To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wystawa o pionierach polskiego narciarstwa

Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Do końca lutego 2017 roku będzie czynna najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, pt. "Magia nart - czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. Prezentowane na niej eksponaty, dokumenty i zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Na otwarciu wystawy, które odbyło się 17 listopada byli obecni między innymi przedstawiciele władz Karpacza, radni powiatowi i lokalni artyści. Słowo wstępne na temat wystawy oraz prezentowanych na niej eksponatów wygłosił jej kurator Wojciech Szatkowski.
Ekspozycja, która przyjechała do Karpacza z Zakopanego prezentuje dzieje polskiego narciarstwa do 1914 r., począwszy od pionierskich prób użycia „ski” na naszych ziemiach w końcu XIX wieku. Jej bohaterami są pionierzy polskiego narciarstwa: Stanisław Barabasz, Józef Schnaider, Józef Oppenheim, Andrzej Góraś, Leon Loria, Mieczysław Karłowicz, Roman Kordys, Maksymilian Dudryk, Zygmunt Klemensiewicz i Mariusz Zaruski.
Wystawa opowiada o pierwszych wejściach na nartach na szczyty w Tatrach i Karpatach. O pierwszych góralach jeżdżących na nartach i pierwszych klubach narciarskich. Na ekspozycji w muzeum w Karpaczu można zobaczyć między innymi dzieła sztuki, fotografie, a także narty, bambusy oraz kijki. Najcenniejsze eksponaty pokazane na wystawie to: narta Stanisława Barabasza z 1888 r., narty Barabasza z ok. 1901 r., narty Józefa Schnaidera z 1896 r. z okresu wejść na Chomiak i Howerlę, narty produkcji znanego przewodnika tatrzańskiego I klasy Klemensa Bachledy, czekany Naczelnika TOPR Mariusza Zaruskiego, których używał między innymi podczas trudnego zjazdu narciarskiego z Kościelca (1911), narty z wytwórni Stanisława Zdyba i aparaty fotograficzne Mieczysława Karłowicza. Wystawę wzbogacają zdjęcia, z których wiele jest pokazywanych po raz pierwszy. Wśród nich fotografie narciarzy lwowskich autorstwa Zenobiusza Pręgowskiego i wiele innych pamiątek. Magia wystawy to przede wszystkim niezwykli ludzie. Wyznaczali oni nowe szlaki w nieznanych górach, pisali przewodniki, organizowali pierwsze szkolenia na nartach, narciarskie bale i odczyty. Ich pasja do gór i nart nie znała granic.


 

Magia nart (1).JPG
Magia nart (3).JPG
Magia nart (4).JPG
Magia nart (5).JPG
Magia nart (8).JPG
Magia nart (9).JPG
Magia nart (11).JPG
Magia nart (12).JPG
magia_nart_10.jpg

Komentarze (1)

Na pewno zajrzę. Dzięki za ciekawy artykuł!!!