To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Za śmieci zapłacimy jednak mniej?

Za śmieci zapłacimy jednak mniej?

Wiele wskazuje na to, że zaproponowane zasady nowego systemu rozliczania rachunków za śmieci w Jeleniej Górze zmienią się w stosunku do pierwszych zapowiedzi. Najważniejsza dla mieszkańców informacja dotyczy proponowanej zmiany przelicznika z wody na śmieci. Ma być korzystniejsza, a w efekcie opłaty za śmieci niższe. Jakie decyzje radni ostatecznie podejmą, dowiemy się na sesji 8 grudnia.

Przypomnijmy, że według pierwszych zapowiedzi system opłat za śmieci miał być powiązany ze zużyciem wody w relacji 1 m sześc zużytej wody – 12,50 zł za śmieci. Oznaczało to dość istotną podwyżkę już nawet przy średnim miesięcznym zużyciu wody szacowanym w Jeleniej Górze na 2,5 m sześć na osobę. To wzbudzało kontrowersje tym bardziej, że samorządowcy zapewniali, iż głównym celem zmiany systemu jest objęcie opłatami grupy, która dotąd za wywóz śmieci nie płaciła, a którą szacuje się na około 17 tys. osób.

 

O tym, że przedłożony projekt uchwały będzie odbiegał od wstępnych zapowiedzi, poinformował prezydent Łużniak na swoim profilu. Okazuje się, że opłaty za śmieci będą naliczane na dwa sposoby – inaczej dla lokatorów domów wielorodzinnych, a inaczej dla domów jednorodzinnych. Według nowych projektów wysokość opłaty obowiązującej mieszkańców Jeleniej Góry będzie ustalona na:

 

- 10,80 zł/ m sześć zużytej wody w przypadku zabudowy wielorodzinnej (od 4 mieszkań w budynku)

 

- 35 zł/osobę w przypadku zabudowy jednorodzinnej (do 3 mieszkań w budynku włącznie)

 

-Jeszcze pracujemy nad projektami, rozpatrzymy je na komisji, a potem będziemy głosować nad dopracowanymi dokumentami na sesji 8 grudnia – powiedziała nam Bożena Wachowicz-Makieła, wiceprzewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej przy jeleniogórskiej radzie.

Komentarze (20)

Czy nie da się wyjaśnić tego trochę prościej? Ile za osobę jak jest segregacja a ile bez segregacji.

Sęk w tym ze oni sami juz się zagmatwali w tych swoich obliczeniach.Dalej nic nie wiadomo czy średnia Łuzniak bierze z uwzględnieniem tych brakujących 17000 mieszkańców czy bez nich ale dolicz zmarłych.Jak mogą obliczyć jak nie mogą się mieszkańców doliczyć. Widac ze on do Wielkiej POLITYKI stworzony a nie do liczenia śmierci tak jak Trzaskowski do ścieków

Sytuacja dynamiczna nastąpiła zmiana decyzji w UM. Redakcja nie spać artykuł nieaktualny.

Może trochę chaotycznie ale warto przesłuchać i przejść do źródeł:
www.youtube.com/watch?v=mkxuUfjgYis

To jak to ma być k.... taniej skoro teraz płacę 27zł/ za osobę, a będę miał płacić 35zł za osobę.

Stary tyle żyjesz w Jeleniej i nie wiesz kto tu rządzi !
To taka KOMUNISTYCZNA NOWOMOWA: MNIEJ czyli WIĘCEJ !
I wszystko jasne ?

Zwykłe złodziejstwo. Dlaczego z racji że lubię dla relaksu codziennie kąpać się w pełnej wannie wody mam płacić teraz płacić 3 razy tyle za śmieci. Skąd wyliczenie że średnio 3-4 osobowa rodzina zużywa 7-8 metrów sześciennych wody jak u nas zużywa się lekko 20 metrów? Pytałem znajomego i u też zużywa 7 metrów na osobę. Oj skończy się sprawa w sądzie albo jakimś trybunale za takie absurdalne decyzje. Jakim prawe ktoś będzie nam nakazywał i obliczał ile wody mam zużywać i jeszcze wiązał to z wysokością opłaty za odpady. Obowiązkiem miasta jest uszczelnienie systemu i pilnowanie tych co nie płacą a nie wprowadzanie odpowiedzialności zbiorowej, ale oczywiście tak najprościej i jeszcze więcej kasy zostanie w kasie miasta.

Wystarczy nie lać wody bez sensu w kanał. W dwie osoby zużywamy 3m3 biorąc prysznic codziennie Latem nawet dwa razy dziennie. Codziennie czyste rzeczy - latem częściej.Pranie, gotowanie , wc. Można ?

Jakim cudem 35/osobę jest mniej niz 27/osobę?!!!! Rozumiem, ze prezydent z matematyką jest na bakier ale dziennikarzyna który splodzil ten tekst tez nie potrafi liczyć? Boże, gdzie ja żyje...

Płacę za 3 osoby 81zł. Teraz zapłacę 105zł. Wzrost opłaty o 30%!!!! Brawo faktycznie taniej!!!! Kur.....

Poziom dziennikarstwa w jeleniogórskich mediach jest tak niski, że za każdym razem jak się to czyta, to zgrzytaja zęby;-)

Pomogę ci trochę... Głównym elementem tekstu jest sprawa przelicznika śmieciowego. Mialo byc 12,5 a będzie 10,8. Dziennikarzyna prawidłowo ocenił, ze ta druga wartośc jest mniejsza. Teza o tym , ze będzie mniej odnosi sie do tego, a nie do opłat w ogole. Ciut bardziej skomplikowana konstrukcja i niektore czytelniczyny sie gubia... Więcej skupienia i zyczliwości, mniej jadu, a będzie się wszystkim lepiej zylo

Logiku, ale to w twojej wypowiedzi brak jest logiki. Jeśli tytuł ma w skrócie oddawać treść artykułu, to czy "czytelniczyna" nie zasłużył na inny, rzetelny? Czy zamiast :"Za śmieci zapłacimy jednak mniej?" nie można by napisać choćby: "Podwyżka za śmieci jednak nie tak wysoka?"

To już było .Teraz wracamy do tego że wracamy do tego co było,czyli od osoby tylko 35 zł. od osoby

" Teza o tym , ze będzie mniej odnosi sie do tego, a nie do opłat w ogole"
To twój wniosek. Skoro jednak w części jest drożej to tytuł nie jest właściwy. Mój wniosek jest taki, że tytuł pod zamówienie. Na lepszy PR.
A używanie słów: dziennikarzyna, czytelniczyna bardzo źle świadczy o tobie. Nie szanujesz ludzi. Nie pouczaj więc może innych.

Czy moze to ktos jaśniej napisać, policzyć...
Zuzywam 15 m6 wody, (za 2 miesiące),czyli za m-c 7,5 m6, trzy osoby placa za smiecie po 27zł.
To ile ja w końcu bedę płacić....?

Prościej masz płacić więcej,nawet za tych co ich policzyć nie można a zwyczajnie juz wyjechali ale w ratuszowych ksiegach są zapisani.Nie mogą zrozumieć że ludzie mają już dość

To kolejne kłamstwo,zw będzie taniej. bo prawda jest taka, że PO-PSL-SLD- od zawsze tylko podnosiło opłaty co też i teraz zrobili. PODWYŻSZYLI OPŁATY ZA ŚMIECI.. Oni inaczej nie potrafią. Oni co innego mówią, a co innego robią. To patologiczni kłamcy i oszuści. Ale to WY--WY ich wybieracie. Oni dowalą wam jeszcze nie jeden raz a wy ich dalej będziecie wybierać.A wiecie dlaczego????? Otóż prawda o was jest arcy boleśnie prosta.... Wy po prostu DURNE JESTEŚCIE. Taka prawda. Ale jaja. Ale jaja.

1. dom jednorodzinny to dom o max. dwu lokalach
mieszkalnych a nie trzech,
2. kto wymyślił, że mieszkaniec domku
jednorodzinnego gromadzi mniej śmieci niż
mieszkaniec domu wielorodzinnego,
3. dlaczego rozliczenie śmieciowe w domkach
jednorodzinnych jest od ilości zamieszkałych
osób, a w wielorodzinnym od zużycia wody
(absurd).
Mam nadzieję że te kwestie zostaną ponownie rozpatrzone przed głosowaniem radnych, a egzekwowanie niepłacenia za śmieci w Jeleniej Górze (17 000 rodzin niepłacących), należy rozwiązać w inny sposób przez jednostki do tego powołane, a nie podwyżką dla rodzin sukcesywnie płacących, bo może to spowodować efekt odwrotny i wzrost niepłacących.

Tytuł typowy dla POKOS-tu (PO-KO-SLD). "Za śmieci zapłacimy mniej". Było 27 a będzie 35. Czyli mniej. Brawo. Te kłamliwe manipulacje w tej gazecie już chyba są normą.