To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zgrzyty podczas odprawy lwóweckich policjantów

Zgrzyty podczas odprawy lwóweckich policjantów

Jest coraz bezpieczniej – tym pochwalili się lwóweccy policjanci podczas wczorajszej odprawy rocznej. Humory mundurowym popsuli samorządowcy, którzy mają dość finansowania zadań, za które odpowiedzialna powinna być „góra” policji.

W powiecie lwóweckim pracuje 95 policjantów w tym 23 pracowników cywilnych zatrudnionych w komisariatach. Jak pokazują statystyki przygotowane przez policjantów przestępczość w powiecie lwóweckim spada, wzrasta też wykrywalność przestępstw. W 2006 roku policjanci podjęli się 1061 spraw gdzie w roku ubiegłym ta liczba zmalała do 1000. Podobnie jest z rozbojami których w 2010 roku było zaledwie 7 a w 2004 roku 16. Dość ciekawie kształtują się liczby jeśli chodzi o kradzieże pojazdów, których w 2004 roku było aż 44 a w roku ubiegłym zaledwie 14. Plagą pozostają kradzieże z włamaniem. W 2004 roku było ich na terenie powiatu aż 179, a w roku 2010 - 107.

Podczas uroczystej odprawy policjanci przedstawili kilkadziesiąt różnych statystyk łącznie z wynikami lwóweckich policjantów na tle województwa i powiatów sąsiadujących. Okazuje się, że lwówecka jednostka policji osiąga jedne z najlepszych wyników, a powiat lwówecki staje się coraz bardziej bezpieczny. Ciekawe, że tak samo

Słodko przestało być, kiedy głos zabrali samorządowcy, którzy mieli dość ciągłych próśb policji o dofinansowanie remontów i inwestycji. – Nasza gmina przeprowadza szereg inwestycji w związku z tym się zadłuża i nie możemy ciągle wspomagać finansowania policjantów, te pieniądze się kończą. To nie jest nasze zadanie i nasz obowiązek – mówił burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik do zastępcy komendanta wojewódzkiego policji Andrzeja Łuszczyszyna. Zdanie burmistrza Gryfowa podzielił między innymi Jan Zaliwski, zastępca burmistrza Mirska i Ludwik Kaziów burmistrz Lwówka Śląskiego, którzy „naciskali” na komendanta wojewódzkiego, aby znalazł jakieś rozwiązanie w tej sprawie.

Burmistrz Gryfowa pokazywał też pismo od Roberta Mirasa, który prosił samorząd Gryfowa o dofinansowanie wymiany pokrycia dachu lwóweckiej komendy. Radni ostatecznie wniosek odrzucili a burmistrz argumentował to tym, że gmina ma swoje obiekty do remontu. Padały też pytania do zastępcy komendanta wojewódzkiego o fatalny stan lwóweckiej komendy, argumenty były mocne dlatego, że inne jednostki w województwie są remontowane a lwówecka jest pomijana. Komendant wojewódzki argumentował ten fakt tym, że w renowacjach budynków komend policji w innych miastach ogromny udział mają samorządy.

Rozwiązanie trzeba będzie znaleźć i to szybko, bo budynek który zajmują policjanci w Lwówku Śląskim wymaga sporych inwestycji. Wymieniać i remontować trzeba praktycznie wszystko łącznie z instalacjami i oknami.

Sami policjanci nie ukrywają faktu, że często pracują na prywatnym sprzęcie i dokładają do firmy. Inne jednostki takie jak na przykład w Kamiennej Górze czy Zgorzelcu są gruntownie wyremontowane. Z drugiej strony, ogromny wkład miały tam samorządy a naszych na to po prostu nie stać.

Zgrzyty podczas odprawy lwóweckich policjantów
Zgrzyty podczas odprawy lwóweckich policjantów
Zgrzyty podczas odprawy lwóweckich policjantów