Na czym polegają zawody? Dwuosobowe załogi sań wystartują z punktu poniżej Sulickiego Rozdroża, by następnie zjechać leśnym duktem w dół w pobliże Hotelu „Jelenia Struga”. Dojechanie do mety nie oznacza jednak końca sportowych emocji. Zawodnicy muszą jeszcze wziąć udział w kolejnych, nie zawsze łatwych konkurencjach. Piłowanie pniaka, wiązanie stosu drewna, czy rzut śnieżką do dzwonka nie jest wcale tak banalne, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Trzeba tego najpierw spróbować. Dodatkowe punkty można zdobyć także za oryginalny strój. Organizatorzy liczą na kreatywność oraz poczucie humoru zawodników.
Sanie rogate są znacznie większe od zwykłych, dziecięcych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Na przedzie śnieżnego wehikułu umieszczone są dwa rogi, pomagające przewodnikowi w kierowaniu. W rejonie Kowar sanie rogate znane są od XVI wieku. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX w. Oficjalnie do przewozu ludzi po raz pierwszy sanie posłużyły w roku 1737. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. Pierwszy rekreacyjny zjazd odnotowano w 1815 r.
XV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi odbędzie się w sobotę (27 stycznia) o godz. 10. Już ruszyły zgłoszenia. Zapisać się można poprzez formularz, który znajduje się pod adresem https://turysta.kowary.pl/sanie2018/. Tam tez można znaleźć aktualny regulamin imprezy.
Poniżej film z ubiegłorocznego zjazdu.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...