To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zobacz piękne świątynie

Zobacz piękne świątynie

W najbliższą niedzielę, 22 września, kilkanaście pięknych obiektów sakralnych pogranicza polsko-czesko-niemieckiego otworzy swe podwoje szerzej, niż to ma miejsce zazwyczaj. Po raz pierwszy odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi Via Sacra w Euroregionie NYSA.

Podobnie jak to działo się w przypadku wielu zabytków podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w ostatnie dwa weekendy, tym razem zwiedzających zapraszają miejsca tworzące Via Sacra. Pod tą nazwą oznaczającą „świętą drogę” występuje łącznie 19 obiektów w Saksonii, w północnych Czechach i w zachodniej części Dolnego Śląska. Są to miejsca zachęcające do skupienia, refleksji i modlitwy, pokazujące zarazem niezwykłe bogactwo historyczne i kulturowe regionu tworzącego nasze pogranicze. W zachodniej części Dolnego Śląska należą do nich: opactwo w Krzeszowie, Kościół Łaski – Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze oraz najstarsza w Polsce drewniana budowla, czyli Kościół Wang w Karpaczu,. W Saksonii na Via Sacra leżą m.in. największy niemiecki kościół wiejski (w Cunewalde) oraz najstarszy działający klasztor żeński w Niemczech (to opactwo cysterek St. Marienthal), ale także największy i najstarszy w kraju kościół symultaniczny, czyli używany równocześnie przez katolików i ewangelików – katedra św. Piotra w Budziszynie. Na wspólne nabożeństwo w najbliższą niedzielę zapraszają do Herrnhut koło Zgorzelca członkowie Jednoty Brackiej, czyli wywodzącej się z Moraw protestanckiej wspólnoty, która przez prawie 200 lat miała swoją siedzibę w Lesznie, a zawdzięczamy jej na przykład... musztardę sarepską. W Czechach natomiast będzie można zobaczyć m.in. kaplicę św. Anny w Mnichovem Hradište, gdzie pochowany został Albrecht von Waldstein – legendarny cesarski generalissimus z okresu wojny trzydziestoletniej, Wallenstein.
Koordynatorem Dnia Otwartego na Via Sacra jest spółka Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien z Budziszyna zajmująca się promocją niemieckiej części Górnych Łużyc. Pełny program wydarzeń można znaleźć w broszurach informacyjnych dostępnych w obiektach należących do Via Sacra oraz punktach informacji turystycznej w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lubaniu i Karpaczu oraz na stronie www.oberlausitz.com/tagderviasacra ; informacje dostępne są także w języku polskim.