To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wysadzili komin byłej Celwiskozy

Wysadzili komin byłej Celwiskozy

Kilkanaście kilogramów dynamitu wystarczyło, by 80-metrowy komin runął jak ścięte drzewo. To kolejny etap porządków na terenie przemysłowym.

Właścicielem większości gruntów po dawnym zakładzie Celwiskoza w Jeleniej Górze jest Mirosław Gniewowski. Zlecił on wyburzenie komina.

– Zadanie było bardzo trudne, bo teren wokół jest zabudowany. We wszystkich budynkach wokół są działające firmy. Musieliśmy uważać, by nie narobić szkód – powiedział Krzysztof Dymek, kierownik robót odstrzałowych z firmy Major z Gliwic. – Dodatkowa trudność polegała na tym, że komin nie był „kładziony” w kierunku, w którym miał wloty fabryczne, tzw. czopuchy. Musieliśmy wykuć otwory, które nadawały mu tzw. oś obrotu. Poleciał dokładnie tak, jak planowaliśmy. Miał się zmieścić z prawej strony dębu i tak się stało – przyznał zadowolony.
Przygotowania do „położenia” komina trwały 3 dni. Użyto do tego 17 kilogramów dynamitu. – Oczywiście nie był to jeden ładunek, został rozczłonkowany i umieszczony w przygotowanych wcześniej wlotach – wyjaśnia kierownik robót.
Do końca roku z terenu dawnej Celwiskozy mają zniknąć dwa pozostałe kominy.

IMG_2395.JPG
IMG_2397.JPG
IMG_2400.JPG
IMG_2405.JPG
IMG_2409.JPG
IMG_2416.JPG
IMG_2421.JPG
IMG_2424.JPG
IMG_2427.JPG
IMG_2431.JPG
IMG_2435.JPG
IMG_2437.JPG
IMG_2440.JPG
IMG_2444.JPG
IMG_2447.JPG
IMG_2450.JPG
IMG_2451.JPG
IMG_2454.JPG
IMG_2455.JPG
IMG_2460.JPG
IMG_2462.JPG
IMG_2465.JPG
IMG_2467.JPG
IMG_2471.JPG
IMG_2472.JPG
IMG_2475.JPG
See video

Komentarze (35)

http to ten sam, czy jakiś inny

Gdyby coś poszło nie tak i poleciałby w stronę kamery byłoby ciekawe ujęcie. Kto nadzorował to wyburzanie i pozwolił na tak bliską obecność ludzi???

Czy wiadomo w jakich dniach polecą pozostałe kominy?Fajnie byłoby popatrzeć

Wielka szkoda, że nie poinformowano wcześniej o tym zdarzeniu, wielu chętnie by zobaczyło. Dziwi mnie tylko jak blisko stali ludzie, przecież oni wszyscy byli w zasięgu tego komina...

Właścicielem gruntów jest Gniewowski,a byli pracownicy otrzymali po 200,300 akcji Jelchemu nic nie wartych,jest to przykład prywatyzacji prowadzonej przez Narodowe fundusze,a toże kilka pokoleń ludzi straciło zdrowie w tym zakładzie to widać po krzyżach nz cmentarzy w J.G ,były wykonywane ze stali nierdzewnej w tym zakładzie,kto chce to wie.

Właścicielem gruntów jest Gniewowski,a byli pracownicy otrzymali po 200,300 akcji Jelchemu nic nie wartych,jest to przykład prywatyzacji prowadzonej przez Narodowe fundusze,a toże kilka pokoleń ludzi straciło zdrowie w tym zakładzie to widać po krzyżach nz cmentarzy w J.G ,były wykonywane ze stali nierdzewnej w tym zakładzie,kto chce to wie.

Przykry widok, jak się patrzy na te ruiny budynków niegdyś tętniących pracą i życiem wielu ludzi... A co z tym 150-metrowym kominem?

Jak,co? Zrobić poprzeczkę i będzie krzyż!

N.................I...............C !

Będzie stał, są na nim anteny radyja :)

Brawo i dziękujemy, krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej odzyskuje wreszcie przyzwoity wygląd, dzięki czemu teren byłej Celwiskozy - rzeczywiście nabierze nowego charakteru. Oby tak dalej... Inicjatora tych radykalnych zmian - pozdrawiamy!

przyjrzyj się dokładnie, bo jakoś anteny już dawno z niego znikły.

Historia - jej strzegą Niemcy - dbają i pokazują obiekty My cieszymy się burząc marnując historię naszych przodków.

A cóż to nie można komentować Pana Pokoja wypowiedzi - szkoda np. "Fantastycznym narzędziem do poprawy bytu ludzi i rozwoju środowisk przez mądre tworzenie prawa i budowę sprawiedliwych mechanizmów racjonalnego dzielenia środków." - Za rozdawnictwem stanowisk funkcyjnych idą środki dobrze lub źle rozporządzane - to dlatego na stanowisko dyrektora sanepidu - nie było postępowania kwalifikacyjnego ?

Trochę szkoda... to był taki charakterystyczny widok.

A w ogóle dlaczego burzą? Przeszkadzało komuś??

tak, mnie.

a ty przeszkadzasz mnie.

kowalski ty baranie sam sie wyp,,,,,,l w powietrze,najlepiej wyrownac wszystko i zasiac konopie,,,,,,,,,,,,,

Do końca roku wszystkie kominy wyburzą?:( Słyszałem o planach żeby zrobić na najwyższym kominie punkt widokowy:) Co z nadajnikami sieci komórkowych? Wiem, że jakieś rozgłośnie radiowe mają tam nadajniki. Na mapach lotniczych kominy Celwiskozy są punktami orientacyjnymi. Nie wierzę:)

Obecnej władza zrobi. Wszystko aby wymazać pamięć o tym iż istniały polskie zakłady które zatrudniały po 5000 pracownikow. Praca jest tylko w niemieckich firmach a zyski wyprowadzane z Polski.

Cegła cacy ,ile domow można by wybudować.
Po wygranych pisu będą budować pomniki i kościoły.Amen.

Pochwal się ile to domów wybudowała obecna koalicja.
PiS-em nie strasz, bo się ze...
Trudno wyobrazić sobie jeszcze bardziej prokościelne państwo niż dziś.

wysadzili dwa kominy - a mówią i piszą o jednym - ten jeden to cichaczem i może bez pozwolenia - co z tym czwartym kominem który też znikł

Niewielu już pamięta, że onegdaj ten największy komin, zapalił się (a właściwie wewnętrzna osłona z kafelków, przesiąknięta CS2), a ogień sięgał drugie 150 metrów! Pracownicy spieprzali (głównie z biur),tak że niektórzy zatrzymali się dopiero w Goduszynie! Teraz w wyniku pożaru, konstrukcja jest popękana i odsłonięte zbrojenie od lat ulega korozji...

Narodowe Fundusze Inwestycyjne (największa afera w dziejach III RP - to one doprowadziły do upadku polski przemysł i całą gospodarkę)tak prywatyzowały zakłady że Celwiskoza została zamknięta a kilka tysięcy ludzi straciło pracę a w tym samym czasie w Austrii podobny zakład (Lenzing Group) zaczął się modernizować i dziś produkują tanio i ekologicznie włókno wiskozowe na całą Europę ponieważ nie mają poważnej konkurencji, brawo panie Balcerowicz za nieodwracalne zniszczenie polskiej gospodarki...

To prawda, B. to jeden z większych niszczycieli Polski po 1989 roku.
A teraz jego uczeń próbuje ludziom wmówić, że przedstawia sobą jakąś nową jakość...

Symboliczny koniec czerwonej kotliny. Oba jak najszybciej znikneły dwa pozostałe kominy. Wreszcie Karkonosze widoczne będą bez przeszkód kominowych. Tak mni eto cieszy!

Czerwona kotlina jest tu mentalnie, w głowach mieszkańców.
Oraz często na co bardziej intratnych stanowiskach.

A takie firmy jak Celwiskoza pozwalały się Jeleniej niegdyś rozwijać.
Gdyby nie one, to pewnie do dziś chodził byś s:rać za stodołę.

Smutek, smutek. Tak krajobraz kulturowy obraca się w niwecz. pozostaną tylko stacje paliwowe, bilbordy i zetlały styropian.

Smutek, smutek. Tak krajobraz kulturowy obraca się w niwecz. pozostaną tylko stacje paliwowe, bilbordy i zetlały styropian.

A jak postawicie fabryke i będzie potrzbny komin? to nowy postawicie. Co za marnotrastwo , przecież wybudowanie takiego komina to pare milionów złotych

Pomniki na pewno będą budowac, a dużo kosciolow budowano za tzw "komuny" A jaka to była komuna jak koscioly budowano, a nie burzono?

Piątka w stronę tych, co się cieszą z tego wydarzenia!! A do pozostałych: Pobudka!
Przecież to jest jak zburzenie Muru Berlińskiego. Czas na zmiany, nowy rozdział. Nie ma co się bawić w sentymenty i kwilić dlaczego ,,wymazują pamięć po miejscach pracy" itp. Nie było do końca różowo zapewne w dziejach ,,Celwy", były przekręty, kryzysy i zagrożenia, jak wszędzie. Mogą zostawić najwyższy komin i zrobić tam punkt widokowy. Pamięć o pracownikach tego zakładu, w tym najdłużej tam pracujących i zasłużonych, można uwiecznić np. wystawą zdjęć z prywatnych zbiorów archiwalnych w muzeum, tablicą w miejscu tych kominów i nazwaniem jednej z ulic ich imieniem. A stare mury? Komu potrzebne? Chyba tylko kawkom, by latały wokół za sobą w czasie godów a nawet i to niekoniecznie. Poza tym ruiny zagrażały bezpieczeństwu. Jeśli chodzi o koszta: spokojnie, na supermarkety i galerie już nie wydadzą, bo jest ich wbród i nie ma miejsca na nowe. Zostaje zatem wydawanie pieniędzy na modernizacje, remonty i porządkowanie ruin. I wreszcie Kotlina Jeleniogórska w pełni zasługuje na godziwy i schludny wygląd, w końcu to stolica gór. ,, Runął już ostatni mur między nami" - niech hymn Tomka Lipińskiego symbolizuje i stare mury do wyburzenia i ten ludzki - co obkucia wymaga cierpkiego jeszcze..

Ostatni komin troszkę poczeka. Został zbudowany z betonu i stali. Jedynie sam szczyt, mniej więcej na wysokości pasów, jest z cegły. Skasowanie kominów z cegły to jak zburzenie domku z kart - elementy same się rozsypią. Lita konstrukcja z żelbetu niełatwo się rozsypie. Ten komin poleci w całości, jak pień drzewa. A to wymaga głębszych analiz i przygotowań...

Ja widziałem pięknie się położył były 3syreny i bum