To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zanim pójdziesz w góry...

Zanim pójdziesz w góry...

KPN udostępnia turystom kolejne szlaki, wciąż jednak jest sporo górskich dróg, na które nie ma wstępu. Z różnych powodów. Zanim wyruszymy w Karkonosze, zapoznajmy się z obecną sytuacją na szlakach.

Właśnie otwarty został odcinek szlaku czerwonego od rozdroża Pod Petrovą Boudą do Przełęczy Karkonoskiej. Znacznie ułatwi to wędrówkę wzdłuż Karkonoszy. Szlaki zamknięte z powodu ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym dyrekcja Parku planuje otworzyć od 11 czerwca. Szlaki graniczne w tym np. niebieski z Okraju na Skalny Stół są zamknięte na razie do 12 czerwca z powodu rozporządzeń dotyczących zamknięcia granic.

 

Zamknięte szlaki w KPN:

1. Szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
2. Szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa).
3. Szlak zielony od Polany do szlaku czerwonego w rejonie Słonecznika.
4.Szlak graniczny na następujących odcinkach: od Mokrej Przełęczy w rejonie Szrenicy do szlaku żółtego w rejonie Śnieżnych Kotłów, od Przełęczy pod Śmielcem do szlaku czarnego (Petrówki) oraz odcinek od Drogi Jubileuszowej po Przełęcz Okraj.

Od 16 maja możliwe jest wejście na szczyt Śnieżki szlakiem czerwonym, tzw. zakosami. Od 30 maja możliwe jest dojście do Śnieżnych Kotłów szlakiem żółtym od schroniska pod Łabskim Szczytem oraz szlakiem niebieskim od Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem i dalej czerwonym stokiem Wielkiego Szyszaka. Od 3 czerwca możliwe jest dojście do schroniska Samotnia szlakiem niebieskim przez Kocioł Małego Stawu.

 

Od 4 czerwca możliwe jest dojście od Spalonej Strażnicy do Słonecznika szlakiem czerwonym. Trzeba jednak pamiętać, że na odcinku nad Kotłem Małego i Wielkiego Stawu są prowadzone prace remontowe i wymiana drewnianych kładek. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do komunikatów na szlaku (obejścia remontowanych odcinków). Od 4 czerwca możliwe jest dojście do szlaku czarnego (Petrówki) z Przełęczy Karkonoskiej.

Otwarte są wiaty oraz strefy wypoczynku, nie są one jednak dezynfekowane. Prosimy o zachowanie na szlaku zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19. Toalety TOI TOI znajdują się na Polanie, przy punkcie kasowym Orlinek, przy wejściu na Chojnik, przy strefie wypoczynku na Drodze Urszuli, przy Bramie Kamieńczyk. Są wyposażone w płyn dezynfekujący.

 

Sytuacja w schroniskach:
Szrenica – otwarty bufet, toalety zamknięte (remont oczyszczalni ścieków),
Hala Szrenicka – noclegi działają, toalety tylko dla gości, bufet działa,
Pod Łabskim Szczytem – bufet działa, toalety niedostępne, noclegów brak,
Strzecha Akademicka – noclegi działają, bufet działa, toalety działają również dla osób z zewnątrz, toalety płatne,
Samotnia – noclegi działają, bufet działa, toalety działają również dla osób z zewnątrz,
Odrodzenie – otwarty bufet, noclegi działają, toalety otwarte choć głównie dla korzystających z obiektu,
Dom Śląski – noclegi działają, bufet w środku tylko dla osób kupujących (z własnym jedzeniem tylko na zewnątrz), sprzedaż okienkowa, toalety otwarte, płatne.