To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Z wieży strażniczej podziwiaj Zachełmie i okolice

Z wieży strażniczej podziwiaj Zachełmie i okolice

Udało się. Mieszkańcy Zachełmia sami wyremontowali zrujnowaną remizę strażacką i wczoraj (22 czerwca) otworzyli w niej Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej. Będą mieli miejsca na spotkania, warsztaty zielarskie i naukę haftu zachełmiańskiego. Z wieży strażniczej można podziwiać piękne krajobrazy.

- To był najbrzydszy budynek w Zachełmiu – opowiada sołtys wsi Robert Balcerek. Mało kto wierzył, że uda się z nim coś zrobić. Przez wiele lat remiza popadała w ruinę, aż powstało Stowarzyszenia „Karkonoskie Zachełmie”. Wówczas odbudowa ruszyła z miejsca.

Mieli pomysł, zdobyli dotację i wsparcie innych

Stowarzyszenie miało pomysł zaadaptowania budynku na centrum kultury. Najmniejsze w Polsce. Zdobyli na ten cel 200 -tysięczną dotację z z Urzędu Marszałkowskiego.

Resztę pozyskali dzięki zbiórce na portalu polakpotrafi.pl. Zebrane w ten sposób 30 tysięcy złotych wydali na zakup wyposażenia.

W centrum są nowoczesne multimedialne ekrany dotykowe, z których można dowiedzieć się wiele o historii Zachełmia.

Haft zachełmiański ma 100 lat

Można także oglądać wystawę poświęconą haftowi zachełmiańskiemu. Tradycja zdobienia ubrań tym haftem ma już ponad sto lat. Powrócono do niej w Zachełmiu, gdy Kazimierz Hołyszewski natrafił na matryce haftu krzyżykowego. Szybko stał się on produktem lokalnym. Dziś specjalistkami w hafcie zachełmianskim są Jolanta Sidor i Jolanta Piątkowska. Wzory haftu można podziwiać na wystawie.

Można także wspiąć się na wieżę dawnej remizy, by stąd podziwiać krajobraz. Jak zapewnia Krzysztof Szwałek, prezes Stowarzyszenia, remiza będzie dostępna dla każdego. Chcą pokazywać w niej nasze unikatowe zbiory archiwaliów dotyczących wsi - np. reprodukcje wiekowych widokówek czy malowane na jedwabiu projekty domów sprzed stu lat. 

Warszaty haftu, zielarskie i ciekawe spotkania

Robert Balcerek, sołtys Zachełmia, wiceprezes Stowarzyszenia podkreśla, że zachemianie chcą razem nie tylko mieszkać, ale także wspierać się, pomagać sobie nawzajem, żyć dobrze po sąsiedzku. Tej integracji służyć będzie centrum, które powstało  w starej remizie.

Turyści i ludzie spędzający wakacje w Zachełmiu, dowiedzą się z tablic multimedialnych o słynnych mieszkańcach wsi i ich dokonaniach: wynalazcy duraluminium Bernhardzie Wilmie, kompozytorze Ludomirze Różyckim, pianiście Władysławie Kędrze. W budynku będą także urządzane warsztaty, kameralne koncerty i pokazy.

zachełmie (1) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (2) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (4) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (5) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (6) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (7) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (8) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (9) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (10) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (11) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (12) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (13) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (14) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (15) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (16) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (17) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (18) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (19) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (21) (Kopiowanie).jpg
zachełmie (22) (Kopiowanie).jpg

Komentarze (9)

Z wieży strażniczej czy strażackiej. Jest wielka różnica między strażnikiem a strażakiem.

a gdzie zaproszenia na otwarcie dla sponsorów

Gratuluję pomysłu. Byłam wprawdzie jeszcze przed oficjalnym otwarciem, ale widok z wieży podziwiałam. Pewnie jeszcze zajrzę w te progi. Pozdrawiam

Od której do której jest to otwarte? O której można przyjechać by nie odbić się o zamkniętą klamkę.

A gdzie była gmina by pomóc. A wójt niby taki bogaty. Szasta kasą ile się da. A na taką wspaniałą inucjatywę mieszkańców się wypioł. Gwizdy jemu za to. A mieszkańcom i sponsorom gratulacje.

Poprzedni Wójt pomagał, ale go pogoniono. Skoro kupiono kiełbasę wyborczą obecnego Wójta i wybrano gigantyczne zadłużenie Gminy, szkołę na terenie zalewowym odciętą bardzo ruchliwą drogą, to......gwizdać na Pana Wójta po prostu ....nie wypada !

Ortografia, głupcze!

Brawo Wy. Super inicjatywa. Serce rośnie :)

Do gminy Podgórzyn to by się przydał, ale prokurator, by sprawdził jak oni tam funkcjonują, bez kompletnej podstawowej wiedzy prawa urzędniczego samego wójta jest to bardzo podejrzane.