To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XVIII Lwóweckie Lato Agatowe to już!

Fot. Jeffrey Scovil

Tego wydarzenia nie można przegapić. Lwóweckie Lato Agatowe jest jedną z największych wakacyjnych atrakcji turystycznych naszego regionu, o unikatowym charakterze i bogactwie programu. Tegoroczne, wielkie święto poszukiwaczy skarbów natury w stolicy agatowego zagłębia już w tym tygodniu, od 17-19 lipca. Na trzy dni do Lwówka Śląskiego zjadą pasjonaci minerałów i miłośnicy dobrej, wakacyjnej zabawy.

Lwóweckie Lato Agatowe od wielu lat określane jest mianem największej mineralogicznej imprezy w Polsce. Dziś sławi nie tylko nasz region, ale i cały kraj. Zaliczane jest do grona 30 najważniejszych i najpopularniejszych imprez mineralogicznych świata, wskazywanych przez najbardziej prestiżowe, branżowe przewodniki, wydawane daleko poza granicami Polski.

Mnóstwo skarbów natury

Ulice starego grodu nad Bobrem od piątku do niedzieli wypełniać będą stoiska z mnóstwem zachwycających minerałów z całego świata, kramy pełne jarmarcznych rozmaitości, parki zabaw, stoiska gastronomiczne i przede wszystkim tłumy gości z różnych stron świata.

Mieszkańcy miasta i okolic oraz turyści pławić będą się w morzu wspaniałych kamieni wypełniającym Międzynarodową Giełdę Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, stanowiącą fundament wydarzenia i jego największą atrakcję. Właśnie za sprawą unikatowej, imponującej rozmiarami giełdy minerałów, na którą każdego roku zjeżdżają poszukiwacze, kolekcjonerzy i znawcy minerałów, naukowcy zgłębiający ich tajemnice oraz pasjonaci urzeczeni magią i urodą skarbów natury, LLA cieszy się światową sławą.

Tegoroczną giełdę tworzyć będzie jak zwykle ponad 200 stoisk z minerałami i wyrobami jubilerskimi, na których będzie można znaleźć kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata, przygotowanych przez wystawców z ponad 20 krajów. Rekordowa będzie ilość stoisk ulokowanych w specjalnej strefie, zarezerwowanej wyłącznie dla najszlachetniejszych zbiorów „surowych” minerałów. To właśnie ta część lwóweckiej giełdy decyduje o randze LLA. Na żadnej innej tego typu imprezie w naszym kraju nie można bowiem zobaczyć tylu minerałów w ich naturalnej, niepoddanej obróbce postaci, ile prezentowanych jest we Lwówku. W tym roku na lwóweckim rynku będzie aż 90 stoisk z minerałami w surowej postaci! Tuz obok nich znaleźć będzie można Osadę Walońską, gdzie odbywać się będą m.in. pokazy cięcia i szlifowania agatów, obrzędy walońskie i pokazy płukania złota. Przy ratuszu ulokowany zostanie także specjalny punkt wyceny minerałów i kamieni szlachetnych.

Lwówecka giełda to prawdziwy raj dla kolekcjonerów, na dodatek nie wyczerpujący wcale listy mineralogicznych atrakcji, czekających tu na zainteresowanych.

Zachwycające skarby natury podziwiać można wszak także na cieszących się zawsze ogromnym zainteresowaniem zwiedzających wystawach tematycznych i kolekcjonerskich, prezentowanych we wnętrzach lwóweckiego ratusza.

Minerały Maroka i inne cuda

Każda edycja Lwóweckiego Lata Agatowego ma swój temat przewodni. W tym roku są nim "Minerały Maroka". I taki też tytuł nosi główna wystawa tematyczna XVIII LLA, przygotowana przez członków Towarzystwa Geologicznego "Spirifer", którą od pierwszego dnia imprezy oglądać będzie można w Sali Mieszczańskiej na parterze lwóweckiego ratusza.

To jedna z największych atrakcji wydarzenia, która usatysfakcjonować powinna i wytrawnych fachowców dostrzegających niezwykłą wartość minerałów, niedostrzegalną dla przeciętnych śmiertelników, i tych, których uwagę przyciąga przede wszystkim zachwycający wygląd skarbów natury. Organizatorzy zapewniają bowiem, że będzie to jedna z nie tylko najbardziej wartościowych i najciekawszych, ale i najpiękniejszych wystaw, jakie kiedykolwiek prezentowano podczas LLA. Minerały z Maroka słyną bowiem z niezwykłej, naturalnej urody i prawdziwej tęczy barw, jakimi urzekają.

Egzotycznie zaaranżowaną ekspozycję tworzyć będzie około pięćset okazów pochodzących z prywatnych kolekcji. Będą wśród nich rzadkie minerały miedzi, ołowiu, wolfram. M. in.: rzadkie ametysty, tzw. "klepsydrowe" z Bou Oudi niedaleko Tata. Z lokalizacji Bou Azzer pochodzą m.in. karibibity z Oumil, kobaltokalcyty z Agoudal, skutterudyty i proustyty z Bouismas, erytryny (najlepsze okazy na świecie). Z rejonu Taouz - wanadynity, hematyty, galeny z piromorfitem, pomarańczowo-czerwone wulfenity oraz nowość - kryształy malachitu. I wszystkie je zobaczyć będzie można w Lwówku Śląskim. Podobnie, jak dużo interesujących minerałów srebra i niezwykłe okazy srebra rodzimego. Prezentacji okazów w gablotach towarzyszyć będą projekcje filmu z wypraw poszukiwawczych, pokazujące sposoby pozyskiwania minerałów oraz fascynująca kulturę i przyrodę Maroka. Wystawę współtworzyć będą też efektowne fotografie prezentujące tamą, egzotyczną dla nas część świata.

Z główną wystawą tematyczną koresponduje też wystawa fotogramów prezentująca agaty z Maroka, przygotowana przez Muzeum Geologiczne WGGiOŚ AGH w Krakowie. "Marokańskie agaty" na wielkoformatowych powiększeniach podziwiać będzie można w holu ratusza na pierwszym piętrze.

Podążając w nim ścieżką poszukiwaczy cudów natury, koniecznie zajrzeć trzeba też na piętro lwóweckiego ratusza, do tamtejszej Placówki Historyczno – Muzealnej, gdzie obejrzeć można konkursowe wystawy kolekcjonerskie XVIII LLA.

W tym roku o nagrody walczy aż piętnaście prezentacji: Skamieniałości w Polsce od jury do czwartorzędu (Andrzej Bezkorowajny), Fluoryty i baryty (Grzegorz Bijak), Agaty z Rakowic Wielkich (Damian Błądek), Agaty szczelinowe Bystrzyca - Przeździedza (Sławomir Błądek), Agaty z Płóczek Górnych (Urszula Błądek), Piaseczno - Machów. Utracone kolekcjonerskie Eldorado (Witold Fałdziński), Prasiolity Gór Kaczawskich (Magdalena Filipczak–Błądek), Prasiolity z Sokołowca (Piotr Kenis), Minerały pegmatytów masywu Strzegom - Sobótka (Andrzej Korzekwa), Wybrane minerały z kolekcji Krzysztofa Lecha (Krzysztof Lech), Dolnośląskie skarby Ziemi (Edyta i Michał Lucht), Agaty z Płóczek Górnych (Piotr Łużny), Minerały Tarnobrzega - siarka, celestyn, baryt (Josef Marks), Kwarce z Dolnego Śląska (Ireneusz Niemczyk), Opale - od kopalni do biżuterii (Andrzej Sadczuk).

Konkursowe prezentacje, kolekcje oraz główne wystawy tematyczne udostępnione zostaną zwiedzającym w dniu otwarcia LLA i każdego dnia imprezy czynne będą do późnych godzin wieczornych. Cuda natury zgromadzone w lwóweckim ratuszu podziwiać będzie można jednak nie tylko w czasie trwania Lwóweckiego Lata Agatowego. Wystawy otwarte będą dla publiczności tradycyjnie już przez 100 dni, czyli do październikowego Lwóweckiego Sejmiku Mineralogicznego, który zamyka i otwiera cykl organizacyjny LLA.

Wielki festyn z jarmarkiem rozmaitości

Lwóweckie Lato Agatowe to nie tylko raj mineralogiczny. „Uzupełnieniem” giełdy ulokowanej w sercu miasta jest wcale nie mniejszy jarmark rozmaitości i osobliwości, wypełniający także na uliczki wokół rynku. Program wydarzenia dopełnia mnóstwo najróżniejszych, festynowych atrakcji dla ciała i ducha. Nie zabraknie wśród nich koncertów gwiazd estrady, przygotowanych z myślą o amatorach wakacyjnych rozrywek w plenerze.

Na uczestników lwóweckiego święta czeka gąszcz najróżniejszych atrakcji. W piątek i sobotę giełda minerałów tętnić będzie życiem do wieczora. W finałową niedzielę nieco krócej. Do późnych godzin nocnych przez wszystkie dni imprezy działać będzie natomiast pełna najróżniejszych cudeniek giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego, zlokalizowana także w sercu miasta. O tym, jak długo trwać będzie uliczny festyn, pełen rozrywkowych propozycji i kulinarnych rarytasów, zdecydują sami uczestnicy zabawy.

PROGRAM IMPREZY
17 lipca 2015 (piątek)

rynek miejski
14.00 – 20.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH

ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
14.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „MINERAŁY MAROKA”

ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA FOTOGRAFII „MAROKAŃSKIE AGATY”
ratusz (Placówka Historyczno - Muzealna)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA KONKURSOWYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH

scena dziecięco - młodzieżowa
14.00 – 19.30 - własny program estradowy

scena giełdy minerałów
16.00 - hejnał lwówecki, oficjalne otwarcie Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich
16.30 - celebra walońska

scena główna
18.45 - powitanie gości XVIII LLA
19.00 - parada poszukiwaczy skarbów
19.30 - oficjalne otwarcie XVIII LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO
20.00 - występ zespołu THE OCTOBER LEAVES
21.30 - gwiazda wieczoru – RAFAŁ BRZOZOWSKI

18 lipca 2015 (sobota)

Hotel Madelaine
12.00 - spotkanie miast partnerskich: Heidenau (Niemcy), Wilthen (Niemcy) Velký Šenov (Czechy), Chrastava (Czechy), Noidans les Vesoul (Francja), Lwówek (woj. wielkopolskie), Lwówek Śląski

rynek miejski
10.00 – 20.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH

ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
10.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „MINERAŁY MAROKA”

ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA FOTOGRAFII „MAROKAŃSKIE AGATY”

ratusz (Placówka Historyczno - Muzealna)
10.00 – 21.00 – WYSTAWA KONKURSOWYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco - młodzieżowa
13.00 – 20.00 - własny program estradowy

scena główna
18.00 - turniej miast partnerskich
19.00 - występ zespołu LLAValon (w przerwie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na najciekawszą kolekcję minerałów)
20.00 - występ zespołu JUMPER
21.30 - gwiazda wieczoru - WEEKEND
23.00 - Niqa Jo i Kriss Key - disco party

19 lipca 2015 (niedziela)

rynek miejski
10.00 – 18.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH

ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
10.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „MINERAŁY MAROKA”

ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA FOTOGRAFII „MAROKAŃSKIE AGATY”
ratusz (Placówka Historyczno – Muzealna)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA KONKURSOWYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco - młodzieżowa
13.00 – 20.00 - własny program estradowy

scena główna
18.00 - Big El-Tur Band – koncert dla sponsorów
19.00 - zaproszenie do sąsiadów zza miedzy
19.30 - występ zespołu KRAKÓW STREET BAND
20.40 - oficjalne zakończenie XVIII Lwóweckiego Lata Agatowego
21.30 - gwiazda wieczoru – ANIA WYSZKONI

Imprezy towarzyszące i inne atrakcje:
- osada Walończyków ( pokazy cięcia i szlifowania agatów, obrzędy walońskie,
pokazy płukania złota);
- punkt bezpłatnej wyceny minerałów i kamieni szlachetnych;
- agatowe marsze na Szwajcarię Lwówecką techniką nordic walking;
- prezentacja „Agatusa” – monety okolicznościowej LLA;
- giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego;
- jarmark produktów regionalnych;
- park zabaw dla dzieci (eurobungee, quady, ławka hip-hop, dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, autodrom, ranger, break dance, elektryczne samochody, wodne kule itp.);
- skoki na bungee z wys. 80 m;
- parada motocykli;
- bieg szlakiem agatowym;
- zawody wędkarskie o „Agat Lwówecki”;
- urozmaicona oferta cateringowa.

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian programu XVIII Lwóweckiego Lata Agatowego! 

Szczegółowy program oraz opis największych atrakcji imprezy w  "Nowinach Jeleniogórskich" z 7 lipca 2015.