To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Żywa lekcja kultury japońskiej

Żywa lekcja kultury japońskiej

Nie dlatego by uniknąć sprawdzianu albo nudnej lekcji, ale z czystej ciekawości przyszli dzisiaj uczniowie II LO na warsztaty prowadzone w ich szkole przez Japończyków. Wspólnie z nimi uczyli się sztuki origami, tworzyli mandale i słuchali o międzynarodowym konkursie, dzięki któremu mogą wyjechać do Japonii.

Spotkanie młodzieży z przedstawicielami japońskiej organizacji Goi Peace Foundation rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia. Podczas niego uczniowie dowiedzieli, w jaki sposób fundacja działa na rzecz propagowania pokoju na całym świecie. Po tym nastąpiła część praktyczna warsztatów, która stała się fantastyczną okazją do poznania kultury kraju kwitnącej wiśni. Większość uczniów znała bowiem Japonię głównie ze sztuk walk, które uprawiała. Dziś dowiedzieli się nieco więcej o tym odległym zakątku świata. I tak do wykonywania żurawia z papieru włączyli się nie tylko licealiści, ale także dyrekcja oraz przedstawiciele magistratu.

- To jedna z prostszych figur – komentowała zadanie Patrycja, która sztuką origami zajmuje się od dzieciństwa.

Innego zdania byli jej znajomi, którzy wprawdzie swoich sił w tym fachu już kiedyś próbowali, ale i tak stworzenie żurawia było dla nich nie lada wyzwaniem. Ostatecznie pod okiem Japończyków wszyscy wykonali podobiznę ptaka. W największe zdumienie wprawiły młodzież jednak mandale, czyli całe obrazy tworzone z zapisu różnokolorowych, jednakowych słów lub wyrażeń. Zanim licealiści przystąpili do pisania swoich dzieł, Japonka udzieliła im krótkich rad. Ponadto w programie spotkania znalazł się jeszcze pokaz tańca japońskiego i sztuki walki aikido. Nie lada gratką dla młodzieży okazał się również konkurs, który ogłosiła fundacja.

- By zwyciężyć, należy napisać esej w jednym z zaproponowanych języków obcych na temat „Siła kultury dla tworzenia lepszego świata”. Praca powinna zawierać około 800 słów. W zmaganiach bierze co roku udział tysiące młodych ludzi z całego świata. Najlepsi wyjeżdżają na tydzień do Japonii z kieszonkowym w wysokości 10 tys. dolarów – mówił Jacek Kozłowski, polski przedstawiciel fundacji.

Ta propozycja wyraźnie przyciągnęła uwagę licealistów.

- Chciałabym coś zmienić na świecie i przy okazji wyjechać do Japonii. PO takiej reklamie to chyba już wszyscy się zastanawiamy nad wzięciem udziału w tym konkursie – mówiła Paulina.

- Tyle, że konkurencja duża – ubolewał Maciek. Kilku jego rówieśników już podjęło tę decyzję.

- Mamy klasę z rozszerzonym poziomem nauczania języka angielskiego, a w niej kilka osób, które już pracują nad esejem – zdradziła Iwona Kumek, dyrektorka II LO.

Żywą lekcję kultury poprzedziło spotkanie członków organizacji z prezydentem Marcinem Zawiłą. Rozmowy dotyczyły głównie dalszej współpracy i zorganizowania w przyszłości międzynarodowego forum pokoju w Jeleniej Górze. Mówiono także o wymianie młodzieży, niestety ta dyskusja zakończyła się jedynie na snuciu planów.

Japończyków będzie można spotkać jeszcze jutro, najpierw w Liceum Plastycznym, a po południu w CKU.

DSC_1306.JPG
DSC_1307.JPG
DSC_1310.JPG
DSC_1314.JPG
DSC_1321.JPG
DSC_1325.JPG
DSC_1326.JPG
DSC_1328.JPG
DSC_1329.JPG
DSC_1331.JPG
DSC_1332.JPG
DSC_1336.JPG
DSC_1339.JPG
DSC_1342.JPG
DSC_1345.JPG
DSC_1351.JPG
DSC_1368.JPG
DSC_1373.JPG
DSC_1375.JPG
DSC_1386.JPG
DSC_1388.JPG
DSC_1394.JPG
DSC_1396.JPG
DSC_1399.JPG
DSC_1401.JPG
DSC_1405.JPG
DSC_1407.JPG
DSC_1408.JPG