To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

Termin: 16 marzec, 2018 (Cały dzień) - 31 marzec, 2018 (Cały dzień)

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

 

JELENIA GÓRA
Wystawa prac Elżbiety Suchcickiej pt. "Rośliny wodne. Inny stan skupienia"
Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A
Do 31 marca
Bilety: 5/4 zł
Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne
Mróz - zjawisko zwyczajne i powszechne a jednak zdumiewająco piękne. Obrazy lodowe. Obrazy wysublimowane, bo powstały dzięki zjawisku sublimacji. Bo są delikatne i wytworne. Natura jest autorką tych prac, ja jestem jedynie medium, pomocą techniczną. Asystowałam przygotowując papier i farby, podsunęłam w odpowiedniej chwili a ona z zadziwiającą łatwością i szybkością wykonała całą twórczą pracę. Z rozmachem i lekkością , z zegarmistrzowską precyzją komponując zawiłe i wdzięczne wzory. Jak łatwo znalezć takie określenie- natura artystka. Zbyt łatwo, wszystkie takie porównania wydają mi się niestosowne, bo z pozycji człowieka ustawiającego siebie w centrum zjawisk. To pułapka –ograniczam przyrodę do swoich wyobrażeń, na swój sposób personifikując. Bo to nie natura udaje artystę, to artyści usiłują z lepszym lub gorszym skutkiem naśladować naturę. Ja jedynie znalazłam sposób na zatrzymanie ulotnego stanu „lodowej roślinności”, mogę się cieszyć rysunkiem który nie zniknie i podzielić się tą radością z innymi. Mogę poczuć pod palcami fakturę „lodowych kwiatów”- nie rozpuszczą się pod wpływem ciepła. Przyglądam się z podziwem jak na płaszczyznie papieru powstają rysunki : rozpasane dżungle, wijące się egzotyczne kwiaty, pióropusze paproci - kiedyś pokuszę się o odnalezienie odpowiedników w przyrodzie ożywionej. Jonathan Leverkuhn, bohater „ Doktora Faustusa” Tomasza Manna zgłębiał strukturę lodowej roślinności na szybie okiennej zastanawiając się -dlaczego nie trzyma się ona matematycznego porządku geometrycznych wzorów tylko „udaje” roślinność? Czy jest wzorem czy kopią przyrody ożywionej? Stwierdza, że „twórcza natura śni tu i tam równolegle ten sam sen”. Dzisiaj możemy posiłkować się teorią fraktali, matematycznym porządkiem kształtów samopodobnych. To, że można naukowo wytłumaczyć jakieś zjawisko natury wcale nie powoduje że mniej ono ciekawi i zachwyca, przeciwnie, daje dodatkową przyjemność intelektualną.
Richard Dawkins w „Rozplataniu tęczy” opisuje niechęć poetów romantycznych wobec rozwoju nauki. Twierdzili oni, że fakt wytłumaczenia zjawiska tęczy rozszczepieniem światła odziera owe zjawisko z otoczki romantyzmu, tajemnicy, wiary w cudowność nadprzyrodzoną. Jednak racjonalne wytłumaczenie zjawisk przyrodniczych dostarcza dodatkowego zachwytu nad światem, mechanizmy powstawania zjawisk mogą ciekawić i zachwycać na równi z efektownymi obrazami, dzwiękami, zmysłowym odbieraniem i przeżywaniem świata.
Mam nadzieję, że oglądając te obrazy poczują Państwo radość odkrywcy, eksploratora nieznanych terytoriów, pięknych ogrodów i łąk ukrytych w mroźnym powietrzu.

 

Wystawa form witrażowych „Szklane oko”
MDK "Muflon", Galeria "Muflon", ul. Cieplicka 172
Od 7 do 30 marca
poniedziałek - piątek, w godz. 8.00 - 20.00
Wstęp wolny
Zbiorowa wystawa prac grupy twórczej, działającej w pracowni witrażowej Teresy Śmiałkowskiej w Cieplicach. Na wystawie zobaczymy witraże z dwóch cykli: „Podpatrując Eschera” i „Warianty zieleni” oraz prace inspirowane portretami sferycznymi Bolesława Biegasa, (właśc. Bolesław Biegalski, 1877 – 1954), rzeźbiarza i malarza, uważanego za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego. Kuratorką wystawy jest Agata Turska-Makutynowicz.

 

Wystawa fotografii Piotra Hałki
Książnica Karkonoska, Galeri@ w Tle – przestrzeń monitorów na I piętrze przy ul. Bankowej 27
Od 15 lutego do 31 marca
poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00
wstęp wolny
Wystawa fotografii Piotra Halki, którego aż 3 fotografie znalazły się w tegorocznym kalendarzu wydanym przez Karkonoski Park Narodowy. Piotr Halka urodził się i wychował w Polsce, jednak wrodzona potrzeba odkrywania od zawsze gnała go w świat. Z czasem potrzeba ta wyrosła na prawdziwą pasję, co w połączeniu z dobrym okiem fotografa daje wspaniałe rezultaty. Na wystawie zobaczycie Państwo fragment świata wg Piotra.

 

Wystawa „Księga, która przetrwała wieki: historia Biblii”
Książnica Karkonoska, Galeria Małych Form, III piętro, ul. Bankowa 27
Od 13 marca do 23 marca
poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00
wstęp wolny
Wyjątkowa wystawa podróżująca po całej Polsce, przedstawiająca 3500 lat historii Pisma Świętego, od początków jego powstawania aż po dzisiejsze czasy. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie. Wszystkich zgromadzonych eksponatów można dotknąć – wziąć w ręce kamienne tablice, zwoje papirusu, zapisane na zwierzęcej skórze Pisma Hebrajskie, zadrukowany papier czerpany. Zobaczymy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura – od znalezisk w Qumran poprzez znane wydania pisma: Septuagintę, Wulgatę i pierwszą drukowaną Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu, Lutra, aż do Biblii wydanych w naszym wieku.

 

„Świat lalek teatralnych na pocztówkach” ze zbiorów Libora Štumpfa

Zdrojowy Teatr Animacji, Park Zdrojowy 1
Od 17 marca
Wstęp wolny
Na wystawę składają się pocztówki o szeroko pojętej tematyce teatrów lalkowych. Jest to część imponującej , jednej z największych na świecie kolekcji. Stanowią one szeroki przekrój historyczny, kulturowy i gatunkowy tego fenomenu. Autor wystawy i właściciel kolekcji Libor Štumpf jest animatorem lalek, założycielem i filarem Teatru „AHOJ”, kolekcjonerem nie tylko pocztówek, ale i wszelkich innych artefaktów, które mają związek z tą dziedziną sztuki; animatorem życia kulturalnego oraz współorganizatorem największego i najstarszego festiwalu teatrów ulicznych w Europie, który odbywa się w czeskim mieście Chrudimiu.

 

"Plądrografia+" – wystawa obrazów Ryszarda Woźniaka
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1
Od 23 marca do 14 kwietnia
Poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00, w soboty w godz. 10.00 - 16.00
Bilety: 5 zł
Tytuł wystawy nawiązuje do pojęcia wprowadzonego przez Johna Oswalda w eseju „Plądrofonia, czyli piractwo dźwiękowe jako kompozytorski przywilej”. Woźniak zaprezentuje obrazy stworzone „nieosobistym gestem”, nawiązujące i jednocześnie będące hołdem dla Stanisława Dróżdża i jego struktur poezji konkretnej – „Pojęciokształtów”. Ryszard Woźniak (ur. 1956), malarz, performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego (dyplom w 1981 roku). Od 1982 związany z „Gruppą” brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował jej pismo „Oj dobrze już”. Od 1992 prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest profesorem tej uczelni.

 

Wstawa fotografii A. Jędrzejewskiej "Kobiety"
Czekoladziarnia, ul. Jana Sobieskiego 2
Od 3 marca do 16 kwietnia
poniedziałek - piątek 10.00-19.00, sobota - niedziela 11.00-20.00
Wstęp wolny
Zapraszamy na spotkanie z autorką wystawy fotografii p.t. "Kobiety" Agnieszką Jędrzejewską - jeleniogórską fotografką, której twórczość zdobywa coraz większą popularność. Pierwszy raz po aparat sięgnęła 5 lat temu, kiedy urodził się jej syn i nie sądziła, że zostanie w ręku na dłużej. Wraz z nim narodziła się pasja do fotografowania. Stara się łapać momenty tuż przed, a nie już po, a dziecko nauczyło ją szybkości, nasłuchiwania i cierpliwego czekania na tę właściwą chwilę. Od roku jest fotografem ślubnym i portretowym. Najnowsze publikacje ukazały się w kolarskim magazynie Szosa i w katalogu z festiwalu przyszłości Zukunftvisionen w Goerlitz.

 

Wystawa fotografii Lechosława Pustowaruka „Izery - Kraina Królowej Śniegu”
Książnica Karkonoska, Galeria Inspiracje, ul. Bankowa 27, I piętro
od 15 marca do 19 kwietnia
poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00
wstęp wolny
Zapraszamy na wystawę niezwykłych fotografii pana Lechosława Pustowaruka, pasjonata fotografii, turystyki górskiej i narciarstwa biegowego. Fotografie górskiej wody, zimowych, śnieżnych pejzaży czy jesiennych lasów stanowią główny temat jego zdjęć. Jak mówi autor - fotografia pozwala mi zatrzymać w kadrze ulotny charakter chwili.

 

Wystawa "Przegląd fotografii środowiska jeleniogórskiego 2018"
Jeleniogórskie Centrum Kultury, Galeria "Korytarz", ul. Bankowa 28/30
Od 2 marca do 20 kwietnia
Wstęp wolny
Jest to wystawa prezentująca prace 28 autorów w różny sposób związanych z Jelenią Górą i z lokalnym środowiskiem fotograficznym. Wystawa ta służy zarówno konfrontacji twórczości w dziedzinie fotografii, jak też pełni funkcję integrującą środowisko fotograficzne.
W wystawie wezmą udział: Daniel Antosik, Jacek Jaśko, Piotr Komorowski, Krzysztof Kuczyński, Waldemar Grzelak, Marek Liksztet, Halina Morcinek, Jacek Szczerbaniewicz, Krzysztof Niewiadomski, Janusz Moniatowicz, Janusz Jaremen, Janina Hobgarska, Robert Kutkowski, Tadeusz Piotr Prociak, Mariola Nehrebecka, Katarzyna Karczmarz, Marcin Masiewicz, Adam Bencal, Mariusz Haczela, Wojciech Miatkowski, Andrzej Kołodziejczyk, Alicja Kołodziejczyk, Wojciech Bykowski, Dariusz Goetze, Zygmunt Trylański, Jan Zawadzki, Kazimierz Pichlak
Oprócz doświadczonych fotografów znajdą się również debiutanci.

 

Wystawa malarstwa Kariny Sławińskiej „Enklawy”
Galeria "Promocje" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Od 5 marca do 20 kwietnia
Wstęp wolny
Zapraszamy na wyprawę do Krainy Jej Wnętrza. Karina Sławińska, ukończyła z wyróżnieniem studia na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki i Malarstwa. „Od zawsze kochałam wszelkie tajemnice, zawarte w baśniach, w których rządy sprawuje niczym nieskrępowana wyobraźnia – w których wszystko jest możliwe. Pragnę cząstkę baśniowości przenieść na moje płótna.”– Karina Sławińska

 

Melanż/Melange. Wystawa prac Moniki Rubaniuk i Jerzego Zajączkowskiego
Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28
Od 15 marca do 22 kwietnia
wtorek - niedziela 09:00 - 17:00, poniedziałek nieczynne bilety: 10/5 zł, środa - wstęp bezpłatny,
Monika Rubaniuk jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby, natomiast Jerzy Zajączkowski, ukończył Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej ASP oraz Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Monachium w pracowni wybitnego artysty Seana Scully’ego. Tytułowy MELANŻ to melanż osobowości, zainteresowań i talentów tej pary artystów.

 

Wystawa Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego "Fascynacje 4 - Fotografia"
Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" JCK, ul. 1 Maja 60
Od 3 marca do 25 kwietnia
Czynne poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 19.00, w weekendy grzecznościowo
Wstęp wolny
Kolejna wystawa Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego goszcząca w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Czym są zafascynowani członkowie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w fotogramach prezentujących bogactwo fascynacji fotograficznych splecionych z kunsztem pracy graficznej. Postronni obserwatorzy odnajdą tu pełne uroku pejzaże, wysmakowane piękno postaci ludzkiej, czy też zastygłe w bezruchu zwierzęta nieświadome tego, że są głównym motywem kadru. Te fotografie mają swoje światła i kolory. Przykuwają uwagę różnorodnością odcieni szarości, złocistymi barwami słońca, czy też srebrzystą bielą śniegu(…). Są inspiracją do dalszych kreatywnych poszukiwań. Czy mogą nas oczarować? Przekonajmy się sami.
Autorzy: Piotr Garbat, Jan Foremny, Lech Seremak, Teodor Gutaj, Jacek Szczerbaniewicz, Marek Rawski, Wojciech Gąska, Tadeusz Biłozor, Robert Kwiatkowski, Daniel Gustowski, Marek Czeremski, Zygmunt Trylański, Paweł Bombala, Lechosław Pustowaruk.

 

Wystawa „Medytacja w Kolorach”, obrazy Klaudii Szewcowej
Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A
Od 2 marca do 30 kwietnia
Bilety: 5/4 zł
Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne
Przedmiotem wystawy są obrazy, które powstały od wiosny 2017 roku. Maluję to, co bardzo lubię: morze, pustynie, góry i … przestrzeń. Nie mogę przestać! Lubię kolory i urzeczywistniam je w kwiatach. Jestem joginem. W ciągu minionych 36 lat spędziłam na medytacjach kilkadziesiąt tysięcy godzin – jest to całkowite wyłączenie się z otoczenia, gdzie umysł nie rozprasza się i nie zatłacza. Jesteś sam… Znikasz. Ten stan odnajduje swoje miejsce na obrazach – nie są zatłoczone, skupiają uwagę na głównym przedmiocie, który chcę zaprezentować. To nie tylko farba w kolorach - to energia, która leczy, wprowadza w odmienne stany świadomości - oddziałuje na widza. Na każdy obraz warto patrzeć w milczeniu przez parę minut – wtedy zaczyna się otwierać. Każdy z nich to medytacja, bowiem przy malowaniu skupiam się, a w moim przypadku od razu włącza się mechanizm medytacyjny, a zarazem moment skupienia wywołuje eksplozję subtelnej energii - jest źródłem wszystkiego, a obraz staje się jej przekaźnikiem, jak wszystko czego dotknę fizycznie lub telepatycznie.

 

Kazimierz Piotrowski. Wystawa "Sztukaterie, sgraffito, płaskorzeźby, rzeźby w przestrzeni miasta w 2005 roku”
Galeria Mroczna, ul. Mroczna (plenerowa, do odnalezienia)
Od 9 marca do 30 kwietnia
Wystawa czynna całą dobę
Kiedy codziennie chodzimy po ulicach miasta to nie zwracamy uwagi na elementy mijanych budowli. Nie zauważamy pięknych sztukaterii zdobiących budynki, nie wiemy że na niektórych elewacjach można zobaczyć piękne przykłady sgraffito. Wiele osób nawet nie wie że to co jest na ścianach to tak się nazywa.
Przez wiele lat po wojnie nie przykładano troski do stanu tych zdobień, a nawet w ramach „modernizacji” usuwano je z elewacji tworząc bezkształtne klocki. Szczęśliwie wiele się jeszcze uchowało, przetrwało do naszych czasów. Od 1990 roku, od reformy samorządowej sami decydujemy na co idą środki budżetowe, a nie jakiś bubek rządowy z tzw. „komisji planowania”. Nikt z zewnątrz nie mówi nam co w pierwszym rzędzie powinno być zrobione, a co potem! Najpierw po 1990 roku postarano się wyremontować plac Ratuszowy i to kompleksowo z dachami, obróbkami i elewacjami. Potem przyszła kolej na domy przy ul. Konopnickiej, 1 maja, czy placu Piastowskim. Po 2002 roku rozpoczęto sprzedaż mieszkań komunalnych najemcom za 1 % wartości. Założono, ze pozostałe 99 % wartości zostanie przez właścicieli wykorzystane na remonty swych budynków. Początkowo nie było widać entuzjazmu wśród nowych kamieniczników do remontów, liczyli może że jednak ktoś za nich to zrobi. Od kilkunastu lat coraz więcej wspólnot decyduje się na przywrócenie blasku swoim domom.
Zdjęcia zostały zrobione w 2005 roku w nieomal wszystkich zakątkach dzisiejszej Jeleniej Góry. W Sobieszowie, Cieplicach, Jeleniej Górze. Pokazują sztukaterie na budynkach z epoki baroku, eklektyzmu, secesji, modernizmu. Specjalnie nie zostały podpisane aby oglądający starał się je zlokalizować, lub też potem chodząc po ulicach miasta błądził wzrokiem po elewacjach zauważając ukryte w nich piękno. Wiele pokazanych domów od tamtego czasu zostało wyremontowanych, lśnią swym blaskiem!

 

Wystawa „Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku”
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32
Od 17 marca do 13 maja
Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00
Bilety: 6/4 zł, środa bezpłatnie
Przyjęcie reformacji w 1517 r. było decydującym momentem w historii Śląska. Piętnaście plansz pozwala prześledzić dzieje śląskiego protestantyzmu od początku XVI wieku aż do czasów dzisiejszych.

 

Wystawa "Kolej Doliny Bobru - pociągiem z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego"
Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28, Galeria na Górze
Od 9 marca do 20 maja
wtorek - niedziela 09:00 - 17:00, poniedziałek nieczynne bilety: 10/5 zł, środa - wstęp bezpłatny

 

„Karpacz 2017” - poplenerowa wystawa fotografii
Galeria "Hall" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Od 16 marca do 27 maja
Wstęp wolny
Zapraszamy na wernisaż kolejnej poplenerowej wystawy pt. Karpacz 2017– wystawa fotografii z pleneru fotograficznego, zorganizowanego we wrześniu 2017 przez Tadeusza Biłozora (Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne). W wystawie weźmie udział wiele środowisk fotograficznych z Polski (min. z Warszawy, Częstochowy, Gdańska, Słupska) zaproszonych do Kotliny Jeleniogórskiej. Po wernisażu zapraszamy na prelekcję dr Jerzego Mąkowskiego (członek i artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i ZPAF Warszawa)
 

BOLESŁAWIEC
Wernisaż wystawy malarstwa Krystiana Wodnioka

Galeria „W sam raz” BOK MCK, ul. Piłsudzkiego
wstęp wolny
Krystian Wodniok – urodził się w 1965 roku w Katowicach. Jego rodzinnym miastem od urodzenia do dzisiaj pozostaje jednak Ruda Śląska. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Uprawia głównie malarstwo olejne. Jego prace charakteryzują się różnorodnością i wielonurtowością. Maluje pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe. Chętnie podejmuje tematy marynistyczne, surrealistyczne, i religijne. Te ostatnie także jako elementy wnętrz naszych świątyń - między innymi jest autorem obrazów dla bazyliki w Piekarach Śląskich, kościołów w Radzionkowie, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Pszczynie, Bolesławcu, jak również projektu i wykonania wnętrza kaplicy dla Senior Residence w Katowicach. Innym szczególnym kierunkiem jego twórczości jest tematyka judaistyczna, którą zainteresował się pod koniec lat osiemdziesiątych, znajdując szczególne upodobanie w portretach oraz scenach z życia Żydów. Fascynacja autora kulturą żydowską jak i szacunek wobec niej, zaowocowały bogatym zbiorem prac. Tej tematyce w dużym stopniu malarz zawdzięcza swoją popularność. Jego prace znaleźć można w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Włoszech (zbiory Watykanu), Turcji, Izraelu, USA i Australii. Wyrazem uznania dla artysty było również powierzenie mu prowadzenia atelier malarstwa na Międzynarodowym Kongresie Ekumenicznym w Viviers (Francja) w 1991 r. W 1996 roku w Rzymie obraz artysty otrzymał papież Jan Paweł II. Artysta przekazuje również obrazy na różnego rodzaju aukcje charytatywne, w kraju a także za granicą, między innymi na aukcję w Nowym Jorku i Londynie w ramach akcji „polscy artyści plastycy – dzieciom” dla Fundacji SERCE - Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

 

Wystawy „Dwie drogi” prac Bronisława Wolanina i Edwarda Roguszczaka
Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa
od 16 lutego do 8 kwietnia
wtorek – sobota 10:00 do 16:00, niedziela od 11:00 do 16:00
bilety: 4/2 zł; czwartek wstęp wolny, na wernisaż wstęp wolny

Wystawa stanowiąca trzecią odsłonę cyklu: Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina w Wałbrzychu, prezentująca prac Bronisława Wolanina i Edwarda Roguszczaka.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 80 prac obu artystów pochodzących ze zbiorów: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Fundacji Unikat Iwony Siewierskiej, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz zbiorów prywatnych rodzin Artystów: Teresy i Anny Wolanin oraz Elżbiety i Moniki Roguszczak. Ekspozycja zbudowana jest na zasadzie kontrastu, poprzez zestawienie miękkich, łagodnych linii prac porcelanowych i kamionkowych Bronisława Wolanina z monumentalnymi, geometrycznymi, surowymi ceramicznymi rzeźbami Edwarda Roguszczaka.

 

KARPACZ
„Cyberiada. Jaki jest Twój kod?” - wystawa Krystyny Matusiak

Miejskie Muzeum Zabawek ze Zbiorów Henryka Tomaszewskiego, ul. Kolejowa 3
Od 03 marca do 06 maja
wtorek – piątek: 9:00 – 16:30
Bilety: 7/5 zł
Krystyna Matusiak – ur. 1952 r. Kowary. Absolwentka PLSP we Wrocławiu. Studiowała w pracowni Technik Litograficznych u prof. Jerzego Grabowskiego i malarstwo u prof. Stanisława Fijałkowskiego w PWSSP w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 1979 r. Po studiach aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym Łodzi. Od 2010 r. mieszka i pracuje w Bukowu. Związana z Lokalna Grypą Działania „Partnerstwo Ducha Gór”. Tworzy malarstwo, grafikę, collage.
Osiągnięcia, nagrody, wyróżnienia:
1988 - „Gra w klasy” - II nagroda w Dziale Rysunku i Grafiki – II Łódzki Salon Wiosenny, Łódź, Ośrodek Propagandy sztuki, BWA
2008 - „Zaćmienie Słońca” - wyróżnienie honorowe – 5 Międzynarodowe Biennale Miniatur. Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater Częstochowa.

 

KOWARY
Gościniec na Starówce, ul. 1 Maja 23
Codziennie godz. 12.00 – 20.00
Wstęp wolny

 

LWÓWEK ŚLĄSKI
Galeria „Klatka”, LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5
Codziennie w godz. 10.00 – 16.00
Wstęp wolny

 

SZKLARSKA PORĘBA
Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Politechniki Wrocławskiej „Radość”, ul. Muzealna 2,
Czynne codziennie w godz. 10 – 18
Wstęp wolny

 

Wystawa Waldemara Grzelaka "Wieś utracona"
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23
Do 29 kwietnia
Wtorek niedziela 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne
Bilety: 10/5 zł; środa wstęp wolny

 

ZGORZELEC
MDK przy ul. Parkowej 1
Wstęp wolny

 

GOERLITZ
Wystawa „Uwaga Pociąg! 175 lat kolei na Śląsku”
do 2 września 2018 roku
Godziny otwarcia: wtorek - niedziela w godz. 10.00 – 17.00
(specjalne godziny otwarcia we święta, podczas jarmarku bożonarodzeniowego oraz w pierwszym kwartale roku 2018)
Bilety: 4/3 euro
Dzień 22 maja 1842 r. zapoczątkował również na Śląsku epokę kolei żelaznej. Wówczas uruchomiono linię kolejową na trasie Wrocław – Oława. 175 rocznica tego wydarzenia jest jednym z wielu jubileuszy, które kolej śląska oraz miasto Görlitz mają przyjemność obchodzić. 170 lat temu, w dniu 1 września 1847 r., otwarty został pierwszy dworzec kolejowy w Görlitz, a także linie kolejowe do Drezna, Berlina oraz przez Węgliniec do Wrocławia. W dniu 6 września 1917, czyli przed stu laty, oddano do użytku nowy budynek dworcowy w Görlitz, który do dziś pełni swoją funkcję. Wszystkie te jubileusze są dla Muzeum Śląskiego okazją do przygotowania i zaprezentowania wystawy „Uwaga pociąg!”. Wystawa ta jest poświęcona rozwojowi kolei żelaznej na Śląsku oraz jego znaczeniu dla miasta Görlitz.
Prezentacja uwidacznia zwiedzającym dynamiczny rozwój sieci kolejowej na Śląsku. Szybko powstały również połączenia dalekobieżne z Berlinem, Wiedniem i Warszawą. Najszybciej jednak rozwijał się transport szynowy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Niemniej jednak ważną rolę odgrywały także liczne trasy poboczne oraz prywatne linie kolejowe, które powstawały nierzadko w wyjątkowo trudnych warunkach topograficznych, jak na przykład w Karkonoszach czy Hrabstwie Kłodzkim. Ich znaczenie zarówno dla przemysłu jak i dla turystyki można zaobserwować na przykładzie Kolei Izerskiej pomiędzy Jelenią Górą a Kořenovem.
Po 1847 r. założone zostały w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy wraz z szeroką gamą wyposażeń oraz licznymi innowacjami technicznymi. Z racji tego dla miasta kolej żelazna odgrywa do dziś zasadniczą rolę gospodarczą. Między innymi produkowano tu w latrach 30. XX w. lokomotywę pośpieszną Fliegende Hamburger (Latający Hamburczyk) oraz Fliegender Schlesier (Latający Ślązak). Przedstawiony będzie w wystawie także rozwój zakładów produkujących tabor kolejowy z siedzibą w Niesky, który w produkcji wagonów towarowych zajmuje obecnie czołowe miejsce na skalę europejską. Ponadto zaprezentowane będą także dzieje Reichsbahn-Ausbesserungswerk Lauban, który w okresie od 1945 r. do 2000 r. działał do pod polską nazwą jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Lubaniu.
Wystawa kieruje szczególną uwagę na oba jubileusze otwarcia budynków dworcowych w Görlitz. Specjalnie wykonany na tę okazję model przedstawia pierwszy budynek dworca z 1847 r. Centralnym eksponatem wystawy jest potężna makieta o wymiarach 18x2,5 m. Model w skali 1:87 wiernie odzwierciedla budynek i teren dworca z roku 1917. Wykonany został on w trakcie wieloletniej pracy przez Ingo Wobsta i po raz pierwszy można go będzie zobaczyć w całości. Liczne fotografie i dokumenty objaśniają dzieje dworców w Görlitz od 1847 r. do dnia dzisiejszego.
Podczas trwania wystawy będą organizowane liczne prezentacje uzupełniające. Pierwsza z nich rozpocznie się 15 października 2017 r. i poświęcona będzie fotografiom historycznym dokumentującym budowę linii kolejowej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w latach 1906 - 1909. Fotografie te pochodzą ze zbiorów muzeum partnerskiego – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W lutym 2018 zaprezentujemy Państwu imponujący zbiór tabliczek znamionowych wagonów z całej Europy. Są to eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W maju 2018 można będzie podziwiać ruchomy model Kolei Izerskiej wraz z dworcami od Szklarskiej Poręby Dolnej (Niederschreiberhau) do Kořenova (Polaun).