To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Z Hemarem nostalgicznie, tanecznie i stylowo

Fot. Grzegorz Koczubaj/ZTA

Aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji po raz kolejny udowodnili, że znakomicie czują się na scenie, tańcząc i śpiewając. W sylwestrową noc przenieśliśmy się dzięki nim do kabaretów przedwojennej Warszawy. W spektaklu „Homar z Hemarem” ożyły piosenki legendy kabaretowej sceny.

Te utwory (lub chociaż ich refreny) każdy z nas właściwie zna. Starsi z oryginalnych wykonań, młodsi z płyty Jana Młynarskiego „Noc w wielkim mieście” czy koncertów Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Wydawałoby  się więc, że takie przedstawienie to samograj. Tak jednak wcale nie jest.

Piosenki tworzone przez Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Andrzeja Własta i innych autorów kabaretowych szlagierów XX-lecia międzywojennego, wymagają dobrego warsztatu, umiejętności tanecznych i wokalnych.

Ci z widzów, którzy po raz pierwszy byli w jeleniogórskim ZTA, ze zdziwieniem dopytywali: skąd wzięliście takich aktorów? - To nasi – słyszeli w odpowiedzi. Znani młodszej publiczności z postaci kotów, myszy, kaczuszek i innych bohaterów lalkowych przedstawień, tym razem pokazali zupełnie inne oblicze.

Powstał spektakl nostalgiczny i taneczny. Każda z piosenek została perfekcyjnie opracowana i zinterpretowana. To miniaturowe scenki, które ogląda się z przyjemnością i tęsknotą za tak ujmującymi tekstami i wpadającą w ucho muzyką. Zadbał o to Bogdan Nauka, reżyser i autor scenariusza, który wskrzesił w ZTA prawdziwą formę kabaretową z przedwojenną elegancją, stylem i barwnością.

Dołożyć do tego należy choreografię, opracowaną przez Dariusza Dudzika i nowe aranżacje piosenek autorstwa Jacka Szreniawy (na żywo znakomicie towarzyszył aktorom Łukasz Perek, grając na fortepianie i trąbce).

To że Zuzanna Łuczak i Diana Jonkisz potrafią świetnie śpiewać, to już wiedzieliśmy po ich recitalu „Zielono mi” oraz spektaklu „Zielona gęś”. Tym razem panie jako Hanka Ordonówna i Zula Pogorzelska brawurowy wykonały największe przeboje swoich bohaterek. „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Ada to nie wypada” , „Sexapil to nasza broń kobieca...”, „Ja się boję sama spać”  i inne.

Duet Diany Jonkisz i Rafała Ksiądzyny jako Eugeniusza Bodo w piosence „Chcesz to mnie bierz” był autentycznie zabawny i świetnie zatańczony, łącznie ze stepowaniem. Ponadto każda z pań chciała, by to z nią Rafał Ksiądzyna umówił się na dziewiątą, zaś Mateusz Brodowski wyśpiewał do uszka, jak bardzo ją kocha.

„Rumba kubańska” z refrenem „Że pierwszego dnia po ślubie, od razu go w łeb”, może po tym spektaklu stać się gotową receptą na małżeńskie szczęście.

Chór rewelersów, który tworzyli Radosław Biniek, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper i Mateusz Brodowski, porywał do kołysania i wspólnego nucenia podczas serii tak zwanych pijackich piosenek (z kieliszkami i kuflami w ręku), którą rozpoczynała „Kochać nie warto”... . Panowie ponadto uroczo rozwijali sznur gwiazd podczas utworu „Ach śpij kochanie” i zastanawiali się, czy „pani Anna to jeszcze panna?”.

Marian Hemar był legendą kabaretowej sceny przedwojennej Warszawy. W spektaklu są wykorzystane piosenki, które napisał dla kabaretów „Qui pro Quo”, „Banda” i „Cyrulik Warszawski” oraz kilkanaście innych. A skąd homar w tytule jeleniogórskiego przedstawienia? „ Bo tak się już w życiu plecie...” - śpiewają aktorzy.

Kolejne przedstawienia „Homara z Hemarem” można będzie oglądać 19 i 26 stycznia w Zdrojowym Teatrze Animacji.

„Homar z Hemarem”

Premiera 31 grudnia 2019 roku

reżyseria: Bogdan Nauka

scenografia: Diana Jonkisz

aranżacja i przygotowanie wokalne: Jacek Szreniawa

Choreografia Dariusz Dudzik

Na fortepianie: Łukasz Perek

Występują: Radosław Biniek, Dorota Fluder-Głowacka, Diana Jonkisz, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Lidia Lisowicz, Zuzanna Łuczak, Mateusz Brodowski.

sylwester 2019 ZTA (1).jpg
sylwester 2019 ZTA (2).jpg
sylwester 2019 ZTA (3).jpg
sylwester 2019 ZTA (4).jpg
sylwester 2019 ZTA (5).jpg
sylwester 2019 ZTA (6).jpg
sylwester 2019 ZTA (7).jpg
sylwester 2019 ZTA (8).jpg
sylwester 2019 ZTA (9).jpg
sylwester 2019 ZTA (10).jpg
sylwester 2019 ZTA (11).jpg
sylwester 2019 ZTA (12).jpg
sylwester 2019 ZTA (13).jpg
sylwester 2019 ZTA (14).jpg
sylwester 2019 ZTA (15).jpg
sylwester 2019 ZTA (16).jpg
sylwester 2019 ZTA (17).jpg
sylwester 2019 ZTA (18).jpg
sylwester 2019 ZTA (19).jpg
sylwester 2019 ZTA (20).jpg
sylwester 2019 ZTA (21).jpg
sylwester 2019 ZTA (22).jpg
sylwester 2019 ZTA (23).jpg
zta.jpg
homar z hemarem (1).jpg
homar z hemarem (2).jpg
homar z hemarem (3).jpg
homar z hemarem (4).jpg
homar z hemarem (8).jpg
homar z hemarem (9).jpg
homar z hemarem (10).jpg

Komentarze (3)

Wspaniały dar Teatru dla mieszkańców z okazji Sylwestra, doskonała promocja Teatru i zysk dla wszystkich twórców! Oby Teatr Norwida również postanowił tak zapraszać do siebie widzów w ten niezwykły wieczór! Byłoby miło!

To ta impreza nie była biletowana? Wejście było za darmo?

A czemu te nazwiska są przekręcone?