To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XIII Narciarski Slalom Retro w Szklarskiej Porębie

XIII Narciarski Slalom Retro w Szklarskiej Porębie

W sobotę 26 stycznia 2019 r. na stoku obok dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę odbędzie się XIII edycja narciarskiego slalomu retro. Regulamin narciarskich zawodów jest prosty: zero plastiku. Uczestnicy startują na starym, drewnianym sprzęcie narciarskim i w strojach nawiązujących do początków XX wieku, gdyż to wtedy w Karkonoszach rozpoczęła się moda na „białe szaleństwo”. Star sobotniej imprezy w stylu retro w samo południe. Zapisy od godz. 11.00 w Szałasie Żywieckim.

Regularne zawody w stylu retro zapoczątkował w marcu 2004 r. I Bieg Retro, zorganizowany przez Towarzystwo Izerskie w okolicach Stacji Turystycznej Orle. Od tego czasu narciarskie zawody retro w Szklarskiej Porębie odbywają się corocznie. W 2006 r. Bieg Retro został rozszerzony o slalom i tak powstał I Izerski Dwubój Retro. Po kolejnych doświadczeniach organizację Slalomu Retro przejęło miasto Szklarska Poręba z prostej przyczyny; braku w okolicach Stacji Turystycznej Orle odpowiedniego stoku narciarskiego. Tak więc od 2007 r. odbywały się, nie kolidując ze sobą, dwie imprezy w dawnym stylu: slalom i bieg retro, które na stałe wpisały się do kalendarza zimowych atrakcji w mieście.

Wbrew pozorom jazda na dawnym sprzęcie wymaga sporych umiejętności, a szczególną uwagę należy zwrócić na dobór smarów oraz stan skórzanych pasków wiązań, które lubią pękać podczas jazdy. Organizatorzy starają się nagrodzić jak największą ilość uczestników, z których każdy otrzyma pamiątkowy dyplom i numer startowy i plakat zawodów. Jest to zrozumiałe, gdyż zdobycie stosownego stroju i ekwipunku nie jest czymś prostym, a niejednokrotnie wymaga wielu zabiegów oraz kosztów. Jednak największą nagrodą jest radość ze spotkania w stylu retro i zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest jazda na archaicznym już sprzęcie. Imprezy retro przyciągają wielu uczestników tak z Polski jak i sąsiednich Czech i na stałe wpisały się w program zimowych atrakcji Szklarskiej Poręby.

W programie imprezy organizowanej 26 stycznia zaplanowano narciarski slalom retro, skoki i bieg zjazdowy nartostradą „Puchatek” ze startu wolnego. 9 marca w Stacji Turystycznej „Orle” odbędzie się natomiast XVI Bieg Retro. Wszystkie te wydarzenia tworzyć będą Ski Retro Festiwal 2019.

retro (1).jpg
retro (2)m.jpg
retro (3)m.jpg
retro (4)m.jpg
retro (5)m.jpg
retro (6)m.jpg
SKI RETRO 2019 - plakat.jpg

Komentarze (1)

A kiedy jakieś prawdziwe zawody? Na trasie FIS?
Eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów, albo Puchar Burmistrza, ale nie na "Puchatku".