To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zima wygrywa - poranny paraliż na drogach

Zima wygrywa - poranny paraliż na drogach

Służby miejskie coraz gorzej radzą sobie z zimą – to często powtarzana opinia wśród kierowców, którzy jeżdżą po Jeleniej Górze. Nawet na krajowej 3 i 30 rano były kłopoty z przejazdem. Zdaniem prezydenta, winny jest... zły system odśnieżania.

- Ledwo wyjechałem z Jeleniej Góry – powiedział nam Kamil Laba, pracownik firmy kurierskiej. Jechał on w stronę Zgorzelca. - Tiry przyblokowały drogę, ślizgały się na nieposypanej nawierzchni.
Auta zatrzymywały się tuż za rondem.

To o tyle dziwne, że ta droga ma status krajowej (30) i – podobnie jak krajowa 3 - powinna być odśnieżana w pierwszej kolejności. Tyle, że na krajowej trójce także były kłopoty. - Zamiast drogi jest jedno wielkie lodowisko – dziwili się kierowcy.

Słabiej też wygląda odśnieżanie ulic w centrum Jeleniej Góry. Zwracali na to uwagę niektórzy radni, zgłaszając interpelacje. Wśród rajców pojawiły się plotki, jakoby w MPGK wyczerpały się zapasy soli i piasku.

- Wczoraj otrzymałem informację, że nie brakuje ani piasku, ani soli – powiedział prezydent Marcin Zawiła. - Przesunąłem w ostatnim czasie dodatkowo 300 tysięcy złotych na odśnieżanie w tym roku.

Pytanie tylko, czy to wystarczy, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze spodziewa się, że faktura za grudzień może wynieść nawet 3 miliony złotych! Tę fakturę chce jednak zapłacić z przyszłorocznego budżetu.

- Zgadzam się, że stan dróg pozostawia wiele do życzenia – powiedział prezydent Marcin Zawiła. Jego zdaniem winny jest nieczytelny system odśnieżania. - To, że on się nie sprawdza, widać choćby na ul. Długiej. Ulica jest odśnieżana, ale są dwa budynki, gdzie nikt nie ruszył łopatą. Na przyszły rok będziemy mieli zupełnie inny system odśnieżania. Będzie jasno określone, kto i za co odpowiada. Nie chodzi tylko o drogi, ale i chodniki, o tereny wspólnot mieszkaniowych – powiedział prezydent. - Tej zimy musimy sobie jakoś radzić z tym, co mamy.

Dyrektor MZDiM Czesław Wandzel zapewnia, że wszystkie pługi jeżdżą non stop. - Mamy u siebie podgląd monitoringu. Widzimy, którędy jeżdżą, czy sypią i czy mają podniesiony czy opuszczony pług – powiedział.

Pytanie tylko, na ile odczuwają to kierowcy.

Wyżej - zdjęcie zablokowanej krajowej 30 u wyjazdu z miasta. Poniżej - "biała" krajowa 3.

 

 
Zima wygrywa - poranny paraliż na drogach

Komentarze (10)

Ja napiszę tak: Szklarska Poręba przy nowym Burmistrzu Sokolińskim po czterech latach super odśnieżanych dróg teraz pokazuje jakiego mamy włodarza!!!! Masakra!!! Paraliż na sam sezon! Drogi boczne już w ogóle zapomniane przez pługi!!! Pan Wichniak nie przestraszył się żadnej zimy!!!!-było super bez względu na ilość opadów a teraz HORROR!!!

Premier Tusk rozkazał wstrzymać budowę dróg i autostrad, bo państwo polskie nie jest w stanie odśnieżyć istniejących. Co oczywiście jest winą PISu

dziwne jest to,ze wystarczy wyjechac poza rogatki Jeleniej Góry i drogi sa całkiem niezłe wystarczy wyjechac z powiatu i drogi sa genialne , rozumiem przy opadach sniegu ale był czas gdy snieg nie padał długo a w jeleniej na drogach koszmar a droga wjazdowa do jeeniej od Maciejowej to juz porazka totalna - wstyd i hanba !!!!

Sam widziałem jak piaskarki sypią tylko na małych fragmentach piasek lub sól. Nie dziwię się, że przez takie oszczędności jest tyle kolizji na drogach. I tak zawsze zwala się winę na kierowcę, że nie dostosował prędkości do warunków. Jak można?

W końcu Jelenia Górą chcieliście Zawiłe to macie.

Ludzie wioski sobie radzą z zimą tylko nasze władze nie potrafią bo u nas na wszystko jest brak funduszy to po jaka cholerę płacimy takie podatki jak na nic nie ma w tym państwie

Zawsze mówiłem, w odniesieniu do MZDiM oraz MPGK -jak pan taki kram.Szefami tych firm powinni być ludzie z jajami i z pomysłami na radzenie sobie z zimą w zimie. Od lat obserwuję te instytucje i widzę gołym okiem, że jest tam totalny burdel - Perła Zachodu, Lubańska, Karkonoska to są "dzieła" nadzorowane prze panów Wandzla i Bigusa a letnie utrzymanie terenów zielonych i zimowe dróg to z kolei "sukcesy" p. Kasztelana i jego spółki. O ile p. Prezydent tego nie zrozumie to będzie zbierał joby za tych SPECJALISTÓW. A tak w ogóle to Rada Miasta powinna na najbliższej sesji wpisać do planu punkt dotyczący odwołania zimy w tym roku i następnych.

Chyba coś nie tak z Twoim wzrokiem!!! Uważam, że w tym roku Szklarska jest super odśniezana, co noc z poboczy i chodników jest wywożony śnieg. A za Pana Wichniaka to ostatnie dwa a nie 4 lata było lepiej odśnieżane.Proszę nie pisać bzdur!!! Nasjlepiej wypisywać oszczerstwa, pojedź do Jeleniej Góry to zobaczysz koszmar na drogach i ulicach. A tak nawiasem pisząc to Pan Wichniak był i jest nieudacznikiem!!!

Z tym horrorem to gruba przesada !

Przypomnij sobie czasy Misiuka to
będziesz wiedział co to horror.
Takiej ilości śniegu w tak krótkim
czasie pan Wichniak nie widział.Na drogach jest całkiem nie źle.Pewnie że chciałobysię cały czas mieć lotnisko
przed domem.Nie ma obowiązku lubienia
burmistrza Sokolińskiego ale dobrze być
uczciwym w tym co się pisze!Do wiadomości twojej to wiele działań
Grzegorza zapisano Wichniakowi.

Drogi Dar. A czy czasami nie pomyliłeś Szklarskiej z Boguszów Gorce? albo jakieś wałbrzyskie okolice? :lol:
Zima w tym roku w Szklarskiej trwa od początku grudnia. Rozmawiałem wczoraj z jednym radnym, który powiedział, że sprzęt nie daje rady i pada, bo jest non stop eksploatowany. Podobno awarie są już w 5 pojazdach, a części zamienne ze względu na opady śniegu w Europie, idą z dużym opóźnieniem.