To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zamek Wleń oświetlony i ożywiony

Zamek Wleń oświetlony i ożywiony

W piątkowy wieczór, 11 maja 2018 roku najstarszy murowany zamek na Śląsku - Zamek Wleń, zwany także Zamkiem Lenno, położony na szczycie Góry Zamkowej nad Wleniem – dostał nowe życie. Na inaugurację iluminacji zamku po remoncie i pracach archeologicznych, przybyli gospodarze, archeolodzy, mieszkańcy Wlenia i regionaliści zafascynowani tym miejscem. Po katastrofie budowlanej, kiedy to kilka lat temu runęła południowo-zachodnia ściana zamku, potrzeba było wielu lat, wysiłku wielu osób i środków finansowych, aby doprowadzić do takiego momentu. Zamek Wleń zwany Zamkiem Lenno stoi otworem dla turystów.

Przez długie godziny w piątkowy wieczór i noc Zamek Wleń tętnił życiem. Rozgrywały się walki rycerskie, niewiasty tańczyły dawne tańce, a gawiedź piła piwo warzone we Wleniu. Nie zabrakło oficjalnych słów i rubasznej zabawy z Drużyną Rycerską „Syrokomla”. Jak zapewniają gospodarze Wlenia i Paweł Wasilewicz herbu „Syrokomla”, ożywienie Zamku Wleń nie zakończyło się tej nocy. Drużyna Rycerska „Syrokomla” zagości w ruinach zamku na stałe, a w weekendy na turystów czekać będzie przewodnik, który oprowadzi po zamku. Tylko w pierwszy majówkowy weekend Zamek Wleń odwiedziło blisko dwa tysiące turystów.

Więcej o Zamku Lenno w nowym anturażu i planach ożywienia tego fascynujacego miejsca w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie”.      

IMG_3925.JPG
IMG_3854.JPG
IMG_3856.JPG
IMG_3858.JPG
IMG_3863.JPG
IMG_3867.JPG
IMG_3868.JPG
IMG_3871.JPG
IMG_3882.JPG
IMG_3895.JPG
IMG_3898.JPG
IMG_3901.JPG
IMG_3904.JPG
IMG_3909.JPG
IMG_3913.JPG
IMG_3915.JPG
IMG_3916.JPG
IMG_3917.JPG
IMG_3922.JPG
IMG_3861.JPG

Komentarze (13)

Ja się pytam, a gdzie zdjęcia?

Byłem dzisiaj niedziela godzina 10, zamek zamkniety na cztery spusty. Gminie Wleń życzę powodzenia w rozwoju turystyki.

A ja się pytam, ile powstało we Wleniu nowych, godnie płatnych miejsc pracy?!

Wspaniale teraz przywrócić pociągi.

Staszku według Morawieckiego mnóstwo.

Tusk Ci nawet Zieloną Wyspę obiecywał na środku BOBRU. Tam byś zbierał muszelki i bursztyn, zawsze to jakieś zajęcie i do spełnienia.

Staszku a co Ty zrobiłeś w tym kierunku, żeby powstały nowe, godnie płatne miejsca pracy??? Twoi trzej ziomkowie uruchomili browar, a Ty??? Odpisz proszę :)

Niestety, bez pociągu tam nie dojadę. Zachłanni władze naszego miasta, Państwa, każecie mi bym wymienił piec na ekologiczny pytanie po co? podczas gdy na siłę mi każecie poruszać się prywatnym swoim autem do pracy który zatruwa powietrze 2 razy więcej. Odpowiedź na to jest jedna. Pociąg żeście mi do Wlenia zlikwidowali którym się poruszałem ekologicznie wspólnie z innymi do pracy teraz szukacie w dziury całym tylko po to bym ja jak najwięcej dla was płacił te podatki byście WY! za moje i naszych podatników kochane władze mieli się dobrze byście którzy wy tam co NIC nie pracujecie jak najwięcej zarabiali.

Z taką znajomością zasad pisowni, to nawet na pomocnika murarza ciebie nie zatrudnią.

Zawsze omijałem Wleń, bo myślałem że tam nic nie ma ciekawego. Teraz pomyślę o odwiedzeniu miasteczka. A pociągi przydałyby się faktycznie.

Po tak hucznym otwarciu w niedziele koło 14 było zamknięte na cztery spusty.Nawet nie było żadnej wiadomości dlaczego zamknięte .Wielu ludzi spotkaliśmy pod zamkiem i odchodzili z kwitkiem .Moim zdaniem jest to lekceważenie zwiedzających.

A już w sobotę turyści odbijali się od zamkniętych krat na zamek. Ot, turystyka we Wleniu. A będące pod ochroną rośliny wokół zamku zadeptane jak po jakiejś nawałnicy.

W piątek huczne otwarcie, artykuły w prasie, a już w niedzielę nieczynne!!! Fantastyczna promocja, na pewno wybiorę się w kolejny weekend i zabiorę znajomych.