To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wystawa o pionierach polskiego narciarstwa

Fot. Muzeum Sportu i Turystyki
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Do końca lutego 2017 roku będzie czynna najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, pt. "Magia nart - czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. Prezentowane na niej eksponaty, dokumenty i zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Na otwarciu wystawy, które odbyło się 17 listopada byli obecni między innymi przedstawiciele władz Karpacza, radni powiatowi i lokalni artyści. Słowo wstępne na temat wystawy oraz prezentowanych na niej eksponatów wygłosił jej kurator Wojciech Szatkowski.
Ekspozycja, która przyjechała do Karpacza z Zakopanego prezentuje dzieje polskiego narciarstwa do 1914 r., począwszy od pionierskich prób użycia „ski” na naszych ziemiach w końcu XIX wieku. Jej bohaterami są pionierzy polskiego narciarstwa: Stanisław Barabasz, Józef Schnaider, Józef Oppenheim, Andrzej Góraś, Leon Loria, Mieczysław Karłowicz, Roman Kordys, Maksymilian Dudryk, Zygmunt Klemensiewicz i Mariusz Zaruski.
Wystawa opowiada o pierwszych wejściach na nartach na szczyty w Tatrach i Karpatach. O pierwszych góralach jeżdżących na nartach i pierwszych klubach narciarskich. Na ekspozycji w muzeum w Karpaczu można zobaczyć między innymi dzieła sztuki, fotografie, a także narty, bambusy oraz kijki. Najcenniejsze eksponaty pokazane na wystawie to: narta Stanisława Barabasza z 1888 r., narty Barabasza z ok. 1901 r., narty Józefa Schnaidera z 1896 r. z okresu wejść na Chomiak i Howerlę, narty produkcji znanego przewodnika tatrzańskiego I klasy Klemensa Bachledy, czekany Naczelnika TOPR Mariusza Zaruskiego, których używał między innymi podczas trudnego zjazdu narciarskiego z Kościelca (1911), narty z wytwórni Stanisława Zdyba i aparaty fotograficzne Mieczysława Karłowicza. Wystawę wzbogacają zdjęcia, z których wiele jest pokazywanych po raz pierwszy. Wśród nich fotografie narciarzy lwowskich autorstwa Zenobiusza Pręgowskiego i wiele innych pamiątek. Magia wystawy to przede wszystkim niezwykli ludzie. Wyznaczali oni nowe szlaki w nieznanych górach, pisali przewodniki, organizowali pierwsze szkolenia na nartach, narciarskie bale i odczyty. Ich pasja do gór i nart nie znała granic.


 

Magia nart (1).JPG
Magia nart (3).JPG
Magia nart (4).JPG
Magia nart (5).JPG
Magia nart (8).JPG
Magia nart (9).JPG
Magia nart (11).JPG
Magia nart (12).JPG
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Komentarze (1)

Na pewno zajrzę. Dzięki za ciekawy artykuł!!!

Please, enable ads on this site. By using ad-blocking software, you're depriving this site of revenue that is needed to keep it free and current. Thank you.