poprzez zestawienie miękkich, łagodnych linii prac porcelanowych i kamionkowych Bronisława Wolanina z monumentalnymi, geometrycznymi, surowymi ceramicznymi rzeźbami Edwarda Roguszczaka.

 

KARPACZ

Miejskie Muzeum Zabawek ze Zbiorów Henryka Tomaszewskiego, ul. Kolejowa 3

Bilety: 7/5 zł

wtorek – piątek: 9:00 – 16:30

sobota – niedziela: 10:00 – 17:30

 

KOWARY

Gościniec na Starówce, ul. 1 Maja 23

Codziennie  godz. 12.00 – 20.00

Wstęp wolny

 

LWÓWEK ŚLĄSKI

Galeria „Klatka”, LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5

Codziennie w godz. 10.00 – 16.00

Wstęp wolny

 

SZKLARSKA PORĘBA

Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Politechniki Wrocławskiej „Radość”, ul. Muzealna 2,

Czynne codziennie w godz. 10 – 18

Wstęp wolny

 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23

Wtorek niedziela 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Bilety: 10/5 zł; środa wstęp wolny

 

ZGORZELEC

MDK przy ul. Parkowej 1

Wstęp wolny

 

GOERLITZ

Wystawa „Uwaga Pociąg! 175 lat kolei na Śląsku”

do 2 września 2018 roku

Godziny otwarcia: wtorek - niedziela w godz. 10.00 – 17.00

(specjalne godziny otwarcia we święta, podczas jarmarku bożonarodzeniowego oraz w pierwszym kwartale roku 2018)

Bilety: 4/3 euro

Dzień 22 maja 1842 r. zapoczątkował również na Śląsku epokę kolei żelaznej. Wówczas uruchomiono linię kolejową na trasie Wrocław – Oława. 175 rocznica tego wydarzenia jest jednym z wielu jubileuszy, które kolej śląska oraz miasto Görlitz mają przyjemność obchodzić. 170 lat temu, w dniu 1 września 1847 r., otwarty został pierwszy dworzec kolejowy w Görlitz, a także linie kolejowe do Drezna, Berlina oraz przez Węgliniec do Wrocławia. W dniu 6 września 1917, czyli przed stu laty, oddano do użytku nowy budynek dworcowy w Görlitz, który do dziś pełni swoją funkcję. Wszystkie te jubileusze są dla Muzeum Śląskiego okazją do przygotowania i zaprezentowania wystawy „Uwaga pociąg!”. Wystawa ta jest poświęcona rozwojowi kolei żelaznej na Śląsku oraz jego znaczeniu dla miasta Görlitz.

Prezentacja uwidacznia zwiedzającym dynamiczny rozwój sieci kolejowej na Śląsku. Szybko powstały również połączenia dalekobieżne z Berlinem, Wiedniem i Warszawą. Najszybciej jednak rozwijał się transport szynowy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Niemniej jednak ważną rolę odgrywały także liczne trasy poboczne oraz prywatne linie kolejowe, które powstawały nierzadko w wyjątkowo trudnych warunkach topograficznych, jak na przykład w Karkonoszach czy Hrabstwie Kłodzkim. Ich znaczenie zarówno dla przemysłu jak i dla turystyki można zaobserwować na przykładzie Kolei Izerskiej pomiędzy Jelenią Górą a Kořenovem.

Po 1847 r. założone zostały w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy wraz z szeroką gamą wyposażeń oraz licznymi innowacjami technicznymi. Z racji tego dla miasta kolej żelazna odgrywa do dziś zasadniczą rolę gospodarczą. Między innymi produkowano tu  w latrach 30. XX w. lokomotywę pośpieszną Fliegende Hamburger (Latający Hamburczyk) oraz Fliegender Schlesier (Latający Ślązak). Przedstawiony będzie w wystawie także rozwój zakładów produkujących tabor kolejowy z siedzibą w Niesky, który w produkcji wagonów towarowych zajmuje obecnie czołowe miejsce na skalę europejską. Ponadto zaprezentowane będą także dzieje Reichsbahn-Ausbesserungswerk Lauban, który w okresie od 1945 r. do 2000 r. działał do pod polską nazwą jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Lubaniu.

Wystawa kieruje szczególną uwagę na oba jubileusze otwarcia budynków dworcowych w Görlitz. Specjalnie wykonany na tę okazję model przedstawia pierwszy budynek dworca z 1847 r. Centralnym eksponatem wystawy jest potężna makieta o wymiarach 18x2,5 m. Model w skali 1:87 wiernie odzwierciedla budynek i teren dworca z roku 1917. Wykonany został on w trakcie wieloletniej pracy przez Ingo Wobsta i po raz pierwszy można go będzie zobaczyć w całości. Liczne fotografie i dokumenty objaśniają dzieje dworców w Görlitz od 1847 r. do dnia dzisiejszego.

Podczas trwania wystawy będą organizowane liczne prezentacje uzupełniające. Pierwsza z nich rozpocznie się 15 października 2017 r. i poświęcona będzie fotografiom historycznym dokumentującym budowę linii kolejowej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w latach 1906 - 1909. Fotografie te pochodzą ze zbiorów muzeum partnerskiego – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W lutym 2018 zaprezentujemy Państwu imponujący zbiór tabliczek znamionowych wagonów z całej Europy. Są to eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W maju 2018 można będzie podziwiać ruchomy model Kolei Izerskiej wraz z dworcami od Szklarskiej Poręby Dolnej (Niederschreiberhau) do Kořenova (Polaun).