To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wyczarował karabin z drewna. I wygrał!

Daniel Pasiukiewicz i jego zwycięska praca.

Daniel Pasiukiewicz, uczeń Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie pn. Wyczarowane z drewna. – To olbrzymi sukces – cieszy się jego nauczyciel.

Konkurs odbywa się pod patronatem wydawnictwa „Inwestor” i jest przeznaczony dla uczniów klas o profilu drzewnym. Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego „DREMA” w Poznaniu.

Uznanie jurorów zyskała praca ucznia cieplickiej szkoły. Był to karabin Diegtiariowa. – Ideą tego konkursu jest wykonanie z drewna czegoś, co normalnie nie jest z drewna – tłumaczy Przemysław Niedbalski, nauczyciel zawodu i techniki w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych.
– Inspirację zaczerpnęliśmy ze zdjęcia wykonanego przez naszego nauczyciela podczas wakacji w muzeum Wojska Polskiego – tłumaczy Daniel Pasiukiewicz. – Pewnego razu pochwalił się zdjęciami w szkole. Ustaliliśmy, że takiego karabinu z drewna jeszcze nie było, że możemy spróbować go wykonać. No i że czegoś takiego nie zrobi nikt inny.
Daniel jest autorem pracy, ale – jak podkreśla – mocno pomagał mu kolega ze szkoły – Marcel Mielniczuk. Obaj przychodzili w wakacje do szkolnej pracowni, często zostawali też po lekcjach. Bo do wykonania karabinu potrzeba było sporo czasu. Przygotowanie tej pracy zajęło im aż 1,5 roku!
– Najwięcej czasu zajęło wykończenie, dopracowanie tych wszystkich detali, wyszlifowanie ich, by rzeczywiście wyglądał na replikę – tłumaczy Daniel. – Dużym problemem było stworzenie samej kolby. Potem długo myśleliśmy, co dalej, jak wykonać resztę. Bywało tak, że nie mieliśmy pomysłu. Szukaliśmy inspiracji, oglądając filmiki w internecie, jak się robi taki karabin.
Przyznał, że kiedy przystępował do wykonania tej pracy, nie liczył na nagrodę. Kiedy jednak zobaczył efekt końcowy to miał nadzieję, że jest to praca, która będzie w czołówce konkursu.
Przemysław Niedbalski podkreśla, że jego uczniowie do konkursu „Wyczarowane z drewna” podchodzili już wcześniej. – Kilka lat temu wykonaliśmy armatę średniowieczną, potem klucz tzw. szwed – wymienia. – Za każdym razem otrzymywaliśmy wyróżnienie. Tym razem udało się sięgnąć po pierwszą nagrodę. To wielkie osiągnięcie.
Daniel za zwycięstwo dostał narzędzia profesjonalnych firm o wartości 3 tysięcy złotych. Szkoła otrzymała szlifierkę wartą tysiąc złotych oraz talon na sprzęt o wartości 7 tysięcy złotych.
To mocno zmobilizowało uczniów. Co prawda są w ostatniej klasie i w przyszłorocznym konkursie już nie wystąpią, ale i Daniel i Marcel chcą iść na studia na kierunku technologii drewna. No i już przygotowują się do nieoficjalnych Mistrzostw Polski stolarzy, które odbędą się w marcu przyszłego roku w Oświęcimiu. – Startowaliśmy tam zajmując dobre miejsce. Ale teraz chcemy powalczyć o zwycięstwo – zapowiadają.

wyczarowal1.jpg
Od lewej: Marcel Mielniczuk, Przemysław Niedbalski i Daniel Pasiukiewicz.
- Ideą jest zrobienie z drewna czegoś, co z drewna nie jest - mówi Daniel. Po lewej jego kolega Marcel.
wyczarowal6.jpg

Komentarze (10)

Ambitne jednostki. Gratuluję :-)

Taki po komunistyczny realizm.

a mi się podoba liczą się chęci no i talent

.. za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to
moj sp.Dziadek spal z karabinem,bo sie bal niemcow.Obecnie mlodziez sie rowniez zbroi lub jest moda na amerykanow

Nudzisz dziadku,dzisiaj jest dzisiaj. Tutaj chodzi o pomysł i wykonanie dość oryginalnego przedmiotu.

Dziwne, że nagradzamy militarne tematy. Jak by to nie był precyzyjny przedmiot. Jest tyle innych ciekawych tematów, które mogły być inspiracją.

//9gag.com/gag/aY4DZqV moda hamerykańska.

Gratulacje dla młodych, zdolnych ludzi. Wielki szacunek dla nauczyciela, któremu w dzisiejszych czasach jeszcze się chce zarażać pasją kolejne pokolenia.
P.S. Szkoda, że w Jeleniej Górze jest tak wielu malkontentów, którym nic się nie podoba. Sami wybitni specjaliści. Proponuję najpierw krytycznie zacząć od siebie...

.. 7.000 to porzadna suma.Mamy 2 koscioly w remoncie,kazdy grosz sie przyda

Tylko dlaczego z lufy wylatuje pocisk razem z łuską...???