To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zamieszania w sprawie sieci szkół ciąg dalszy

Zamieszania w sprawie sieci szkół ciąg dalszy

Dolnośląski kurator oświaty nie zgadza się na połączenie Gimnazjum nr 4 ze Szkołą Podstawową nr 8 w Jeleniej Górze i zaleca, by powstała dodatkowa, ośmioklasowa placówka. Co dalej?

Miasto otrzymało opinię kuratora oświaty. – W zasadzie jest to opinia warunkowo pozytywna – powiedział nam Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Kurator postawił dwa warunki. Pierwszy – że niepotrzebnie rada ujęła w siatce szkół Gimnazjum Katolickie. To dlatego, że organem prowadzącym tej szkoły nie jest miasto, ale stowarzyszenie.
Drugi warunek dotyczy wywołującego już wcześniej spory przekształcenia szkół na Zabobrzu. – Uważam za wskazane przekształcenie Gimnazjum nr 4 w ośmioletnią szkołę podstawową – wynika z opinii kuratora.
Dzisiaj (czwartek, 9 marca) nad siecią szkół pochyli się ponownie Komisja oświaty rady miejskiej. – Przygotowaliśmy projekt spełniający warunek kuratora. Niestety, wiąże się to z wytyczeniem dodatkowego rejonu dla nowo powstałej szkoły – mówi Paweł Domagała.
To z kolei dotknie bezpośrednio rodziców. Może się bowiem okazać, że nie będą mogli posłać dziecko np. do SP nr 11, a będą musieli do SP nr 8.
Nowa szkoła będzie obejmowała lwią część rejonu SP nr 8. Z kolei okrojony rejon SP nr 8 będzie powiększony, kosztem rejonu SP nr 11.
To na razie propozycja, jednak opinia kuratora jest wiążąca i trzeba ją rozpatrzyć. Rada miasta ma w tej chwili kilka możliwości: może spełnić te warunki, przyjąć poprawki i tym samym uchwała intencyjna automatycznie stanie się ostateczną. Może też nie uwzględniać tych uwag i podjąć jeszcze raz uchwałę w sprawie sieci szkół. To jednak wiąże się z ryzykiem unieważnienia jej przez wojewodę.
Do tematu powrócimy.

Komentarze (9)

nie poślą do 11 a będą musieli do 8 . To tragedia będzie , przewiduje zbiorowe samobójstwa. Wiadomo ze tylko w 11 ucza. Może tak wywalić wsioki z Piechowic z tej 11 nastki i z innych okolicznych.

Niech przywrócą rejony sprzed reformy wprowadzającej gimnazja i będzie OK. Szczerze mówiąc nigdy nie rozumiałem po co była reforma wprowadzająca gimnazja. Ale odwracanie tego po tylu latach też wprowadza chaos. Mam nadzieję, że jak PO znowu wygra wybory, to nie będzie wprowadzało kolejnej reformy. Prawda jest taka, że zdecydowana większość szkół była wybudowana zanim wprowadzono gimnazja i sieć szkół do dziś bardziej odpowiada systemowi ośmioletnich podstawówek. Wprowadzenie gimnazjów nie było przemyślane. Moim zdaniem kurator podjął słuszna decyzję - trzy szkoły podstawowe na Zabobrzu to dobra decyzja. Każde dziecko z rejonu będzie miało w miarę blisko do szkoły i będzie się tam mogło w spokoju uczyć przez 8 lat.

Dlaczego w innych miastach kurator wyrażał zgodę na łączenie szkół, a nie pozwolił na łączenie sp8 i gim4 w JG?

Może dlatego, że u nas wciąż rządzi PO. Zawiła z Łużniakiem za wszelką cenę chcą spartaczyć reformę oświaty na szczeblu lokalnym, żeby na koniec kadencji można było zwalić to na barki PiSu. Tymczasem kurator oświaty, który kieruje się dobrem dzieci i jest dużo bardziej obiektywny, zauważył, że przed poprzednią reformą na tym osiedlu działały 3 podstawówki i były pełne. Potem wprowadzono jakiś chory system dwuzmianowy, gdzie dzieci chodziły na popołudnie. Pora wrócić do normalności i trzeba to nakazać odgórnie, skoro lokalne władze tego nie chcą.

Swoją drogą dziwi mnie, że dopiero był krzyk, że PiS chce zwalniać nauczycieli (co było nieprawdą). Tymczasem, gdy chce się zachować dodatkową szkołę i miejsca pracy, to też jest krzyk. Sami nie wiecie o co wam chodzi i pogubiliście się już w tych protestach.

Ale zanim jeszcze powstała SP11, SP4 tez miała dwuzmianowość. Chodziliśmy na 7.10 i nikomu korona z głowy nie spadła. Ostatnie lekcje kończyły się ok.17.00.
Tu jest chyba płacz o dwuzmianowość bo komu by się chciało z okolicznych wiosek jeździć do "Jedenastki" o tych porach.

w naszym mieście kurator też wyraził zgodę na połączenie szkół w mieście sp 2 i gim 1. Więc daleko nie trzeba szukać..

Dlaczego cały czas piszzesz o uczniach spoza Jeleniej, czy to ma jakieś znaczenie (dla Ciebie?) Lekcje do 17 to na pewno nic dobrego dla dzieci!!!

Tyle ma dla mnie, że to ci co na siłę pchają się do "jedenastki" zafundowali sobie i innym dwuzmianowość w pionie 1-3. Ja jestem w swoim rejonie od zawsze. Lekcje do 17.00 były jak ja chodziłam do szkoły i nikt nie maił nic do powiedzenia. Daliśmy radę, wyszliśmy na ludzi.

A może trzeba zapytać p.Machaek, dlaczego tak zamieszała