To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wypad do Wambierzyc

Figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 20 czerwca 2021 r. na wycieczkę nr 5 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.36 do Ścinawki Średniej (z przesiadką w Wałbrzychu Głównym). Trasa wycieczki długości 18 km prowadzi przez środkową część Wzgórz Ścinawskich.

Ze stacji kolejowej, mijając Kościół Ewangelicko-Metodystyczny i barokowy Kościół pw. Bożego Ciała, wędrujemy do Wambierzyc. Ta malowniczo położona między trzema wzgórzami miejscowość jest od kilkuset lat ośrodkiem kultu maryjnego, odwiedzanym przez liczne pielgrzymki oraz turystów. Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne (bazylika z cudowną figurką Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin), Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka (ponad 800 figurek) stanowią prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek oraz indywidualne zwiedzanie.

Następnie szlakiem czarnym idziemy do Ratna Dolnego, gdzie z bezpiecznej odległości (zakaz wstępu ze względu na bardzo zły stan obiektu) oglądamy ruiny renesansowego zespołu pałacowego.

Z Ratna polnymi ścieżkami docieramy do rozdroża, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki na Góry Stołowe i Wzgórza Ścinawskie. W tym miejscu zmieniamy szlak na zielony, który doprowadzi nas przez Ścinawkę Górną do stacji kolejowej.

Po drodze oglądamy starannie restaurowany dwór renesansowy, nazywany Zamkiem Kapitanowo. O godz. 17.36 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Komentarze (2)

Nie ważne kto będzie przewodniczącym PO. Najważniejsze, żeby Tusk został prezydentem, Budka marszałkiem sejmu a Trzaskowski premierem.

Szkoda,że mnie tam niema Ostatnio byłam w Wambierzycach jak był remont Sanktuarium Maryjnego ale nie pamiętam kiedy to było.W każdym razie wspomina pięknie.Kocham Dolny śląsk