To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Źródło Hipokrene odzyskuje świetność

Źródło Hipokrene odzyskuje świetność

Samorząd Jeleniej Góry zlecił oczyszczenie i odtworzenie źródełka Hipokrene w Borowym Jarze. To kolejny element porządkowania tej malowniczej okolicy. Prace wykonało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.

Do źródełka dotrzeć można z trasy rowerowej ER-6. Znajduje się ono w połowie drogi z Jeleniej Góry do schroniska Perła Zachodu. Nazwa źródła nawiązuje do greckiego źródła Hipokrene znajdującego się na terenie Helikonu – siedziby muz. Jeleniogórski Helikon to obszar na Górze Siodło pomiędzy źródłem Aganippe (tzw. Cudownym Źródle przy trasie rowerowej), rzeką Bóbr, źródłem Hipokrene a skałą Urania. Helikon był niezwykle popularnym miejscem spacerów jeleniogórzan od XVIII do początku XX wieku. Teraz ta wyjątkowa trasa znowu przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów. Wciąż trwają prace porządkowe przy ścieżce prowadzącej do źródła, zaleca się więc zachowanie ostrożności.

Komentarze (2)

To co wykonano to chyba jakieś tymczasowe roboty z uwagi na bardzo wysokie temperatury na zewnątrz.
Jak można współczesnym betonem "Odtworzyć źródełko". Trochę wyobraźni , poszperania w źródłach historycznych.
Panowie z MPGK Sp. z o.o !!!!

Jak zobaczyłam to szkaradztwo, to przeżyłam szok :( Kto miał taką fantazję, a kto zezwolił na taką profanację środowiska naturalnego. Ot i mamy jeleniogórski "cud natury", który ma przyciągać swoim urokiem turystów :(
Dobrze byłoby, żeby ktoś "poszedł po rozum do głowy" i pochylił się nad tym, aby przywrócić temu miejscu naturalny wygląd, a także przydałoby się odnowić w tym miejscu, w całości dawną ścieżkę spacerową, co byłoby z korzyścią dla piechurów oraz dla rowerzystów, którzy bezkonfliktowo mogliby korzystać z asfaltówki :)